რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო
პროექტირება–მშენებლობის განხორციელება გურჯაანი – ბაკურციხის შემოვლითი გზის მონაკვეთის მშენებლობისთვის/გაუმჯობესებისათვის შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული კონტრაქტის (OPRC) ფარგლებში
1.  საქართველოს მთავრობამ, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა მიიღო მსოფლიო ბანკის დაფინანსება შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მესამე პროექტისთვის. აღნიშნული დაფინანსების გარკვეული ნაწილი გამოყენებული იქნება კონტრაქტის - პროექტირება–მშენებლობის განხორციელება გურჯაანი – ბაკურციხის შემოვლითი გზის მონაკვეთის მშენებლობისთვის/გაუმჯობესებისათვის შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული კონტრაქტის (OPRC) ფარგლებში სამუშაოების ასანაზღაურებლად.
2. საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი გეგმავს, რომ განახორციელოს საცდელი შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული საგზაო კონტრაქტები (OPRC), რათა ამ მეთოდის გამოყენებით უზრუნველყოფილ იქნას მდგრადი და ხარჯთ-ეფექტური საგზაო აქტივების მართვა და ამავდროულად დაკმაყოფილდეს გზებით მოსარგებლეთა საჭიროებები. კონტრაქტის განხორციელების პერიოდია 30 თვე ამას დამატებული 24 თვე დეფექტების აღმოფხვრის პერიოდი.
3. სამუშოების შესყიდვა ჩატარდება საერთაშორისო ტენდერის (ICB) პროცედურებით, რომლებიც აღწერილია მსოფლიო ბანკის სახელმძღვანელოში - “მსოფლიო ბანკის სესხის ამღების მიერ საქონლის, სამუშოებისა და არასაკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვა რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკის (IBRD) სესხის და განვითარების საერთაშორისო ასოციაციის (IDA) კრედიტებისა და გრანტების პირობებით (2011 წლის იანვარი, განახლებული 2014 წლის ივლისში)” და სახელმძღვანელო პრინციპების თანახმად ღიაა მონაწილეობის უფლების მქონე ნებისმიერი პრეტენდენტისთვის.
4. დაინტერესებული, ტენდერში მონაწილეობის უფლების მქონე პრეტენდენტები დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად და სატენდერო დოკუმენტების გასაცნობად უნდა დაუკავშირდნენ საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილეს ბ-ნ ირაკლი ლითანიშვილს ქვემოთ მითითებულ მისამართზე 10-დან 17 საათამდე.
ა. უკანასკნელი 5 (ხუთი) წლის განმავლობაში მინიმალური საშუალო წლიური ბრუნვა 14,400,000 (თოთხმეტი მილიონ ოთხასი ათასი) აშშ დოლარის ოდენობით, რომელიც დაითვლება მიმდინარე ან დასრულებული კონტრაქტების ფარგლებში მიღებული გადასახადებიდან;
ბ. პრეტენდენტის მხირდან წარმოდგენილი უნდა იქნას ლიკვიდური აქტივების, საკრედიტო საშუალებების, იპოთეკით დაუტვირთავი უძრავი ქონების, სხვა ფინანსური საშუალებების, გარდა ავანსის სახით მიღებული გადახდებისა, ხელმისაწვდომობის დასტური:
ა. ლიკვიდურ აქტივებზეა შემდეგი მოთხოვნა: 2,400,000 (ორი მილიონ ოთხასი ათასი) აშშ. დოლარის ოდენობით
ბ. აღნიშნული კონტრაქტისთვის და სხვა მიმდინარე ვალდებულებებისთვის საჭირო მთლიანი ლიკვიდური აქტივები.
გ. ერთობლივი საწარმოს წევრის, კონტრაქტორის, მენეჯმენტ კონტრაქტორის ან ქვე-კონტრაქტორის მინიმუმ ბოლო ხუთი (5) წლის განმავლობაში სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის თარიღამდე, და ყოველ წელს მინიმუმ ცხრა (9) თვიანი მუშაობის გამოცდილება.
დ. ერთობლივი საწარმოს წევრის, კონტრაქტორის, მენეჯმენტ კონტრაქტორის ან ქვე-კონტრაქტორის სახით მონაწილეობის მიღება მინიმუმ ერთი (1) გზის რეაბილიტაციის/ რეკონსტრუქციის/მშენებლობის კონტრაქტში უკანასკნელი ხუთი (5) წლის განმავლობაში ღირებულებით არანაკლებ 14,400,000 (თოთხმეტი მილიონ ოთხასი ათასი) აშშ. დოლარი ან ორ (2) კონტრაქტში, ღირებულებით არანაკლებ 8,000,000 (რვა მილიონი) აშშ. დოლარი, რომლებიც წარმატებით განხორციელდა და ძირითადად დასრულდა და წინამდებარე სატენდერო მოწვევით გათვალისწინებული სამუშაოების და მომსახურების ანალოგიურია.
-    არანაკლებ 80 000 მ2 გზის საფარის რეაბილიტაცია/მშენებლობა დასრულებული უკანასკნელი 5 (ხუთი) წლიდან რომელიმე ერთი წლის განმავლობაში;
-    არანაკლებ 2 000 მ2 ხიდის სავალი ნაწილის რეაბილიტაცია/მშენებლობა დასრულებული უკანასკნელი 5 (ხუთი) წლიდან რომელიმე ერთი წლის განმავლობაში;
ვ.  პრეტენედენტი უნდა აკმაყოფილებდეს დეტალური პროექტირების მოთხოვნებს შემოთავაზებული ქვე–კონტრაქტორების ან ერთობლივი საწარმოს პარტნიორების დახმარებით. ბოლო ხუთი (5) განმავლობაში სატენდერო წინადადების წარდგენამდე პრეტენდენტს/ერთობლივი საწარმოს პარტნიორს/ქვე–კონტრაქტორს უნდა ჰქონდეს გამოცდილება მინიმუმ ორი (2) საფარიანი გზის რეაბილიტაციის / რეკონსტრუქციის / მშენებლობის პროექტირებისთვის წარმატებით დასრულებულ კონტრაქტში ღირებულებით არანაკლებ 450,000 (ოთხას ორმოცდაათი ათასი) აშშ დოლარი.
7. სატენდერო წინადადებები მოწოდებული უნდა იქნეს ქვემოთ მითითებულ მისამართზე არაუგვიანეს 2016 წლის 16 თებერვლის 17:00 საათისა ადგილობრივი დროით. წინადადებები ელექტრონული ფორმით არ მიიღება. დაგვიანებით შემოსული სატენდერო წინადადებები არ დაიშვება.  წინადადებები გაიხსნება  პრეტენტენტების იმ წარმომადგენლების თანდასწრებით, რომლებიც გადაწყვეტენ პირადად დაესწრონ ტენდერს 2016 წლის 16 თებერვლის 17:00 სთ-ზე ადგილობრივი დროით.
8. ყველა სატენდერო წინადადებას თან უნდა ახლდეს სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის საბანკო გარანტია 800,000 ლარის ან თავისუფლად კონვერტირებად ვალუტაში მისი ექვივალენტის ოდენობით. სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის საბანკო გარანტია ძალაში უნდა იყოს სატენდერო წინადადების მოქმედების ვადის გასვლის დღიდან 28 დღის განმავლობაში.

Design and Build of Bakurtsikhe-Gurjaani Road Section Bypass Improvement/Construction under Output- and Performance-based Contracting (OPRC)
- The Government of Georgia, Ministry of Regional Development and Infrastructure, Roads Department has received a financing from the World Bank towards the cost of the Third Secondary and Local Roads Project and it intends to apply the proceeds to payments under Contract for Design and Build of Bakurtsikhe-Gurjaani Road Section Bypass Improvement/Construction under Output- and Performance-based Contracting (OPRC).
- The Roads Department of Georgia intends to pilot Output- and Performance-based Road Contracts (OPRC) as a method for achieving sustainable and cost effective road asset management whilst at the same time meeting the needs of road users. Implementation period of the contract is 30 months followed by a Defect Liability Period of 24 months.
3. Procurement of works will be conducted through the procedures of International Competitive Bidding as specified in the World Bank’s Guidelines: Procurement of Goods, Works and Non-Consulting Services under IBRD Loans and IDA Credits & Grants by World Bank Borrowers (January, 2011, revised in July 2014) and is open to all eligible bidders as defined in the guidelines.
4. Interested eligible bidders who wish to receive any additional information and inspect the bidding documentation should contact Mr. Irakli Litanishvili, Vice-Chairman of the Roads Department of Georgia at the address below from 10:00 A.M till 17:00 P.M.
- a. Minimum average annual turnover of USD 14,400,000 (Fourteen Million Four Hundred Thousand United States Dollars), calculated as total certified payments received for contracts in progress or completed, within the last five (5) years.
- b. The Bidder must demonstrate access to, or availability of, financial resources such as liquid assets, unencumbered real assets, lines of credit, and other financial means, other than any contractual advance payments to meet:
(i) the following cash-flow requirement: USD 2,400,000 (Two Million Four Hundred Thousand United States Dollars)
(ii) the overall cash flow requirements for this contract and its current commitments.
- c. Experience under contracts in the role of a JV member, contractor, subcontractor, or management contractor for at least the last five (5) years prior to the bid submission deadline, and with activity in at least nine (9) months in each year.
- d. Participation as a JV member, contractor, management contractor, or subcontractor, in at least one (1) road rehabilitation/reconstruction/ construction contract within the last five (5) years, with a value of at least USD 14,400,000 (Fourteen Million Four Hundred Thousand United States Dollars), or two (2) contracts with a value of at least USD 8,000,000 (Eight Million United States Dollars) that have been successfully and substantially completed and that are similar to the proposed Works.
- e. A minimum experience in the following key activities:
- 1. At least 80.000 m2 of road pavement rehabilitation/construction completed during one year within the last 5 (five) years;
-
2. At least 2.000 m2 of bridge deck rehabilitation/construction completed during one year within the last 5 (five) years;
- f. The bidder shall meet requirements for detailed design either by proposed sub-contractors, or joint venture partners. Over the period of the last five (5) calendar years prior to bid submission, the bidder /proposed JV, partner/sub-consultant should have experience in at least two (2) successfully completed contracts of Detailed Design for paved roads rehabilitation/reconstruction/ construction works with a value of at least USD 450,000 (Four Hundred Fifty Thousand United States Dollars) for each detailed design contract.
- A complete set of bidding documentation in English language may be purchased by interested applicants on the submission of a written application to the address below and upon payment of a non-refundable fee of 200 Georgian Lari or equivalent in USD. The method of payment will be by the direct deposit to the following account:
- The Bids should be delivered at the address below not later than February 16, 2016, 17:00 Hours local time. Electronic versions of the bids are not acceptable. Late bids will not be accepted. The bids will be opened in the presence of the bidders' representatives who choose to attend public bid opening on February 16, 2016, 17:00 Hours local time.
- All bids should be submitted together with the Bid Securities for the amount of 800,000 GEL or equivalent in a freely convertible currency. The bid security shall be valid for twenty-eight (28) days beyond the original validity period of the bid.