E- 60 ავტომაგისტრალის ზესტაფონი – ქუთაისი – სამტრედიის მონაკვეთის რეკონსტრუქციის პროექტი
საქართველოს გეოგრაფიული მდებარეობა იმგვარია, რომ იგი მოქცეულია აღმოსავლეთ-დასავლეთისა (შავი ზღვა და კასპიის ზღვა) და ჩრდილოეთ-სამხრეთის (რუსეთსა და თურქეთს შორის) სატრანზიტო გზების კვეთაზე. მეზობელ ქვეყნებთან ვაჭრობაც დიდ როლს თამაშობს ქვეყნის ეკონომიკაში.  მხოლოდ სატრანზიტო ტვირთბრუნვა 2 მილიარდ აშშ დოლარზე მეტია. საქართველოს მთავრობამ, რომელიც ქვეყნის სათავეში 2002 წლის “ვარდების რევოლუციის” შედეგად მოვიდა, უპირველეს პრიორიტეტად დასახა ტრანსპორტის, ენერგეტიკისა და ქალაქის ინფრასტრუქტურის განვითარება. უნდა აღინიშნოს, რომ ვითარება ამ სფეროებში 1990-იანი წლებიდან ძლიერ გაუარესდა. მთავრობამ, აცნობიერებს რა ინფრასტრუქტურის უდიდეს როლს ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში უკანასკნელი ორი ათეული წლის მანძილზე, შესძლო მნიშვნელოვნად გაეზარდა ინვესტიციები ზემოხსენებულ სფეროებში.
ვრცლად...
E- 60 ავტომაგისტრალის ზესტაფონი – ქუთაისი – სამტრედიის მონაკვეთის რეკონსტრუქციის პროექტი ბუნებრივ და სოციალურ გარემოზე ზემოქმედება და ალტერნატივების ანალიზი
1. შესავალი
1.1. პროექტის წინაისტორია
საქართველოს გეოგრაფიული მდებარეობა იმგვარია, რომ იგი მოქცეულია აღმოსავლეთ-დასავლეთისა (შავი ზღვა და კასპიის ზღვა) და ჩრდილოეთ-სამხრეთის (რუსეთსა და თურქეთს შორის) სატრანზიტო გზების კვეთაზე. მეზობელ ქვეყნებთან ვაჭრობაც დიდ როლს თამაშობს ქვეყნის ეკონომიკაში.  მხოლოდ სატრანზიტო ტვირთბრუნვა 2 მილიარდ აშშ დოლარზე მეტია. საქართველოს მთავრობამ, რომელიც ქვეყნის სათავეში 2002 წლის “ვარდების რევოლუციის” შედეგად მოვიდა, უპირველეს პრიორიტეტად დასახა ტრანსპორტის, ენერგეტიკისა და ქალაქის ინფრასტრუქტურის განვითარება.

ENVIRONMENTAL AND SOCIAL ASSESSMENT AND ANALYSIS OF ALTERNATIVES
Ministry of Environment Protection and Natural Resources (MoE). MoE has the overall responsibility for protection of environment in Georgia. The Service of Licenses and Permits of MoE is responsible for reviewing EIAs and for issuance of the Environmental Permits. The MoE Inspectorate is responsible for compliance monitoring, including monitoring of construction activities and auditing of all kind of entities. Regional services of MoE are involved during agreement on Terms of Reference on architectural design of a project and in commissioning of completed facilities. Ministry of Environmental Protection and Natural Resources of Georgia (MoE) is the main state body pursuing state policy in the sphere of environment. Their functions for regulating economic or development activities with regard to environmental protection include:
PROJECT “RECONSTRUCTION OF THE ZESTAFONI – KUTAISI – SAMTREDIA SECTION OF THE E- 60 HIGHWAY”
1. INTRODUCTION
1.1. PROJECT BACKGROUND
Georgia's geographical location positions the country at the center of East-West (the Black and Caspian Seas) and North-South (between Russia and Turkey) transits. Trade with neighboring countries is also an important feature of Georgia’s economy. Transit activities generate a direct turnover estimated more than US$2 billion. The Government of Georgia (which assumed office after the Rose Revolution in 2002) made it a key priority to rehabilitate transport, energy and rural infrastructure, which had deteriorated significantly since 1990. Recognizing the importance of infrastructure to sustainable economic development of the country over the course of the last two years, the Government managed to substantially increase investments in these areas.