გიორგი წერეთელი - აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალს 15 კმ-იანი მონაკვეთი შეემატა
„დღეს, აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალს 15 კმ-იანი მონაკვეთი შეემატა. გაიხსნა სამტრედია-გრიგოლეთის მე-4 ლოტის 10 კმ-იანი და ასევე გრიგოლეთი-ქობულეთის 14 კმ-იანი გზიდან -  5 კილომეტრი. რომელზეც, გარკვეული სამუშაოები, ტექნოლოგიური პროცესებიდან გამომდინარე, კვლავ გასაგრძელებელია. ასევე, აქტიურად გრძელდება სამშენებლო სამუშაოები დარჩენილ 6 და 3 კმ-იან მონაკვეთებზე და მთლიანობაში აღნიშნული 14 კმ-იანი მონაკვეთის დასრულება 2023 წლისათვის იგეგმება,“- ამის შესახებ საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, გიორგი წერეთელმა განაცხადა.
სამტრედია-გრიგოლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მეოთხე, 10 კმ-იან მონაკვეთზე, სადაც აშენდა 10 კმ სიგრძის 4 ზოლიანი ასფალტ–ბეტონის გზა, 2 პარალელური გზაგამტარი და 1 სატრანსპორტო კვანძი. გზის ახალი მონაკვეთი გადის ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე და სამტრედია-ლანჩხუთი-გრიგოლეთის გზას უერთდება. სამუშაოები ევროპის საინვეტიციო ბანკის (EIB) მხარდაჭერით მიმდინარეობდა, რომლის  ღირებულებამაც 113 მილიონი ლარი შეადინა. გრიგოლეთი-ქობულეთის შემოვლითი გზის სამშენებლო სამუშაოები კი, მოიცავს 14.4 კმ-იანი 4 ზოლიანი ასფალტ–ბეტონის გზის, 22 სახიდე გადასასვლელის, 4 სატრანსპორტო კვანძის, წყალგამტარი მილების და  მიწისქვეშა გასასვლელების მშენებლობას. სამუშაოები აქტიურად გრძელდება, რათა 14 კმ-იანი მონაკვეთი ექსპლუატაციაში სრულად 2023 წელს შევიდეს. ამ მონაკვეთის საშუალებით, სამტრედია–გრიგოლეთის გზა ქობულეთის შემოვლით გზას დაუკავშირდება და სატრანსპორტო ნაკადები გრიგოლეთიდან ქობულეთის მიმართულებით უკვე ჩქაროსნული ავტომაგისტრალით  იმოძრავებს. პროექტი ევროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) მხარდაჭერით მიმდინარეობს და მისი ღირებულება 228 მილიონი ლარია.
„სიმბოლურია დღევანდელი დღე, ვინაიდან დღეს საქართველოში მეგზევის პროფესიული დღე აღინიშნება. ყველა ამ დარგში მოღვაწე ადამიანს ვულოცავ პროფესიულ დღეს,  ვუსურვებ წარმატებას და ბევრი საგზაო ინფრასტრუქტურული პროექტის განხორციელებას საქართველოში,“- აღნიშნა გიორგი წერეთელმა.
ახალ მონაკვეთებზე ტრანსპორტი იმოძრავებს საგზაო უსაფრთხოების საერთაშორის სტანდარტის შესაბამისი 4 ზოლიანი გზით, რომელიც, გაანახევრებს 15 კმ-იან მონაკვეთზე გადაადგილების დროს.

Giorgi Tsereteli - a 15 km section was added to the East-West highway
"Today, a 15 km section was added to the East-West highway. 10 km of Samtredia-Grigoleti 4th lot and also 14 km of Grigoleti-Kobuleti road - 5 km were opened. on which, depending on technological processes, certain works still need to be continued. Also, construction works are actively continuing on the remaining 6 and 3 km sections, and the completion of the mentioned 14 km section is planned for 2023," said Giorgi Tsereteli, Chairman of the Roads Department of Georgia.
On the fourth, 10 km section of the Samtredia-Grigoleti road, where a 10 km long 4-lane asphalt-concrete road, 2 parallel overpasses and 1 traffic junction were built. The new section of the road passes through the territory of Lanchkhuti municipality and joins the Samtredia-Lanchkhuti-Grigoleti road. The works were carried out with the support of the European Investment Bank (EIB), whose cost was 113 million GEL. The construction works of the Grigoleti-Kobuleti bypass road include the construction of a 14.4 km 4-lane asphalt-concrete road, 22 bridge crossings, 4 traffic junctions, water pipes and underground exits. The works are actively continuing so that the 14 km section will be fully operational in 2023. Through this section, the Samtredia-Grigoleti road will be connected to the Kobuleti bypass road, and the traffic flows from Grigoleti to Kobuleti will now move along the high-speed highway. The project is supported by the European Investment Bank (EIB) and its value is 228 million GEL.
"Today is symbolic, because Megzevi's professional day is celebrated in Georgia today. I congratulate all the people working in this field on their professional day, I wish them success and implementation of many road infrastructure projects in Georgia," said Giorgi Tsereteli.
On the new sections, the transport will move on a 4-lane road conforming to the international road safety standard, which will cut the travel time on the 15 km section in half.