დავალების სახელწოდება: საგზაო სექტორის დაფინანსების და ინსტიტუციური სტრატეგიის შემუშავება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს გამოცდილ ინდივიდუალურ კონსულტანტებს ინტერესის გამოსახატად შემდეგი მომსახურების გასაწევად: საგზაო სექტორის დაფინანსების და ინსტიტუციური სტრატეგიის შემუშავება.
•           საგზაო სექტორისთვის გამოყოფილი სახელმწიფო დანახარჯების ხარისხის გაუმჯობესება საბიუჯეტო დანახარჯების საერთო ტენდენციების გაანალიზებისა და სახელმწიფო ხარჯებისა და შესაბამისი ორგანიზაციების ეფექტურობის შეფასების გზით.
•           2000-2014 წლებში საგზაო სექტორში არსებული დანახარჯების მობილიზაციის, განაწილებისა და მართვის შეფასება, ბოლო ხუთ წელზე ფოკუსირებით. რეკომენდაციების შემუშავება საგზაო სექტორში ხარჯვების ეფექტიანობის ასამაღლებლად.
•           საქართველოს ხელისუფლების მხარდაჭერა საგზაო სექტორში სახელმწიფო ხარჯების პრიორიტეტების, ეფექტიანობისა და ეფექტურობის განსაზღვრაში. კვლევამ უნდა გაამახვილოს ყურადღება სამთავრობო და კერძო სექტორის როლზე როგორც გზების ინფრასტრუქტურის მიწოდების და დაფინანსების კუთხით, ასევე საქართველოში საგზაო სექტორის განვითარების და მართვის გაუმჯობესების მიზნით ინსტიტუციურ დონეზე საყოველთაო პოლიტიკისა და ჩარჩო დოკუმენტის შემუშავებისთვის. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ამ ანალიზის მიზანია საქართველოს ხელისუფლებას მიეცეს არაეფექტიანი სფეროების გამოვლენისა და მათი გამოსწორების შესაძლებლობა. ასევე კვლევა ქმნის ანალიტიკურ საფუძველს საქართველოში საგზაო ინფრასტრუქტურის სერვისების მიწოდების სფეროში სტრატეგიის შესამუშავებლად.
საგზაო სექტორის კვლევის დავალებას აქვს შემდეგი კონკრეტული მიზნები:
1.         საგზაო სექტორში სახელმწიფო ხარჯების მოცულობის, შემადგენლობის, განაწილებისა და ათვისების მექანიზმების განსაზღვრა, ასევე ამ ხარჯების ეფექტიანობისა და ეფექტურობის შეფასება;
2.         საგზაო სექტორში სახელმწიფო ხარჯების ადექვატურობის, მოცულობის, შემადგენლობის და ეფექტიანობის დასადგენად შიდასახელმწიფოებრივი, რეგიონალური და ადგილობრივი გზების დაფინანსებისა და მართვის მექანიზმების განსაზღვრა;
3.         საგზაო სექტორში სახელმწიფო ხარჯების დაგეგმარების და ათვისების კუთხით ინსტიტუციური ურთიერთობების განსაზღვრა;
4.         საგზაო სექტორში შემოსავლების (ხარჯების დაფარვის) ამჟამინდელი სტრუქტურის შეფასება, რაც უზრუნველყოფს საგზაო სერვისების მდგრადობას;
5.         რეკომენდაციების შემუშავება რესურსების განაწილებასა და ეფექტიან ხარჯვაზე;
ანალიზის და რეკომენდაციების შემუშავების შედეგად განისაზღვრება სახელმწიფო და კერძო რესურსების მობილიზაციის, მოხმარებისა და მართვის ამჟამინდელი სტრუქტურა და მოიძებნება შემდგომი განვითარების გზები. გათვალისწინებული უნდა იქნას ის, რომ საგზაო სექტორის ხარჯები შეზღუდულია და უმეტესწილად ფინანსდება დონორი ორგანიზაციებეის მიერ. დავლევის შედეგებმა უნდა გასცეს პასუხები შემდეგ ძირითად კითხვებს:
•           რა მოცულობის და შემადგენლობის არის ის სახელმწიფო ხარჯები, რომელიც იხარჯება საგზაო სექტორში?
•           როგორია და რამდენად ეფექტურია პროცესი, რომლის მეშვეობითაც ნაწილდება საგზაო სექტორში სახელმწიფო დანახარჯები?
•           რამდენად ეფექტურია საგზაო სექტორის ამჟამინდელი დანახარჯები? ხარჯვის მოცემული დონით თუ მიიღწევა მაქსიმალური შედეგი, შესაძლებელია თუ არა დანახარჯის ამ მოცულობით უფრო მეტი შედეგების მიღწევა?
•           ხარჯების დაფარვის რა მექანიზმები არსებობს, რომლის მეშვეობითაც შეიძლება დაფინანსდეს საგზაო სექტორის სერვისები? რამდენად ეფექტურია ეს მექანიზმები და თუ არსებობს სხვა მიდგომები სისტემის განვითარებისთის?
•           პოლიტიკის შემქმნელებისთვის რა სახის რეკომენდაციები გახდის საგზაო სექტორში სახელმწიფო რესურსის ხარჯვას უფრო ეფექტურს?
•           რეაბილიტირებულ გზებზე ტარდება თუ არა შესაბამისი პერიოდული მოვლა-შენახვის სამუშაოები? რა ფაქტორები განსაზღვრავს ადგილობრივი გზების ამჟამინდელი მდგომარეობას?
•           უმაღლესი განათლება შესაბამის დარგში, სპეციალობით ტრანსპორტის ეკონომისტი; საგზაო სექტორში ინსტიტუციური განვითარების გამოცდილება; სულ მცირე 20 წლის პროფესიული გამოცდილება, სახელმწიფო ხარჯების ანალიზის ჩათვლით
•           მსგავსი პროექტების ეფექტურად განხორცილების გამოცდილება ევროპულ და განვითარებად ქვეყნებში;
•           ინგლისური ენის სრულყოფილი ცოდნა.
დავალების სავარაუდო ხანგრძივობაა 4 თვე (ჯამში 60 კაც-დღე). დავალების დაწყების სავარაუდო დროა 2015 წლის მაისი/ივნისი.
დაინტერესებულმა კონსულტანტებმა უნდა წარმოადგინონ ყველა საჭირო ინფორმაცია, რომელიც ადასტურებს მათ საკმარის კვალიფიკაციას და გამოცდილებას. კანდიდატთა ბიოგრაფიული მონაცემები (CV) უნდა მოიცავდეს მსგავსი განხორციელებული პროექტების ჩამონათვალს და მოკლე აღწერილობას.
ინდივიდუალური კონსულტანტის შერჩევა მოხდება  მსოფლიო ბანკის ინსტრუქციების (2004 წლის გამოცემა, განახლებული 2011 წლის იანვარში) V ნაწილით -“ინდივიდუალური კონსულტანტების შერჩევა - მსოფლიო ბანკის სესხის ამღების მიერ. კონსულტანტებს დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია ქვემოთ მითითებულ მისამართზე სამუშაო საათებში 10:00-დან 18:00 საათამდე.
ინტერესის გამოხატვის და მასზე თანდართული შრომითი ბიოგრაფიებისა და სხვა შესაბამისი ინფორმაციის ელექტრონული ან ბეჭდური ვერსია წარმოდგენილ უნდა იქნას ქვემოთ მითითებულ მისამართზე არაუგვიანეს 2015 წლის 30 მარტის 15:00 საათისა.

Assignment Title: Development of a Road Sector Financing and Institutional Strategy
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (RDMRDI) now invites eligible individual consultants to express their interest in providing the following services: “Development of a Road Sector Financing and Institutional Strategy”.
• Improve the quality of public spending on roads, by reviewing overall budgetary expenditure trends, and assessing the effectiveness of public spending and related institutions.
• Review the mobilization, allocation and management of expenditures in the road sector during the period 2000-2014, with a focus on the last five years. Make recommendations on how to improve the efficiency of spending on roads.
• Support the Government of Georgia (GoG) in improving the prioritization, efficiency, and effectiveness of public expenditures on road sector infrastructure. The STUDY will look at the role of the government and private sector in funding and delivering road infrastructure as well as on the overall policy and institutional framework for the sector development and management in Georgia. It is important to note that the main purpose of this analysis is to enable the GoG to identify areas of inefficiencies and how to address them. It will also provide an analytical basis to develop a strategy to improve the provision of road infrastructure services in Georgia.
The road sector STUDY has a number of specific objectives, including:
(1)   to understand the size and composition, allocation, and implementation of public expenditure on road sectors as well as to assess the efficiency and effectiveness of these expenditures;
(2)   to understand the road financing and management of national, regional and local roads, to the determine the adequacy, level, composition and efficiency of expenditure;
(3)   to understand the institutional arrangements in the planning and execution of these expenditures;
(4)   to examine the current revenue structure (cost-recovery) within the road sector that ensure the sustainability of services; and
(5)   to provide recommendations on how resources could be allocated and used more efficiently.
The analysis and recommendations are intended to demonstrate how public and private resources in the road sector are currently mobilized, used and managed, and to recommend improvements. Recognizing that road spending has been limited and largely funded by donors. The results are expected to help provide answers to the following broad questions:
• What is the level and composition of public spending on road sectors?
• What is the process by which public expenditure on roads is allocated and spent and how effective is it?
• What is the efficiency of the current spending on road sector? For a given level of spending, are outputs being maximized or is there a more cost-efficient way to achieve similar outcomes?
• What are the cost-recovery mechanisms to finance road sectors services? How effective are they and are there options to further improve the system?
• What policy recommendations would enable more effective and efficient use of public funds in the road sector?
• Do new rehabilitated road sections receive adequate routine and periodic maintenance? What are the main reasons behind the deteriorated local roads condition?
Qualification Requirements:
• He/she shall have a relevant degree, professional qualification and be a transport economist with a strong road sector institutional development background.
• At least 20 years of professional experience, of which successful experience in developing expenditure reviews. He/She should specify country where similar project has been successfully undertaken.
• Knowledge and familiarity with the context of European and Developing countries are required.
• He/she should be highly proficient in English.
The estimated duration of assignment is a period 4 months, requiring 60 man-days starting from the date of commencement of services. The assignment is estimated to commence on May/June 2015.
Expressions of Interest accompanied by CVs and other relevant information electronically or in printed materials must be delivered to the address below not later than March 30, 2015, 15:00 hours.