კრედიტის/სესხის No.: არ არის განსაზღვრული
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საქართველოს საავტმობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს უფლებამოსილ კონსულტანტებს ინტერესის გამოსახატად შემდეგი საკონსულტაციო მომსახურების გასაწევად: ტექნიკურ–ეკონომიკური დასაბუთების მომზადება საქართველოში ლოჯისტიკური ცენტრების შესაქმნელად საქართველოს ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტროსთვის.
კონტექსტი და მიზანი: მნიშვნელოვანი წარმატება იქნა მიღწეული სატრანსპორტო გადაზიდვების და ლოჯისტიკის სფეროში, თუმცა ლოჯისტიკური ოპერაციები და სატრანსპორტო მომსახურება საჭიროებს გაუმჯობესებას, იმისთვის რომ საქართველომ მიაღწიოს თავის მიზანს – გახდეს რეგიონული სატრანსპორტო და ლოჯისტიკური ცენტრი, ხელი შეუწყოს საერთაშორისო ვაჭრობას და საქონლის მოძრაობას ქვეყანაში. დავალების ძირითად მიზანს წარმოადგენს ტექნიკურ–ეკონომიკური დასაბუთების მომზადება ორი ან სამი ლოჯისტიკური ცენტრისთვის საქართველოს სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ადგილებში, ფოკუსირება უნდა მოხდეს საჯარო კერძო პარტნიორობაზე. აღნიშნულმა ლოჯისტიკურმა ცენტრებმა უნდა უზრუნველყონ თანამედროვე საშუალებები სატვირთო გადაზიდვების გაერთიანების, დისტრიბუციის და დამატებითი ღირებულების მომსახურებისთვის.
მომავალი ინვესტიციებით რომ განხორციელდეს რეალური და მდგრადი პროექტები, დავალება ასევე მოიცავს: საჭიროებების შეფასებას და ამჟამად არსებული ლოჯისტიკური შესაძლებლობების კვლევას, ბაზრის სრულ შეფასებას, შესაფერისი ადგილმდებარეობის შერჩევას (მრავალკრიტერიუმიანი ანალიზის და ზემოქმედების შეფასების მიხედვით), თითოეული ცენტრისთვის ბიზნესის განვითარების მოდელის და ორგანიზაციული გეგმის შექმნა, წინასწარი პროექტის მომზადება შესაბამისი კატეგორიებისთვის საჭირო მომსახურების და მოწყობილობების გათვალისწინებით, ფინანსური და ეკონომიკური ანალიზი. კვლევა უნდა იყოს დეტალური და უნდა მომზადდეს იმის მიზნით, რომ პროექტის დაფინანსების მოძიების დროს პოტენციურ ინვესტორებს შეეძლოთ მისი წარდგენა  დამფინანსებლებთან.
დავალების სავარაუდო ხანგრძლივობაა 4-6 თვე.
დაინტერესებულმა კომპანიებმა უნდა წარმოადგინონ აღნიშნული მომსახურების გასაწევად საჭირო გამოცდილების დამადასტურებელი ინფორმაცია. ინტერესთა გამოხატვის წერილს თან უნდა დაერთოს შემდეგი: კონსულტანტის კორპორატიული პროფილი და შესაბამისი გამოცდილება დავალებასთან მიმართებაში, ძირითად თანამშრომელთა კვალიფიკაციას. ასევე უნდა მოიცავდეს იმ თანამშრომელთა ავტობიოგრაფიას, რომელიც შემოთავაზებულია აღნიშნული დავალების შესასრულებლად, რათა დადასტურდეს რომ მათ გააჩნიათ შესაბამისი კვალიფიკაცია და გამოცდილება.
• მსგავსი გამოცდილება ლოჯისტიკური ცენტრების შესაქმნელად ტექნიკურ–ეკონომიკური დასაბუთების მომზადებაში (2007 წლის შემდეგ).
შენიშვნა: საავტომობილო გზების დეპარტამენტი იტოვებს უფლებას გადაამოწმოს წარმოდგენილი
საბუთები და მოპოვებული ინფორმაცია გამოიყენოს შეფასების მიზნებისთვის.
კონსულტანტის შერჩევა მოხდება მსოფლიო ბანკის “კონსულტანტების სახელმძღვანელო პრინციპების” (2011 წლის იანვრის გამოცემა, განახლებული 2014 წლის ივლისში) შესაბამისად.
ინტერესის გამოხატვა წერილობითი სახით წარმოდგენილ უნდა იქნას ქვემოთ მითითებულ მისამართზე (პირადად, ფოსტის, ფაქსის ან ელექტრონული ფოსტის საშუალებით) არაუგვიანეს 2016 წლის 6 იანვრის, 16:00 საათისა.

The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (RDMRDI) now invites eligible consultancy companies (Hereinafter "consultants") to express their interest in providing the following services: "DEVELOPMENT OF A FEASIBILITY STUDY FOR THE CREATION OF LOGISTICS CENTERS IN GEORGIA" for the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
Context and Objective: Significant achievements have been made in the freight transport and logistics sector, however logistics operations and transport services need to be improved to enable Georgia to fulfill its aspiration to becoming a regional transport and logistics hub, to support international trade and facilitate goods movements in the country. The main objective of this assignment is thus to develop a feasibility study for the creation of two or three logistics centers in Georgia on strategic sites with a focus on public private partnerships. These logistics centers should provide modern facilities for freight consolidation, distribution and added value services.
In order to promote realistic and sustainable projects for future investments, the study/assignment will include, inter alia: a needs assessment and surveys of current logistics capacities; a thorough market evaluation; the selection of appropriate sites (based on a multi-criteria analysis and impact assessment); the development of business models and organization plans for each center; a preliminary design based on relevant categories of required services and equipment; financial and economic analyses. The study shall be detailed and prepared with objectivity so that potential investors can submit it to lenders when seeking financing for the project.
The estimated duration of assignment is 4-6 months.
Interested companies shall provide information demonstrating that they have the necessary experience to perform the aforesaid services. Expressions of Interest should cover, but not limited to: Experience relevant to the project activities, key staff resources and qualification, corporate profile. They shall include CVs of the personnel, who are proposed for the assignment to confirm they have relevant qualification and experience.
• Similar experience in preparation of feasibility studies for the creation of logistics centers (since 2007);
Note: The Road Department reserves it's right to verify submitted references and use obtained information for evaluation purposes.
A consultant will be selected in accordance with the procedures set out in World Bank's Guidelines: Selection and Employment of Consultants [under IBRD Loans and IDA Credits & Grants] by World Bank Borrowers , January 2011 – Revised July 2014 ("Consultant Guidelines").
Expressions of Interest accompanied relevant information mentioned above must be submitted either as a hard copy or electronically to the address below not later than January 06, 2015, 16:00 hours.