რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთის მშენებლობა აქტიურად მიმდინარეობს
„აქტიურად მიმდინარეობს რიკოთის საუკუნის პროექტი. მოვინახულეთ ყველა მონაკვეთი. გამორჩეულად დაწინაურებულია ხევი-უბისა და უბისა-შორაპნის მონაკვეთები, სადაც წლის ბოლოსთვის დაგეგმილი პროგრესი 87% და 83% გვექნება და შესაბამისად, ვგეგმავთ დაახლოებით 11კმ-დან 15კმ-მდე გზის მშენებლობის დასრულებას. მასშტაბურ პროექტებს ყოველთვის ახლავს სხვადასხვა ხასიათის გამოწვევები. ეს იქნება გეოლოგიური, მეწყრების სახით, მეტეოროლოგიური, ნედლეულის მიწოდების თუ სხვა. მაგალითად, მეტალის მოწოდებასთან დაკავშირებით შეგვექმნა გარკვეული პრობლემები უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების გამო. მიუხედავად იმისა, რომ მოვახერხეთ გადაწყობა, მაინც გვაქვს მეტალის მასალის დაგვიანება, რომელიც, რა თქმა უნდა, აისახება სამუშაოების მიმდინარეობაზე. ამასთან, ხარისხი არის ჩვენი პრიორიტეტი და აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვნად ვართ დამოკიდებული  კლიმატურ პირობებზე, რათა უზრუნველვყოთ მაღალი ხარისხის საფარის მოწყობა. შესაბამისად, სწორედ ამაზეა დამოკიდებული წლის ბოლოსთვის დავასრულებთ თუ არა 11 კმ-იან და 15 კმ-იან გზის მონაკვეთებს. რიკოთზე მიმდინარე სამუშაოების პროგრესი, საერთო ჯამში,  იძლევა იმის თამამად თქმის შესაძლებლობას, რომ მომდევნო წელს რიკოთის პროექტი დასრულდება და მას ძალიან დიდი მნიშვნელობა ექნება, როგორც საერთაშორისო, რეგიონულ ჭრილში, ისე ჩვენი ქვეყნის განვითარებისთვის“-ამის შესახებ საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ირაკლი ქარსელაძემ რიკოთის ყველა მონაკვეთზე მიმდინარე სამუშაოების დათვალიერების შემდეგ განაცხადა.
რიკოთზე, საერთო ჯამში, დაგეგმილია 52 კმ-მდე სიგრძის 4 ზოლიანი ჩქაროსნული გზის მშენებლობა, რომელიც 97 ხიდსა და 51 გვირაბს მოიცავს. მოცემულ ეტაპზე სამშენებლო სამუშაოები, პარალელურად,  ყველა გვირაბზე მიმდინარეობს.
51 გვირაბიდან უკვე გაჭრილია 37 გვირაბი, საიდანაც 3 დასრულებული გვირაბით სატრანსპორტო საშუალებები უკვე სარგებლობენ.
97 ხიდიდან, სამუშაოები პარალელურად მიმდინარეობს 91 ხიდზე, საიდანაც 52 უკვე აშენებულია, 6 დასრულებული ხიდით ავტოტრანსპორტი უკვე სარგებლობს.
რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთის მშენებლობა 4 მონაკვეთად არის დაყოფილი  (ჩუმათელეთი-ხევის მონაკვეთი; ხევი-უბისას მონაკვეთი; უბისა-შორაპანის მონაკვეთი; შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთი).

The construction of the Rikoti pass is actively underway
"Rikoti century project is actively underway. We visited all sections. Khevi-Ubi and Ubisa-Shorapni sections have been exceptionally advanced, where by the end of the year we will have 87% and 83% of the planned progress, and accordingly, we plan to complete the construction of approximately 11km to 15km of road. Large-scale projects are always accompanied by various challenges. It will be geological, in the form of landslides, meteorological, supply of raw materials or others. For example, we faced some problems with the supply of metal due to the current events in Ukraine. Although we managed to reorganize, we still have a delay in the metal material, which of course affects the progress of the works. However, quality is our priority and therefore we depend significantly on the climatic conditions to ensure a high quality coating arrangement. Therefore, whether we will complete the 11 km and 15 km sections of the road by the end of the year depends on this. Overall, the progress of the ongoing works on Rikoti gives the opportunity to boldly say that next year the Rikoti project will be completed and it will be of great importance, both from an international and regional point of view, as well as for the development of our country" - the Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Irakli Karseladze told. He said after inspecting the ongoing works on Rikoti all sections.
In total, the construction of a four-lane expressway with a length of 52 km, which includes 97 bridges and 51 tunnels, is planned. At this stage, construction works are being carried out simultaneously on all tunnels.
Out of 51 tunnels, 37 tunnels have already been cut, of which 3 completed tunnels are already used by vehicles.
Out of 97 bridges, work is going on in parallel on 91 bridges, of which 52 have already been built, 6 completed bridges are already being used by road transport.
The construction of the Ricoti pass section is divided into 4 sections (Chumateleti-Khevi section; Khevi-Ubisa section; Ubisa-Shorapani section; Shorapani-Argweta section).