სამტრედია-გრიგოლეთის კმ 0 - კმ 11.5 მონაკვეთის მოდერნიზაცია (ლოტი I) გზშ
ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების თვალსაზრისით, მეზობელ ქვეყნებთან ვაჭრობის ხელშეწყობასა და ტურიზმის ინფრასტრუქტურის განვითარებას უმთავრესი როლი ენიჭება, ამ მხრივ კი საგზაო ქსელის გაუმჯობესება მნიშვნელოვან ფაქტორებს განაპირობებს. სატრანსპორტო სექტორის განვითარება აუცილებელია სათანადო ეკონომიკური ზრდისთვის და საქართველოს მოსახლეობის ცხოვრების პირობების გასაუმჯობესებლად.
საქართველოს მთავრობა უმთავრეს პრიორიტეტს ანიჭებს აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალისა (კასპიის ზღვასა და შავ ზღვას შორის) და ჩრდილოეთ-სამხრეთის გზის (რუსეთსა და თურქეთს შორის) გაუმჯობესებას.
მთავრობამ მიიღო დაფინანსება თბილისიდან დასავლეთის მიმართულებით 4-ზოლიანი მაგისტრალის მშენებლობისთვის, რომელიც ამჟამად მიმდინარეობს.
2009 წელს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საგზაო დეპარტამენტს წარედგინა შ-12 მაგისტრალის სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთის მოდერნიზაციის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება და რეკომენდებული მიმართულების გარემოსდაცვითი შეფასება. აღნიშნული მონაკვეთი წარმოადგენს E-60 მაგისტრალის ზესტაფონი-ქუთაისი-სამტრედიის მონაკვეთის გაგრძელებას.
სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთი იწყება მშენებარე ქუთაისის ახალი შემოსავლელი გზა - სამტრედის მონაკვეთიდან, მდინარე ოჩოპას ხიდიდან. ტრასის საწყისად მიღებულია  პკ 0+00. საპროექტო ტრასა კმ 1+500 - კმ 1+800 ფარგლებში  კვეთს სამტრედია-ლანჩხუთი-გრიგოლეთის სავტომობილო გზას, მდ ლოღობას, სამტრედია-ბათუმის და “ვისოლის” ბაზასთან მისასვლელ რკინიგზას ორ დონეში. კმ 9+100-მდე ტრასა  მიყვება მდინარე რიონის მარჯვენა მხარეს, კმ 5+400-ზე კვეთს მდინარე ცხენისწყალს. კმ 9+000 - კმ 9+800 კვეთს მდინარეებს რიონს და ხევისწყალს, და გადადის მდინარის მარცხენა მხარეს. საპროექტო მონაკვეთი მთავრდება კმ 11+500-ზე.
საპროექტო მონაკვეთის სიგრძე შეადგენს 11,5 კმ-ს.
საპროექტო ტრასა მთლიანად განლაგებულია იმერეთის და სამეგრელოს რეგიონების ტერიტორიაზე, კერძოდ საწყისი მონაკვეთი გადის სამტრედის რაიონის  ტერიტორიაზე, ხოლო შემდეგი მონაკვეთი აბაშის რაიონის ტერიტორიაზე.
E-60 მაგისტრალის სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთის მოდერნიზაციის პროექტი
სამტრედია-გრიგოლეთის კმ 0 - კმ 11.5 მონაკვეთის მოდერნიზაცია (ლოტი I)
სექტემბერი 2013
ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების თვალსაზრისით, მეზობელ ქვეყნებთან ვაჭრობის ხელშეწყობასა და ტურიზმის ინფრასტრუქტურის განვითარებას უმთავრესი როლი ენიჭება, ამ მხრივ კი საგზაო ქსელის გაუმჯობესება მნიშვნელოვან ფაქტორებს განაპირობებს. სატრანსპორტო სექტორის განვითარება აუცილებელია სათანადო ეკონომიკური ზრდისთვის და საქართველოს მოსახლეობის ცხოვრების პირობების გასაუმჯობესებლად.საქართველოს მთავრობა უმთავრეს პრიორიტეტს ანიჭებს აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალისა (კასპიის ზღვასა და შავ ზღვას შორის) და ჩრდილოეთ-სამხრეთის გზის (რუსეთსა და თურქეთს შორის) გაუმჯობესებას.მთავრობამ მიიღო დაფინანსება თბილისიდან დასავლეთის მიმართულებით 4-ზოლიანი მაგისტრალის მშენებლობისთვის, რომელიც ამჟამად მიმდინარეობს.2009 წელს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საგზაო დეპარტამენტს წარედგინა შ-12 მაგისტრალის სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთის მოდერნიზაციის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება და რეკომენდებული მიმართულების გარემოსდაცვითი შეფასება. აღნიშნული მონაკვეთი წარმოადგენს E-60 მაგისტრალის ზესტაფონი-ქუთაისი-სამტრედიის მონაკვეთის გაგრძელებას.სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთი იწყება მშენებარე ქუთაისის ახალი შემოსავლელი გზა - სამტრედის მონაკვეთიდან, მდინარე ოჩოპას ხიდიდან. ტრასის საწყისად მიღებულია  პკ 0+00. საპროექტო ტრასა კმ 1+500 - კმ 1+800 ფარგლებში  კვეთს სამტრედია-ლანჩხუთი-გრიგოლეთის სავტომობილო გზას, მდ ლოღობას, სამტრედია-ბათუმის და “ვისოლის” ბაზასთან მისასვლელ რკინიგზას ორ დონეში. კმ 9+100-მდე ტრასა  მიყვება მდინარე რიონის მარჯვენა მხარეს, კმ 5+400-ზე კვეთს მდინარე ცხენისწყალს. კმ 9+000 - კმ 9+800 კვეთს მდინარეებს რიონს და ხევისწყალს, და გადადის მდინარის მარცხენა მხარეს. საპროექტო მონაკვეთი მთავრდება კმ 11+500-ზე.საპროექტო მონაკვეთის სიგრძე შეადგენს 11,5 კმ-ს. საპროექტო ტრასა მთლიანად განლაგებულია იმერეთის და სამეგრელოს რეგიონების ტერიტორიაზე, კერძოდ საწყისი მონაკვეთი გადის სამტრედის რაიონის ტერიტორიაზე, ხოლო შემდეგი მონაკვეთი აბაშის რაიონის ტერიტორიაზე.

CONSTRUCTION OF E-60 HIGHWAY SAMTREDIAGRIGOLETI
Promotion of trade with the neighboring countries and development of tourism infrastructures have major importance for the economic development of the country, for which an improved road network is a crucial factor.
The Georgian Government has given the highest priority to improvements of the East - West highway (between Caspian Sea and Black Sea) and North - South (between Russia and Turkey).
The Government has obtained funding for the sections immediately West of Tbilisi with the construction of a four-lane highway currently underway.
In 2009, the Feasibility Study and Environmental Impact Assessment of the Preferred Recommended Alignment for Upgrading the S-12 Highway between Samtredia – Grigoleti was presented to the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia. This road section will give continuity to Zestaponi-Kutaisi-Samtredia Road Section of E60 – Highway.
Samtredia-Grigoleti road section starts from New Kutaisi Bypass-Samtredia road section being under construction, from the Ochopa bridge at PK 0+00. Project alignment within km 1+500-km 1+800 crosses Samtredia-Lanchkhuti-Grigoleti road, the river Logoba and Samtredia-Batumi railway and railway to “Wissol” production base with grade-separated intersection. Road alignment goes along the right side of the river Rioni up to km 9+000, it crosses the river Tskhenistskali at km 5+400. The road crosses the river Rioni and Khevistskali from km 9+000 to km 9+800 and passes to the left side of the river Rioni.  Project section ends at km 11+500.
Length of project section is 11.5 km.
Project road is totally aligned in the regions Imereti and Samegrelo, in particular the initial section is located in Imereti, whilst the next section is located in Abasha.
for more details please see file:
Part I
Part II
CONSTRUCTION OF E-60 HIGHWAY SAMTREDIA-GRIGOLETI- SECTION Km 0 - Km11,5
IntroductionPromotion of trade with the neighboring countries and development of tourism infrastructures have major importance for the economic development of the country, for which an improved road network is a crucial factor.The Georgian Government has given the highest priority to improvements of the East - West highway (between Caspian Sea and Black Sea) and North - South (between Russia and Turkey).The Government has obtained funding for the sections immediately West of Tbilisi with the construction of a four-lane highway currently underway.