შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთის მე-4 ხიდზე ლითონის კოჭების მონტაჟი დასრულდა
ჩქაროსნული მაგისტრალის რიკოთის მეოთხე, შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთზე - პროექტის ფარგლებში N4 ხიდზე, (არგვეთა-თბილისის მიმართულება) ლითონის კოჭების მონტაჟის სამუშაოები დასრულდა.
აღნიშნული სამუშაოები შესრულდა კოჭის სამონტაჟო სპეციალური დანადგარით, რომელოც დღეის მდგომარეობით საქართველოში ტვირთამწეობით ყველაზე დიდი მოცულობის არის. მაქსიმალური ტვირთამწეობა შეადგენს 400 ტონას.
შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთზე, ჯამში, გათვალისწინებულია 14.7 კმ სიგრძის 4  ზოლიანი გზის, 17 ხიდის და 10 გვირაბის მშენებლობა. აღსანიშნავია, რომ მეოთხე ხიდის სიგრძე 458 მეტრს შეადგენს.
შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთის მშენებლობას აზიის განვითარების ბანკი (ADB) აფინანსებს.

The installation of metal coils on the 4th bridge of the Shorapani-Argveta section has been completed
24 March, 2023 11:27:57
On the fourth, Shorapani-Argveta section of the high-speed Rikoti road, on the N4 bridge (Argveta-Tbilisi direction) within the framework of the project, the installation of metal coils has been completed. The maximum carrying capacity is 400 tons. On the Shorapani-Argveta section, a total of 14.7 km long 4-lane road, 17 bridges and 10 tunnels are planned to be constructed. It should be noted that the length of the fourth bridge is 458 meters. The construction of the Shorapani-Argveta section is financed by the Asian Development Bank (ADB).
On the fourth, Shorapani-Argveta section of the high-speed Rikoti road - within the framework of the project, on the N4 bridge (Argveta-Tbilisi direction), the installation of metal coils has been completed.
The mentioned works were performed with a special coil mounting device, which is currently the largest load carrying capacity in Georgia. The maximum carrying capacity is 400 tons.
On the Shorapani-Argveta section, in total, the construction of a 14.7 km long 4-lane road, 17 bridges and 10 tunnels is planned. It should be noted that the length of the fourth bridge is 458 meters.