საქართველოს მასშტაბით საავტომობილო გზების გაწმენდითი სამუშაოები უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს
გართულებული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, საავტომობილო გზებზე გაწმენდითი სამუშაოები ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს. ყველა მიმართულებით ადგილზე მობილიზებულია თოვლმწმენდი ტექნიკა, გზებზე განუწყვეტლივ იყრება ტექნიკური მარილი, რათა ავტოტრანსპორტის მოძრაობა უმოკლეს პერიოდში აღდგეს.
ამ ეტაპზე ჩატარებული გაწმენდითი სამუშაოების შედეგად, საერთაშორისო მნიშვნელობის ხაშური-ახალციხე-ვალეს საავტომობილო გზის კმ76–კმ97 (ახალციხე-ვალე) მონაკვეთზე მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აღდგენილია.
თოვისა და ლიპყინულის გამო, საერთაშორისო მნიშვნელობის  მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზის გუდაური(ფოსტა)-კობის მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის გადაადგილება თავისუფალია. გარემოს ეროვნული სააგენტოს ცნობით, გუდაური(ფოსტა)-კობის მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა განხორციელდება გაუჩერებლად გავლის რეჟიმში, მხოლოდ ზვავდამცავი გვირაბების გავლით.
ინტენსიური თოვისა და დაბალი ხილვადობის გამო, საერთაშორისო მნიშვნელობის ახალქალაქი-კარწახის საავტომობილო გზაზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის გადაადგილება თავისუფალია.
ინტენსიური თოვის გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი(მოწამეთა)-ტყიბული-ამბროლაურის საავტომობილო გზის კმ39-კმ62 (ნაქერალას უღელტეხილი) მონაკვეთზე და ასევე საჩხერე(სარეკი)-უზუნთა-შქმერი-ზუდალის საავტომობილო გზაზე აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის გადაადგილება თავისუფალია. გზის დანარჩენ მონაკვეთებზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა  თავისუფალია.
ინტენსიური თოვის და დაბალი ტემპერატურის გამო,  შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის საავტომობილო გზის კმ1-კმ52 (გომი-საჩხერე) მონაკვეთზე, აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
თოვლისა და მოსალოდნელი ზვავსაშიშროების გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ჟინვალი-ბარისახო-შატილის საავტომობილო გზის კმ53-კმ66 (კორშა-ბისო) მონაკვეთზე, აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა. საავტომობილო გზის კმ1-კმ53 (ჟინვალი-კორშა) მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ30-კმ186 (ჯვარი-უშგული) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. ხოლო, კმ70-კმ186 (ხაიში-უშგული) მონაკვეთზე მსუბუქი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. მაღალი გამავლობის ავტოტრანსპორტის (ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე) მოძრაობა თავისუფალია. საავტომობილო გზის კმ1-კმ30 (ზუგდიდი-ჯვარი) მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.

02 February, 2023 17:23:48
Due to the complicated meteorological conditions, the cleaning works on the roads are going on intensively. Snow-clearing equipment is mobilized in all directions, technical salt is continuously poured on the roads in order to restore traffic in the shortest possible time.
As a result of the cleaning works carried out at this stage, the traffic of trailers, semi-trailers and buses with a capacity of more than 30 seats has been restored on the section of km 76-km 97 (Akhaltsikhe-Vale) of the Khashuri-Akhaltsikhe-Vale international road.
Due to snow and ice, the movement of trailers and semi-trailers is restricted on the Gudauri (Posta)-Kobi section of the Mtskheta-Stephantsminda-Larsi international road, while the movement of other types of vehicles is free. According to the National Environment Agency, traffic on the Gudauri (posta)-Kobi section will be carried out without stopping, only through avalanche tunnels.
Due to heavy snow and low visibility, the movement of trailers, semi-trailers and buses with a capacity of more than 30 seats is restricted on the Akhalkalaki-Kartsakhi international road, while the movement of other types of vehicles is free.
Due to intense snow, the movement of trailer and semi-trailer is restricted on the section of the km 39-km 62 (Nakerala pass) Kutaisi (Mozameta)-Tkibuli-Ambrolauri secondary road, and also on the Sachkhere (Sareki)-Uzunta-Skhmeri-Zudali road, and the movement of other types of vehicles is free traffic is free on the remaining sections of the road.
Due to intense snow and low temperature, on the section of the Gomi-Sachkhere-Chiathura-Zestafoni secondary road, the traffic of trailers and semi-trailers is restricted, while the traffic of other types of vehicles is free.
Due to the danger of snow and avalanches, the traffic of all types of vehicles is restricted on the km 53-km 66 (Korsha-Biso) section of the Zhinvali-Barisakho-Shatili secondary road. traffic is free on the km1-km53 (Zhinvali-Korsha) section of the road.
The movement of trailers, semi-trailers and buses with a capacity of more than 30 seats is restricted on the section of the Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdilo secondary road. Meanwhile, on the section km 70-km 186 (Khaishi-Ushguli), light vehicle traffic is allowed using anti-slip chains. The movement of high-speed vehicles (with two or more driving bridges) is free. traffic is free on the section of the km 1-km 30 (Zugdidi-Jvari) road.