ინფრასტრუქტურის სამინისტრო
პროექტი ფინანსდება სესხით ADB 2560-GEO, გზის კორიდორის ინვესტირების პროგრამა (1 ტრანში) ქობულეთის შემოვლითი გზის, ქობულეთი-ბათუმის მონაკვეთის და ბათუმის შემოვლითი გზის დეტალური პროექტისა და სატენდერო დოკუმენტების მომზადებისათვის.
საპროექტო გზა, რომელიც ქობულეთს აღმოსავლეთიდან უვლის, მთლიანად განლაგებულია ქობულეთის რაიონში, გზა მთლიანად მიჰყვება ახალ მიმართულებას და გაივლის უმეტესად სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ნაკვეთებს და კარმიდამოებს.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი საგზაო დერეფნის საინვესტიციო პროგრამა
ქობულეთის შემოვლითი გზის, ქობულეთი-ბათუმის მონაკვეთის და  ბათუმის
პროექტის აღწერა

AND BATUMI BYPASS ROAD DESIGN PROJECT
The present project is financed by the loan ADB 2560-GEO, Road Corridor Investment Program (Tranche 1) for Preparation of Detailed Design and Preparation of Bidding Documents for Kobuleti Bypass Road, Kobuleti-Batumi Section and Kobuleti Bypass Road.
The project road, bypassing the Kobuleti from East, is entirely located in Kobuleti District and the most part of the road follows the new alignment and will cross mostly the agricultural and household plots.
MINISTRY OF REGIONAL DEVELOPMENT AND INFRASTRUCTURE OF GEORGIA ROADS DEPARTMENT  AD CORRIDOR INVESTMENT PROGRAM   KOBULETI BYPASS ROAD, KOBULETI-BATUMI SECTION AND BATUMI BYPASS ROAD DESIGN PROJECT
Project Description
The present project is financed by the loan ADB 2560-GEO, Road Corridor Investment Program (Tranche 1) for Preparation of Detailed Design and Preparation of Bidding Documents for Kobuleti Bypass Road, Kobuleti-Batumi Section and Kobuleti Bypass Road.The project road, bypassing the Kobuleti from East, is entirely located in Kobuleti District and the most part of the road follows the new alignment and will cross mostly the agricultural and household plots.