უბისა-შორაპანის მონაკვეთზე დამეწყრილი ფერდის ჩამოწმენდა მიმდინარეობს
აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის შემადგენელი, რიკოთის საუღელტეხილო გზის უბისა-შორაპანის მონაკვეთზე მიმდინარე მშენებლობის პროცესში, მე-10 კმ-ზე არსებულ მეწყრულ ფერდზე, პროექტით გათვალისწინებულია ფერდის გამაგრების (დაანკერების) კომპლექსური სამუშაოების ჩატარება. სამუშაოების მიმდინარეობისას, ფერდის ე.წ. დატერასება-გამაგრებამდე, ბოლო პერიოდში მოსული უხვი ნალექის შედეგად გააქტიურებულმა მეწყრულმა პროცესებმა, ჩამოშალა ფერდის ერთ-ერთი უბნის დროებით მოპირკეთებული (ტორკრეტირებული) ზედაპირი, რამაც დააზიანა გარე ბეტონის სექცია.
„სამშენებლო სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს უბისა-შორაპანის მე-10 კმ-ზე. ამ მეწყრული უბნის შესახებ ჩვენთვის ცნობილი იყო და შესაბამისი საპროექტო გადაწყვეტა არსებობს. უხვი ნალექის შედეგად სამწუხაროდ  ფერდი ჩამოიშალა, რომელსაც უნდა ჩაუტარდეს შესაბამისად დატერასება, გამაგრებითი დაანკერება და გამაგრებითი სამუშაოები. ფერდის ჩამოშლამ დააზიანა ბეტონი, ეს ბეტონი გასუფთავდება ფერდი ჩამოიწმინდება და სამუშაოები ჩვეულ  რეჟიმში პროექტის შესაბამისად გაგრძელდება და ეს ხელს არ შეუშლის სამშენებლო პროცესს“- განაცხადა საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ გიორგი წერეთელმა.
უბისა-შორაპანის მონაკვეთზე სამშენებლო სამუშაოები აქტიურად გრძელდება. რაც შეეხება მშენებელ კომპანიასთან ანგარიშსწორებას, ანაზღაურება მოხდება სამუშაოების სრულად დასრულების და საზედამხედველო კომპანიის მიერ შესრულებული სამუშაოს დადასტურებისა და მიღების შემდგომ.

Cleaning of the collapsed slope on the Ubisa-Shorapani section is underway
In the ongoing construction process on the Ubisa-Shorapani section of the Rikoti Pass road, which is part of the East-West road, on the landslide slope at the 10th km, the project envisages complex strengthening (anchoring) works on the slope. During the works, Ferdi's so-called Before terracing-reinforcement, the landslide processes activated as a result of the recent abundant rainfall, removed the temporarily paved surface of one area of the slope, which damaged the outer concrete section.
"Construction works are actively underway on the 10th km of Ubisa-Shorapani. We were aware of this landslide area and there is a corresponding design solution. Unfortunately, as a result of heavy rainfall, the slope collapsed, which should be followed by terracing, reinforcing anchoring and strengthening works. The collapse of the embankment damaged the concrete, this concrete will be cleaned, the embankment will be cleaned and the works will continue as usual according to the project, and this will not interfere with the construction process, said Giorgi Tsereteli, the chairman of the Roads Department.
Construction works are actively continuing on the Ubisa-Shorapani section. As for the settlement with the construction company, the payment will be made after the works are fully completed and the work performed by the supervisory company is confirmed and accepted.