ბაკურციხე-წნორის შემოვლითი გზის მშენებლობა დაიწყო
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტრომობილო გზების დეპარტამენტმა, ბაკურციხე-წნორის შემოვლითი 16.6 კმ-იანი გზის მშენებლობა დაიწყო. აღნიშნული მონაკვეთი, კახეთის ერთ-ერთი ძირითადი გზის (თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის) ნაწილია, რომელიც მჭიდროდ დასახლებულ ტერიტორიაზე გადის და სატრანზიტო მოძრაობის მაღალი ინტენსივობით გამოირჩევა.
ახალი გზა გვერდს აუვლის მჭიდროდ დასახლებულ წნორსა და 6 მიმდებარე სოფელს (ბაკურციხეს, კარდენახს, ანაგს, ვაქირს, მაშნაარს და საქობოს). შესაბამისად, ბაკურციხე-წნორის მიმართულებით მოძრავ ავტოტრანსპორტს საჭიროების გარეშე აღარ მოუწევს წნორში და მიმდებარე სოფელში გავლა. ის სატრანსპორტო ნაკადები, რომელიც გადაადგილდებოდა წნორის ტერიტორიაზე გადაინაცვლებს წნორის შემოვლით გზაზე, რაც ეკოლოგიური და საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების თვალსაზრისით უმნიშვნელოვანესი  იქნება ადგილობრივი მოსახლეობისთვის.
ახალი შემოვლითი გზა ალაზნის ველის მხარეს აშენდება და თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხი-აზერბაიჯანის საზღვრის საერთაშორისო გზას არსებულ შიდასახელმწიფოებრივ გზასთან დააკავშირებს.
ბაკურციხე-წნორის შემოვლითი გზის პროექტი 2-ზოლიანი, ასფალტ-ბეტონის საფარიანი გზის და 6 ხიდის მშენებლობას ითვალისწინებს. სამშენებლო სამუშაოების ღირებულება შეადგენს 87.8 მილიონ ლარს .

The construction of Bakurtsikhe-Tsnori bypass road has started
The Road Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has started the construction of the Bakurtsikhe-Tsnori bypass road of 16.6 km. The mentioned section is part of one of the main roads of Kakheti (Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi), which passes through a densely populated area and is characterized by a high intensity of transit traffic.
The new road will bypass densely populated Tsnori and 6 nearby villages (Bakurtsikhe, Kardenakhi, Anagi, Vakiri, Mashnaari and Sakobo). Consequently, vehicles moving in the direction of Bakurtsikhe-Tsnori will no longer have to pass through Tsnori and the nearby village. The traffic flows that used to move in the territory of Tsnori will be moved to the bypass road of Tsnori, which will be very important for the local population from the point of view of ecology and traffic safety.
A new bypass road will be built on the side of the Alazni Valley and will connect the Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi-Azerbaijan border international road with the existing secondary road.
Bakurtsikhe-Tsnori bypass road project envisages the construction of a 2-lane, asphalt-concrete paved road and 6 bridges. The cost of construction works is 87.8 million GEL.