მდინარე რიონზე მშენებარე საავტომობილო ხიდის დაზიანების მიზეზების კვლევა მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მოთხოვნით, სამტრედია-გრიგოლეთის მაგისტრალური გზის შემადგენელი მშენებარე საავტომობილო ხიდის დაზიანების მიზეზების დასადგენად, პირველადი კვლევის სამუშაოები  უკვე  მიმდინარეობს.
მდინარე რიონზე საავტომობილო ხიდი, სამტრედია-გრიგოლეთის მაგისტრალური გზის პროექტის ფარგლებში შენდება. ხიდის ერთ-ერთი ბურჯი, 2023 წლის 21 თებერვალს დაზიანდა, რამაც ხიდის ორი მალის ნაშენის ჩაწოლა გამოიწვია.
ხიდის დაზიანების მიზეზების დასადგენად, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მოთხოვნით, კომპლექსური შესწავლა დაიწყო ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექპერტიზის ეროვნულმა ბიურომ.
მოცემულ ეტაპზე შესაძლებელი უკვე გახდა აკვალანგებით ხიდის ვიზუალური დათვალიერება, მისი კონსტრუქციული ნაწილის სკანირება, ბათიმეტრიული კვლევის ჩატარება ანუ წყლის სიღრმისა და ფსკერის, ხიდის კონსტრუქციისა და ფუძე-საძირკვლების შესწავლა და ბურღვითი სამუშაოები.
კვლევითი სამუშაოები გაგრძელდება აქტიურად. ჩატარდება სხვადასხვა ხასიათის კვლევა და გამოცდა, რომელთა ანალიზის საფუძველზე, დადგინდება ხიდის დაზიანების კონკრეტული მიზეზები.
საბოლოო დასკვნის შედგენის შემდეგ, განისაზღვრება ხიდის აღდგენისა და სამუშაოების გაგრძელებისათვის აუცილებელი ღონისძიებები. საგამოძიებო ორგანოების მიერ კი, გაკეთდება შემთხვევის სამართლებრივი შეფასება.
სამტრედია-გრიგოლეთის 11.5 კმ-იანი მონაკვეთის (I) მშენებლობა დასკვნით ეტაპზეა. ეს მონაკვეთი გვერდს უვლის ქალაქ სამტრედიას და სამტრედიისა და აბაშის მუნიციპალიტეტის 4 სოფელს (ტოლებს, გორმაღალას, პირველ მაისს, გაუწყინარს). სამუშაოები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება.

Research into the causes of damage to the road bridge under construction over the Rioni River is underway
20 March, 2023 10:11:27
At the request of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, initial research works are already underway to determine the causes of damage to the road bridge under construction that is part of the Samtredia-Grigoleti main road.
A road bridge over the Rioni River is being built within the framework of the Samtredia-Grigoleti road project. One of the piers of the bridge was damaged on February 21, 2023, which caused the collapse of two bridge girders.
In order to determine the causes of damage to the bridge, at the request of the Roads Department, the National Bureau of Forensic Expertise named after Levan Samkharauli started a complex study.
At this stage, it has already become possible to visually inspect the bridge by scuba diving, scan its structural part, conduct bathymetric research, i.e. study the water depth and bottom, the bridge structure and foundations, and drilling works.
Research works will continue actively. Various types of research and tests will be conducted, based on the analysis of which, specific causes of bridge damage will be determined.
After drawing up the final conclusion, the measures necessary for the restoration of the bridge and the continuation of the work will be determined. The investigative bodies will make a legal assessment of the case.
The construction of the 11.5 km section (I) of Samtredia-Grigoleti is in the final stage. This section bypasses the city of Samtredia and 4 villages of Samtredia and Abasha municipalities (Tolebi, Gormaghala, First May, Gautsinari). The works are financed from the state budget.