კახეთის რეგიონში 60 კმ-მდე გზის რეაბილიტაცია დასრულდა
თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის 18 კმ-იანი (კმ36-კმ54) მონაკვეთის პერიოდული შეკეთების სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს
პროექტის ფარგლებში ხორციელდება არსებული საფარის განახლება, შესაბამისი საგზაო ნიშნების და გზის კუთვნილებების მოწყობა
სამუშაოების დასრულება მიმდინარე წლის ბოლოს იგეგმება, რის შედეგადაც უზრუნველყოფილი იქნება ავტოტრანსპორტის შეუფერხებელი და კომფორტული გადაადგილების პირობები
აღნიშნული პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი სავარაუდო ღირებულება 7764495,58 ლარს შეადგენს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე, გიორგი წერეთელი და მისი მოადგილე, პავლე გამყრელიძე კახეთის რეგიონში დასრულებულ და მიმდინარე რეაბილიტაციის პროექტებს ადგილზე გაეცნენ.
2022 წელს, კახეთის რეგიონში, მაგისტრალური გზების მშენებლობის გარდა, 26 პროექტი მიმდინარეობდა, საერთო ღირებულებით 140 მლნ. ლარამდე, საიდანაც 8 პროექტი დასრულდა. ჯამში, რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 60 კმ-მდე საავტომობილო გზას, განხორციელდა 1 ხიდის რეაბილიტაცია და 1 ნაპირსამაგრი პროექტი (1.2 კმ.  სიგრძის).
აღნიშნული პროექტების ფარგლებში ხორციელდება ისეთი მნიშვნელოვანი საგზაო მონაკვეთების რეაბილიტაცია როგორებიცაა: გუმბათი-ხირსა-ენამთა-სამთაწყარო-საბათლოს გზის 26 კმ-იანი მონაკვეთი, თიანეთი-ახმეტას დამაკავშირებელი გზა, თიანეთი-ახმეტა-ყვარელი-ნინიგორის გზის 11 კმ-იანი მონაკვეთი, ზემო ხოდაშენი-ალავერდის დამაკავშირებელი გზის 12 კმ-მდე მონაკვეთი, ფშაველი-აბანო-ომალოს გზის საგზაო  მოძრაობის  უსაფრთხოების  გაუმჯობესების პროექტი და სხვა.
ხსენებული პროექტები, კახეთის რეგიონში გაზრდის ტურისტულ პოტენციალს, ხელს შეუწყობს ეკონომიკის კიდევ უფრო განვითარებას და ადგილობრივი მოსახლეობა უსაფრთხო და კომფორტული, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი გზებით სარგებლობას შეძლებს.

Rehabilitation of up to 60 km of roads in the Kakheti region has been completed
Periodic repair works of the 18 km (km36-km54) section of Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi are actively being carried out within the framework of the project, the renovation of the existing pavement is being carried out, the arrangement of appropriate road signs and road belongings is planned to be completed by the end of this year, as a result of which the conditions for smooth and comfortable movement of vehicles will be ensured. It is financed from the state budget and its estimated cost is 7764495.58 GEL
Giorgi Tsereteli, chairman of the Ministry of Regional Development and Infrastructure, Roads Department, and his deputy, Pavle Gamkrelidze, got acquainted with the completed and ongoing rehabilitation projects in the Kakheti region.
In 2022, in the Kakheti region, in addition to the construction of roads, 26 projects were underway with a total value of 140 million. up to GEL, of which 8 projects have been completed. In total, up to 60 km of road was rehabilitated, 1 bridge was rehabilitated and 1 embankment project (1.2 km long) was implemented.
Within the framework of the mentioned projects, the rehabilitation of such important road sections as: 26 km section of Gumbati-Khirsa-Enamta-Samtatskaro-Sabatlo road, Tianeti-Akhmeta connecting road, 11 km section of Tianeti-Akhmeta-Kvareli-Ninigori road, Zemo Khodasheni- Up to 12 km section of Alaverdi connecting road, Pshaveli-Abano-Omalo road traffic safety improvement project and others.
The mentioned projects will increase the tourism potential in the Kakheti region, will contribute to the further development of the economy, and the local population will be able to enjoy safe and comfortable roads equipped with modern standards.