შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების II პროექტი (გზშ)
უნებრივი და სოციალური გარემოს მენეჯმენტის ჩარჩო დოკუმენტი შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების II პროექტის განსახორციელებლად
1. შესავალი
1. ბუნებრივი და სოციალური გარემოს შეფასებისა და დაცვის პრინციპების განმსაზღვრელი ჩარჩო დოკუმენტი მომზადდა მსოფლიო ბანკის მიერ მხარდაჭერილი საქართველოს შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების II პროექტის (SLRP-II) საჭიროებისათვის. პროექტის ფარგლებში მოხდება არსებული გზების მაღალ პრიორიტეტული მონაკვეთების რეაბილიტაცია, რომლებიც კლასიფიცირებულია როგორც შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზები. პროექტის ფარგლებში მოქმედებს მსოფლიო ბანკის უსაფრთხოების პოლიტიკის 2 დოკუმენტი: OP/BP 4.01 ბუნებრივი გარემოს შეფასება და OP/BP 4.12 არანებაყოფლობითი განსახლება. მსოფლიო ბანკის OP/BP E4.01 დოკუმენტის თანახმად, პროექტი გარემოსდაცვითი კუთხით კლასიფიცირდება როგორც “ბ” კატეგორიის მქონე. წინამდებარე ბუნებრივი და სოციალური გარემოს მენეჯმენტის ჩარჩო დოკუმენტში მოცემულია პროექტის შესაბამისი ბუნებრივი გარემოს მენეჯმენტის ძირითადი პრინციპები და ადგილ-სპეციფიკური გარემოსდაცვითი ღონისძიებების განსახორციელებლად საჭირო სახელმძღვანელო მითითებები როგორც ინდივიდუალური ინვესტირებისთვის, ისე საჯარო პრეზენტაციისა და დაინტერესებულ მხარეებთან პროექტის შესაძლო გავლენის შესახებ კონსულტაციების მიზნით. პროექტით გათვალისწინებული ღონისძიებების განსახორციელებლად ქართული ეროვნული კანონმდებლობით ბუნებრივი გარემოს არანაირი სახის შეფასება, მენეჯმენტის გეგმა, განხილვა და ნებართვები მოთხოვნილი არ არის. ამდენად, პროექტის განხორციელების პროცესში გარემოსდაცვითი ღონისძიებების სათანადო შემოწმება მოხდება მსოფლიო ბანკის უსაფრთხოების პოლიტიკის დოკუმენტების შესაბამისად.
ბუნებრივი და სოციალური გარემოს მენეჯმენტის ჩარჩო დოკუმენტი შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების II პროექტის განსახორციელებლად

Framework for ImplementingSecondary and Local Roads Project-II (ESM)
1. The following Policy framework for Environmental and Social Assessment and Protection has been prepared for the purposes of implementing the Georgia Secondary and Local Roads Project - II (SLRP-II) supported by the World Bank. The project will rehabilitate high priority sections of the existing roads which are classified as secondary and local roads. The project triggers two safeguard policies of the World Bank: OP/BP 4.01 Environmental Assessment, and OP/BP 4.12 Involuntary Resettlement. According to the World Bank OP/BP E4.01, the project is classified as environmental Category B. Present Environmental and Social Management Framework (ESMF) formulates the main principles of environmental management applicable to the project and provides guidance for carrying out site-specific environmental work required for individual investments as well as for the public disclosure and stakeholder consultation on the potential impacts of the project. The national legislation of Georgia does not require any type of environmental assessment, management planning, review and permitting for the types of activities included in the project design. Therefore, the World Bank safeguard policies will shape environmental due diligence in the course of the project implementation.
Environmental and Social Management Framework for ImplementingSecondary and Local Roads Project-II