04 დეკ, 2022 21:42:01
გვსურს გამოვეხმაუროთ ერთ-ერთი ტელეკომპანიის ეთერში გასულ ტყუილებითა და ცილისწამებით გაჯერებულ სიუჟეტს, რომელიც აგებულია ტყუილზე, დამახინჯებულ ფაქტებზე, უსაფუძვლო, უარგუმენტო და ხშირად ულოგიკო მსჯელობებზე. სრულად დაუსაბუთებელ მძიმე ბრალდებებს აქვს მხოლოდ საზოგადოებაში ნეგატიური დამოკიდებულების შექმნის და არა გადამოწმებული და სწორი ინფორმაციის გავრცელების მიზანი. ​
დავიწყოთ იმით, რომ მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტები ქვეყანაში მიმდინარეობს, ევროპის საინვესტიციო ბანკის, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის, მსოფლიო ბანკის, აზიის განვითარების ბანკის და სხვა საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტის მხარდაჭერით.
საქართველოს მთავრობა საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების მიერ დაფინანსებულ ყველა პროექტზე აცხადებს ღია, საჯარო საერთაშორისო ტენდერს, რომელში მონაწილეობა შეუძლია ნებისმიერი ქვეყნის ნებისმიერ კომპანიას, რომელიც აკმაყოფილებს სატენდერო მოთხოვნებს.
საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების მიერ დაფინანსებული პროექტების განსახორციელებლად სახელმწიფოს მიერ გამოცხადებული ყველა ტენდერი ტარდება დამფინანსებელი ფინანსური ინსტიტუტის  მკაცრად გაწერილი მოთხოვნებისა და წესების დაცვით, საერთაშორისო თავისუფალი და კონკურენტუნარიანი ტენდერის პრინციპით.
სატენდერო პროცესის ყველა საფეხური, დაწყებული სატენდერო მოთხოვნებით, დამთავრებული პრეტენდენტების შერჩევით, თანხმდება დამფინანსებელ ორგანიზაციასთან. ამასთან, თავად დამფინანსებელი ორგანიზაცია აწარმოებს ეგრეთ წოდებულ შავ სიას, ანუ სანქცირებულ კომპანიათა სიას და მასში შეტანილი კომპანიის გადამოწმებაც შესყიდვის პროცედურის ნაწილია. შესაბამისად, ასეთი კომპანიის მიერ საერთაშორისო ტენდერში გამარჯვება, სრული აბსურდია.
რაც შეეხება სატენდერო წინადადებას, იგი ფასდება პრეტენდენტის ფასის, პრეტენდენტის კვალიფიკაციისა და გამოცდილების და სხვა ტექნიკური პარამეტრის მიხედვით.
აუცილებლად უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ბოლო წლებში დეტალური პროექტის მომზადების მიზნით გამოცხადებულ საერთაშორისო ტენდერში იმარჯვებენ ისეთი მაღალკვალიფიციური ამერიკული და ევროპული კომპანიები, რომლებიც არიან ამ სფეროში საერთაშორისო ბაზრის ლიდერები. ასევე, ევროპული კომპანიები მონაწილეობენ და იმარჯვებენ მშენებლობის პროექტის ზედამხედველობაზე გამოცხადებულ საერთაშორისო ტენდერებში. შესაბამისად, საერთაშორისო ინსტსიტუტების მიერ დაფინანსებული დიდი პროექტების შესრულებას, მათ შორის, ხარისხს, ზედამხედველობენ ევროპული კომპანიები.
სწორედ ევროპული კომპანიების მიერ მკაცრად მიმდინარეობს არა მხოლოდ სამუშაოს ხარისხის, არამედ სხვა სახელშეკრულებო  პირობების ზედამხედველობა და კონტროლი. ნებისმიერ დარღვევას კი, მოყვება ადეკვატური, ხელშეკრულებით გათვალისწინებული, რეაგირება. ამასთან, თითოეული ხელშეკრულება უზრუნველყოფილია საგარანტიო პერიოდით.
ამასთან, არცერთ საგზაო ინფრასტრუქტურულ პროექტში არ მონაწილეობს ჩინური კომპანია CEFC.
აუცილებლად უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ შეგნებული ტყუილია ინფორმაცია პროექტებზე დასაქმებულთა ხელფასებთან დაკავშირებითაც, რაც დასტურდება თავად სიუჟეტში გამოყენებული ურთიერთგამომრიცხავი  მონაცემებით. პროექტებში, მათი მასშტაბურობიდან გამომდინარე, დასაქმებულია სხვადასხვა პროფესიისა და კვალიფიკაციის მუშახელი. შესაბამისად, მათი ანაზღაურებაც არის განსხვავებული, თუმცა, ნებისმიერ შემთხვევაში - საქართველოს შრომის ბაზრის შესაბამისი.
ძალიან სამწუხაროა, რომ დამკვიდრდა სიუჟეტში გამოყენებული ინფორმაციაც, ტრადიციულად, არ გადამოწმებულა სახელმწიფო უწყებებთან, ვინაიდან მისი მომზადების ერთადერთი მიზანი მაყურებლის შეცდომაში შეყვანა და მთავრობისა და სახელმწიფო უწყებების დისკრედიტაციაა.

Statement of the Roads Department of Georgia
We would like to respond to the story saturated with lies and slander aired by one of the TV companies, which is built on lies, distorted facts, groundless, unarguable and often illogical arguments. Completely unsubstantiated serious accusations have only the purpose of creating a negative attitude in the public and not of spreading verified and correct information.
Let's start with the fact that large-scale infrastructure projects are underway in the country, with the support of the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the World Bank, the Asian Development Bank and other international financial institutions.
The Government of Georgia announces an open, public international tender for all projects financed by international financial institutions, in which any company from any country that meets the tender requirements can participate.
All tenders announced by the state for the implementation of projects financed by international financial institutions are carried out in compliance with the strictly written requirements and rules of the financing financial institution, according to the principle of international free and competitive bidding.
All stages of the tender process, starting with the tender requirements and ending with the selection of bidders, are agreed with the sponsoring organization. In addition, the financing organization itself produces the so-called black list, that is, the list of sanctioned companies, and the verification of the companies included in it is also part of the procurement procedure. Therefore, such a company winning an international tender is completely absurd.
As for the tender proposal, it is evaluated according to the price of the bidder, qualification and experience of the bidder and other technical parameters.
It should also be noted that in recent years, highly qualified American and European companies, which are leaders of the international market in this field, have won the international tender announced for the purpose of preparing a detailed project. Also, European companies participate and win the international tenders for construction project supervision. Accordingly, the execution of large projects financed by international institutes, including quality, is supervised by European companies.
European companies strictly supervise and control not only the quality of work, but also other contractual conditions. Any violation will be accompanied by an adequate response, provided for in the agreement. In addition, each contract is provided with a warranty period.
Moreover, the Chinese company CEFC does not participate in any road infrastructure project.
It must be noted that the information regarding the salaries of the employees on the projects is also a deliberate lie, which is confirmed by the contradictory data used in the story itself. The projects, depending on their scale, employ workers of various professions and qualifications. Accordingly, their remuneration is also different, however, in any case - corresponding to the labor market of Georgia.
It is very unfortunate that the information used in the story has traditionally not been verified with state agencies, since the only purpose of its preparation is to mislead the audience and discredit the government and state agencies.