გვსურს გამოვეხმაუროთ მედიაში არაერთხელ გავრცელებულ ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ თითქოს ქალაქ ზესტაფონში, უზნაძის ქუჩა N132-ში მდებარე საცხოვრებელი კორპუსი დააზიანა შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთზე გვირაბის მშენებლობამ.
მაგისტრალური გზის სამშენებლო სამუშაოების დაწყებამდე, წინა სამშენებლო კვლევების ეტაპზე, ჩატარდა გვირაბიდან 250 მეტრის მანძილზე არსებული ყველა საცხოვრებელი სახლის, მათ შორის, უზნაძის ქ. N132-ში მდებარე კორპუსის ტექნიკური მდგომარეობის აღწერა. აღწერის მიხედვით, კორპუსში არსებული საცხოვრებელი ბინები, სამშენებლო სამუშაოების დაწყებამდეც იყო დაზიანებული და კედლებზე აღინიშნებოდა არაერთი დიდი ბზარი.
ვინაიდან საცხოვრებელ სახლზე არსებული ბზარები იძლეოდა უსაფრთხოების დაცვის ვალდებულებას, 2021 წლის ნოემბრიდან, კორპუსში მცხოვრები მოქალაქეები, სამუშაოების პროცესში, უზრუნველყოფილი იყვნენ დროებითი ქირით.
კორპუსზე სამშენებლო სამუშაოების ზეგავლენის დასადგენად, სამუშაოების დაწყებისთანავე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა მიმართა სსიპ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროს.
თავდაპირველი ექსპერტიზის დასკვნის მიხედვით, ბინებზე გვირაბის სამშენებლო სამუშაოებს, ვიზუალური დათვალიერებისა და კონტროლის მიზნით აღებული მონაცემების მიხედვით, ზეგავლენა არ ჰქონდა. კორპუსთან მდებარე გვირაბის მშენებლობის დასრულების შემდეგ, დეპარტამენტმა ხელახლა მიმართა ექსპერტიზის ბიუროს. მეორე დასკვნის მიხედვითაც, შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთზე ჩატარებულ სამშენებლო სამუშაოებს შენობის ტექნიკურ მდგომარეობაზე ზეგავლენა არ აქვს.
აღნიშნული დასკვნების გათვალისწინებით, არ დადასტურდა უზნაძის ქ. N132-ში მდებარე საცხოვრებელ კორპუსზე სამშენებლო სამუშაოების ზეგავლენა. დასრულდა გვირაბის გაყვანის სამუშაოებიც. შესაბამისად, აღარ არსებობს კორპუსის მაცხოვრებელთა ქირით უზრუნველყოფის საფუძველი.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტს უზნაძის ქ. N132-ში მდებარე კორპუსის მაცხოვრებლებთან, სამუშაოებისა და კვლევების წარმოების ყველა ეტაპზე, ჰქონდა აქტიური კომუნიკაცია მათი ინფორმირების მიზნით.

Zestafoni, Uznadze St. The impact of construction works on the building located in N132 has not been confirmed
18 May, 2023 11:07:31
We would like to respond to the information spread repeatedly in the media that the residential building located in Uznadze Street N132 in the city of Zestafon was allegedly damaged by the construction of the tunnel on the Shorapani-Argveta section.
Before the construction works of the main road, at the stage of the previous construction studies, a survey of all residential houses within 250 meters from the tunnel, including Uznadze st. Description of the technical condition of the building located in N132. According to the census, the residential apartments in the building were damaged even before the start of construction works, and there were many large cracks on the walls.
Since the existing cracks in the residence gave a security obligation, from November 2021, the citizens living in the building were provided with temporary rent during the works.
In order to determine the impact of construction works on the building, after the start of the works, the Roads Department applied to the National Bureau of Forensic Expertise named after SSI Levan Samkharauli.
According to the conclusion of the initial examination, the construction works of the tunnel on the apartments, according to the data taken for the purpose of visual inspection and control, had no impact. After the completion of the construction of the tunnel near the building, the department again applied to the examination bureau. According to the second conclusion, the construction works carried out on the Shorapani-Argveta section have no influence on the technical condition of the building.
Taking into account the mentioned conclusions, it was not confirmed that Uznadze st. Impact of construction works on residential building in N132. The tunneling works have also been completed. Consequently, there is no longer any reason to provide rent to the residents of the building.
The Roads Department, Actively communicated with the residents of the building located in N132 at all stages of the works and studies in order to inform them.