რეაბილიტაციის პროექტი
განსახლების პოლიტიკა მომზადებულია წინასწარი პროექტირების, გარემოსდაცვითი სკრინინგისა და განსახლების პროექტის ეგიდით, მოწონებული ალტერნატივების შესაბამისად, საერთაშორისო სტანდარტებისა და მსოფლიო ბანკის არანებაყოფლობითი განსახლების სფეროში სამოქმედო პოლიტიკის (4.12) და საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების მიერ განხორციელებული პოლიტიკის მოთხოვნების დაკმაყოფილების მიზნით. დავალება ეხება დაახლოვებით 37 კილომეტრიან აღიანი-სვენეთის მონაკვეთს, რომელიც მდებარეობს 43-ე და მე-80 კილომეტრ ნიშნულებს შორის.
გზის მშენებლობა და მასთან დაკავშირებული მუდმივი და დროებითი ნაგებობები მოითხოვს წინასწარი შეფასებით დაახლოვებით 153 ჰექტარი მიწის განთვისების გზის კორიდორის გასწვრივ.
აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის აღაიანი-სვენეთის მონაკვეთზე სარეაბილიტაციო–სამშენებლო სამუშაოები არ მოითხოვს კერძო საკუთრებაში არსებული მიწის დიდი მასივების ექსპროპრიაციას. არსებული გზის ორივე მხარეს განლაგებული მიწის ნაკვეთების დიდი ნაწილი გზის დეპარტამენტის საკუთრებაშია. ამდენად, არსებული 2-ზოლიანი გზა შესაძლოა გაფართოვდეს 4-ზოლიან გზამდე განთვისების ზოლის არსებულ ფარგლებში.
პროექტის მიზანია მინიმუმამდე შეამციროს არანებაყოფლობითი განსახლება და ხალხის ფიზიკური ადგილგადანაცვლება. საჭიროა დეტალური ინვენტარიზაცია, რათა განისაზღვროს ამ მიზნის მიღწევა. გზის მშენებლობის პროცესში პროექტის ზემოქმედების ქვეშ მოქცეული, მოსახლეობის უმწეო ნაწილის მიმართ განსახორციელებელ შემარბილებელ ღონისძიებებს.
განსახლების პოლიტიკის ჩარჩო-დოკუმენტი აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის
გაუმჯობესების პირველი პროექტი E-60 ავტომაგისტრალის
აღაიანი - იგოეთის (კმ43-კმ80) მონაკვეთის რეაბილიტაციის პროექტი
სექტემბერი 2006 წელი
განსახლების პოლიტიკის ჩარჩო-დოკუმენტი
(E-60 ავტომაგისტრალის აღაიანი – სვენეთის მონაკვეთის რეაბილიტაციის პროექტი)

RESETTLEMENT POLICY FRAMEWORK
This RPF has been prepared under the PREFERRED ALTERNATIVES, PRELIMINARY DESIGN AND ENVIRONMENTAL SCREENING AND RESETTLEMENT project to meet international standards and specifically, the terms of the World Bank OP 4.12 on Involuntary Resettlement, the policy followed by most international financial institutions.  The assignment relates to the Agaiani-Sveneti portion of the itinerary about 37 km located between kilometre posts (KP) 43 and 80.
The construction of the road and other associated permanent and temporary facilities in Georgia will require an acquisition of approximately 153 hectares   of land along the road corridor.
The proposed improvement of Agaiani – Sveneti section of the East – West Highway will not require a large scale expropriation of private land. RDMED owns a sufficient parcel of land either side of the existing road and the existing 2-lane road can be expanded to a 4-lane road most likely within the current right of way (ROW).
The project is committed to minimising the involuntary resettlement or physical displacement of people. The inventory process is needed to indicate that this is being achieved. A small proportion of the Project Affected Populations (PAPs) and about 27.8 hectares of private lands will be interrupted during the construction of the road.
Losses in income and livelihood caused by the project might be mitigated both through cash compensation and through activities financed by a special fund. The temporary economic dislocation of PAPs will be minimized.  At the stage of detail design the studies should be conducted to tailor the mitigation measures to the vulnerabilities of the affected populations.
For more details please see file...
AMENDMENT TO RESETTLEMENT POLICY FRAMEWORK (RPF) FOR THE
FIRST EAST-WEST HIGHWAY IMPROVEMENT PROJECT
Resettlement Policy FrameworkFinalFirst  East-West Highway Improvement ProjectE-60 Highway  Agaiani – Sveneti   (km43-km80) sectionSeptember  2006 RESETTLEMENT POLICY FRAMEWORK
INTRODUCTION
PDF_ICON  AMENDMENT TO RESETTLEMENT POLICY FRAMEWORK (RPF) FOR THE FIRST EAST-WEST HIGHWAY IMPROVEMENT PROJECT