მიწის შესყიდვისა და განსახლების გეგმის განხორციელება და განხორციელების შემდგომი მონიტორინგი და ანგარიშგება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, აზიის განვითარების ბანკის მიერ დაფინანსებული სატრანსპორტო პროექტების განმახორციელებელი დაწესებულება საქართველოში, გეგმავს საერთაშორისო ინდივიდუალური კონსულტანტის დაქირავებას, გზების განვითარების პროექტებში მიწის შესყიდვისა და განსახლების (LARP) საკითხებზე ტრენინგის ჩასატარებლად. აღნიშნული საკონსულტაციო მომსახურების მთავარი მიზანია სამთავრობო უწყებების, კონტრაქტორების, კონსულტანტების, არასამთავრობო ორგანიზაციების ინფორმირებულობის ზრდა LARP-ის განხორციელების და განხორციელების შემდგომი პერიოდის მონიტორინგისა და ანგარიშგების პრინციპებისა და საუკეთესო პრაქტიკის შესახებ. ტრენინგი სავარაუდოდ, დაგეგმილია 2014 წლის ნოემბერში.
1. კონსულტანტის მოვალეობები, პასუხისმგებლობა და კვალიფიკაცია
დავალება 1: მომზადება
კონსულტანტი მოამზადებს ტრენინგების პროგრამას შემდეგი ღონისძიებების განხორციელების გზით:
• ტრენინგების დაწყებამდე კონსულტანტი განახორციელებს საველე ვიზიტს ქობულეთის შემოვლით გზაზე, რათა განსაზღვროს არსებული სისუსტეები და ასახოს ისინი ტრენინგის დროს.
• საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტისაგან მიიღებს პოტენციური მონაწილეების საბოლოო სიას –დაახლოებით 15–20 მონაწილე;
• განახორციელებს მონაწილეების საქმიანობის, ცოდნის არსებული დონის და გამოცდილების სწრაფ შეფასებას (საბაზისო შეფასება), რათა დააჯგუფოს მონაწილეები ტექნიკური და არა–ტექნიკური გამოცდილების მიხედვით და შემდგომში გამოიყენებს აღნიშნულ მასალას ტრენინგის შემდგომი შეფასებისათვის;
• მოამზადებს ტრენინგების მასალებს (ჰენდაუტები, Power Point პრეზენტაციები, ვიდეო კლიპები, საჭირო მოწყობილობა  და ა.შ.) – ერთი პაკეტი – ტექნიკური, ხოლო მეორე პაკეტი – არატექნიკური გამოცდილების მქონე მონაწილეებისათვის შემდგომ საკითხებში ინფორმირებულობის ზრდის მიზნით:
ა. ყველა მონაწილისათვის:
1. ADB უსაფრთხოების პოლიტიკა (საქართველოს და/ან კავკასიის ქვეყნებისათვის მომზადებული განსახლების ჩარჩოების განხილვა), საქართველოს მთავრობის პოლიტიკა LARP-ის განხორციელების შესახებ.
2. ADB-ის ანგარიშვალდებულების მექანიზმის განხილვა;
3. კონსულტაციისა და მონაწილეობის წარმატებული პრაქტიკა განხორციელების განმავლობაში და შემდგომ;
4. საჩივრების განხილვის მექანიზმის (GRM) ოპერირება;
ბ. ტექნიკური გამოცდილების მქონე მონაწილეებისათვის
1. მონიტორინგი და ანგარიშგება, შესაბამისობის ანგარიშის მომზადება, შიდა და გარე მონიტორინგის ანგარიშები.
2. LARP-ის განახლება და დანართები; და
3. შიდა გამოკითხვა ტრენინგის ეფექტურობის შეფასების მიზნით ძირითადი ქუიზის ან ტესტის საშუალებით და დასრულების სერტიფიკატის გამოცემა.
• საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ოფისის მახლობლად ტრენინგისათვის გეგმისა და მდებარეობის განსაზღვრა;
• 2–დღიანი ტრენინგების ჩატარება თბილისში, ქუთაისში და აჭარის რეგიონში
დავალება 2: წარმართვა ტრენიგი ჩატარდება ორ ნაწილად. პირველ ნაწილში (ნახევარი დღე) წარმოდგენილი იქნება განხორციელების ძირითადი ცნებები და მოთხოვნები. აღნიშნულ ნაწილს დაესწრებიან ტექნიკური და არა–ტექნიკური გამოცდილების მქონე პირები. მეორე ნაწილი განკუთვნილი იქნება მხოლოდ ტექნიკური გამოცდილების მქონე მონაწილეებისათვის საკლასო მასალასთან ერთად, აღნიშნულ მონაწილეებს ჩაუტარდებათ ნახევარ–დღიანი საველე ტრენინგი, რაც მოიცავს საველე გასვლას საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტთან შეთანხმებით და მონიტორინგისა და ანგარიშგების რეალურ სავარჯიშოს.
კონსულტანტი პასუხისმგებელია შემდეგზე:
1. 1.    ტრენინგის ჯგუფის ჩამოყალიბება მონაწილეების სიის მიხედვით
• მონაწილეთა სახელებისა და ტრენინგზე დასწრების ფორმის შევსება, აღნიშნულ დოკუმენტს გააჩნია ოფიციალური სტატუსი და ინახება ტრეინერთან;
• მონაწილეებთან ერთად ტრენინგის შიდა წესების შემუშავება;
• მონაწილეების უფლებებისა და მოვალეობების განსაზღვრა.
1. 2.    ტრენინგის წარმართვა:
• ტრენინგის წარმართვა განსაზღვრულ დროით პერიოდში და უმაღლესი პროფესიონალური სტანდარტების შესაბამისად;
• ყველა პრაქტიკული ღონისძიებისათვის შესაბამისი მხარდაჭერის უზრუნველყოფა;
• დახმარებისა და კონსულტაციის უზრუნველყოფა ყველა მონაწილისათვის ტრენინგის განმავლობაში ტრენინგის თემებთან დაკავშირებით ან ნებისმიერ სხვა აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებულ საკითხზე;
• ტრენინგის ხარსისხის, ტრეინერების, ტრენინგის მთელი სესიის შეფასებისათვის კითხვარის მიწოდება მონაწილეებისათვის შესავსებად.
• ტრენინგი ჩატარდება ინგლისურ ენაზე თანმიმდევრული თარგმანით.
• ტრენინგის მასალები წარმოდგენილი იქნება ინგლისურ და ქართულ ენებზე.
1. 3.    კლიენტთან კონტაქტის შენარჩუნება:
• კლიენტისათვის მონაწილეთა დასწრების ყველა ასპექტის შესახებ ანგარიშის წარდგენა, ასევე ანგარიშგება ყველა ასპექტის შესახებ, რომელთაც შესაძლებელია, გავლენა მოახდინონ შედეგზე.
1. 4.    კვალიფიკაცია და გამოცდილება
• ხარისხი სოციალურ მეცნიერებებში ან შესაბამის სფეროში აკრედიტირებული უნივერსიტეტიდან;
• მინიმუმ 10 წლის პრაქტიკული გამოცდილება LARP-ის მომზადების, განხორციელების, შესაბამისობის მიმოხილვის, განხორციელების შემდგომი მონიტორინგის, ანგარიშგების და მხარეებისათვის კონსულტაციის უზრუნველყოფის კუთხით (მიუთითეთ წინა კლიენტების/დამქირავებლების სახელები და საკონტაქტო ინფორმაცია)
• ADB-ს პროექტების ცოდნა;
• განვითარებად ქვეყნებში LARP-ის განხორციელების ცოდნისა და ტრენინგების დამადასტურებელი ინფორმაცია;
1. 5.    შერჩევის კრიტერიუმები:
შერჩევა განხორციელდება ინდივიდუალური კონსულტანტის შერჩევის (ICS) მეთოდის გამოყენებით აზიის განვითარების ბანკის შესყიდვების სახელმძღვანელოს  Guidelines on The Use of Consultants by Asian Development Bank and Its Borrowers თანახმად, (რომელიც ხელმისაწვდომია ვებ–გვერდზე: http://www.adb.org/documents/guidelines-use-consultants-asian-development-bank-and-its-borrowers), გამოყენებული იქნება შემდეგი კრიტერიუმები და წონა:
2. 70% –დავალებასთან დაკავშირებული გამოცდილება.
3. 10% საერთაშორისო გამოცდილება.
აპლიკაციის წარდგენა:
გთხოვთ, წარმოადგინოთ აპლიკაცია ელექტრონული ან ბეჭდური ფორმით ქვემოთ მითითებულ მისამართზე არაუგვიანეს 2014 წლის 13 ნოემბრისა.
თანამდებობა: საქართველოს რეგიონული განვითრებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის საერთაშორისო პროექტების სამმართველოს უფროსი

Request for Expression of Interest for Providing Land Acquisition and Resettlement Plan Implementation and Post Implementation Monitoring and Reporting
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure, the executing agency for Asian Development Bank financed transport projects in Georgia, intends to engage an international individual consultant to provide training in land acquisition and resettlement plan (LARP) implementation issues on road development projects. The main objective of this consultancy is to enhance the awareness and skills of government agencies, contractors, consultants, and NGO and CSOs about the principles and best practices of LARP implementation and post implementation monitoring and reporting. The training is tentatively scheduled for November, 2014.
1. TASKS, RESPONSIBILITIES and QUALIFICATION of the CONSULTANT
Task 1: Preparation
The consultant will prepare the training program by executing the following tasks at a minimum:
• Before the commencement of the trainings the consultant will make a site visit in Kobuleti bypass road for identification of the weaknesses in order to highlight them during the training.
• Get the final list of potential participants from Roads Department of Georgia (RD)—about 15-20 persons;
• Carry out a rapid assessment (base line evaluation) of the participant’s occupations, current level of knowledge, skills and aptitudes in order to separate them as technical and non-technical, and then use it for a post-training evaluation;
• Prepare training materials (handouts, Power Point Presentations, video clips necessary equipment, stationary, etc.)—one set for the technical people and another for non-technical people for raising awareness covering, but limited to, the following topics:
1. A.   For all participants
2. ADB Safeguard Policy Statement (Overview of Resettlement Frameworks prepared for Georgia and/or other Caucasian Countries), and Georgian government policies on LARP implementation.
3. Overview of ADB’s accountability mechanism;
4. Good practices in consultation and participation during after implementation;
5. Operation of the Grievance Redress Mechanism;
1. B.   For Technical Participants
2. Monitoring and reporting, particularly preparation of compliance, and internal and external monitoring reports.
3. Preparation of revisions during implementation and addendums to LARPs; and
4. An internal for assessment of the effectiveness of the training through a basic quiz or test, and issue a certificate of competence.
• Establish a schedule and locations near to the RD’s office for the training;
• Conduct 2 days training workshops, in Tbilisi, Kutaisi and in the Adjara Region
Task 2: Delivery The training must be provided in two parts. The first part (half a day) will introduce the basic concepts and requirements of implementation. Both technical and non-technical participants will be attending this part.  The second part will be only for the technical participants. In addition to the class room material, these participants must be provided a half-day field training session, which will include a visit to a site agreed with the Road Department and carrying out a real life monitoring and reporting exercise
The consultant will be responsible for:
1. 1.    Organizing the training group according to the list of participants:
• Fill in the form containing the names of participants and their presence in the program; this document has an official status and is kept by the trainer;
• Design together with the participants the internal rules for the training;
• Communicate the rights and duties of the participants.
1. 2.    Delivering the training:
• Deliver all face-to–face training activities in due time and according to the highest professional standards;
• Offer proper support and mentoring for all practical activities;
• Offer support and consultancy during the training to all participants that would ask for this on topics under the Training session or any other issue related to this;
• Apply final questionnaire to the participants as related to the quality of the training and the trainers as well as the whole training session.
• The Training shall be delivered in English Language in the consecutive translation.
• All training documents shall be delivered in both English and Georgian Language.
1. 3.    Keeping contact during delivery with the Client:
• Report directly to the Client all aspects related to attendance of the participants at the training sessions or any other aspect that can affect the quality of results;
1. 4.    Qualification and experience:
• An advanced degree in social sciences or a related field from a nationally accredited university;
• At least 10 years of proven practical experience in LARP preparation, implementation, compliance review, post implementation monitoring, reporting and stakeholder consultation (include names and contact information of previous clients)
• Familiar with ADB financed projects;
• Proven record of education and training in LARP implementation in developing countries;
1. 5.    Selection criteria:
Selection will be done according to the recruitment of individual international consultant selection method provided in Guidelines on The Use of Consultants by Asian Development Bank and Its Borrowers (available at http://www.adb.org/documents/guidelines-use-consultants-asian-development-bank-and-its-borrowers), and the following criteria and weights:
3. 10% overseas/country experience.
Applications for the , electronically or in printed materials must be delivered to the addresses below not later than November 13, 2014
Position: Head of Foreign Projects Unit ofthe Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia