13 ოქტ, 2022 12:33:48
მიუხედავად იმისა, რომ არაერთხელ მოგვიწია „ტელეკომპანია პირველის“ სიუჟეტებით გავრცელებულ მცდარ ინფორმაციასთან დაკავშირებით განცხადებების გავრცელება,  გუშინდელმა შემთხვევამ გადააჭარბა ყოველგვარ მოლოდინს.
სიუჟეტში, რომელიც მომზადდა სოფელ სვიანა-როსტიანის მაცხოვრებელთა მიერ გამართულ საპროტესტო აქციასთან დაკავშირებით, ჟურნალისტმა არ გამოიყენა საავტომობილო გზების დეპარტამენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის მიერ მიწოდებული წერილობითი განმარტება და სანაცვლოდ, გაავრცელა დეპარტამენტის თანამშრომლის მოდელირებული კომენტარი.
მოდელირება გამოიხატა იმაში, რომ სხვა ადამიანის სატელეფონო კომენტარის ტიტრებში მითითებული იყო საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თანამშრომლის სახელი, გვარი და თანამდებობა. მეტიც, გამოყენებული იყო თანამშრომლის ფოტოსურათიც.
ამ შემთხვევას შეცდომად ნამდვილად ვერ ჩავთვლით, ვინაიდან, ჟურნალისტს უშუალოდ ჰქონდა სატელეფონო კომუნიკაცია საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თანამშრომელთან, რომელსაც ამ საკითხზე მისთვის კომენტარი არ მიუცია და სთხოვა საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურთან დაკავშირება. სიუჟეტის გასვლის შემდეგ კი, ჟურნალისტი კვლავ დაუკავშირდა დეპარტამენტის თანამშრომელს და უმტკიცებდა, რომ გასული კომენტარი ნამდვილად მას ეკუთვნოდა, თუმცა, შესთავაზა სიუჟეტიდან მისი ამოღება მაშინ, როდესაც სიუჟეტი ტელეკომპანიის მთავარ გამოშვებაში უკვე გასული იყო.
გასაგებია, რომ დეპარტამენტის მიერ მიწოდებული ინფორმაციის გამოყენება, სიუჟეტს სასურველ სიმწვავეს დაუკარგავდა, მაგრამ, ჟურნალისტური სტანდარტის ასეთი უხეში დარღვევა, სწორედ მაყურებლის, საზოგადოების უკიდურესი უპატივცემულობაა.
ამასთან, გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ის ინფორმაცია, რომელიც არ იქნა გამოყენებული სიუჟეტის მომზადებისას.
ქვეშეთი-კობის პროექტის ფარგლებში, სვიანა-როსტიანის სოფლის მოსახლეობასთან საავტომობილო გზების დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა არაერთი შეხვედრა და კონსულტაცია გამართეს.  მოისმინეს მათი ყველა  პრობლემა  დაზიანებულ საცხოვრებელ სახლებთან დაკავშირებით. მშენებლობის დაწყებამდე ჩატარდა ექსპერტიზა, რომელმაც დაადგინა, რომ სახლები იმთავითვე დაზიანებული იყო და გზის მშენებლობას ამასთან არანაირი კავშირი არ ჰქონია. უფრო მეტიც, სოფელი სვიანა-როსტიანი მდებარეობს მშენებარე გზიდან 200 მეტრის დაშორებით. საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა მოსახლეობას პრობლემის გადაჭრის რამდენიმე ალტერნატივა შესთავაზა, თუმცა ამ ეტაპზე შეთანხმება ვერ შედგა. კომუნიკაცია მოსახლეობასთან გრძელდება და გაგრძელდება საბოლოო შეთანხმებამდე.

Statement of the Roads Department of Georgia
Despite the fact that we had to issue statements regarding the false information spread by the stories of "Telecompaniya First" more than once, yesterday's case exceeded all expectations.
In the story, which was prepared in connection with the protest held by the residents of the village of Sviana-Rostiani, the journalist did not use the written explanation provided by the Public Relations Service of the Roads Department and instead distributed the modeled comment of the employee of the department.
Modeling was manifested in the fact that the captions of another person's telephone comment indicated the name, surname and position of an employee of the Roads Department. Moreover, a photograph of the employee was also used.
We cannot really consider this case as a mistake, since the journalist had a direct telephone communication with an employee of the Roads Department, who did not give him a comment on this matter and asked him to contact the Public Relations Service. After the story was published, the journalist again contacted the employee of the department and claimed that the past comment really belonged to him, however, he offered to remove it from the story when the story was already in the main broadcast of the TV company.
It is clear that the use of the information provided by the department would have lost the desired intensity of the story, but such a gross violation of the journalistic standard is an extreme disrespect of the audience and the public.
However, we would like to provide the public with the information that was not used in the preparation of the story.
Within the framework of the Kvesheti-Kobi project, the representatives of the Roads Department held a number of meetings and consultations with the villagers of Sviana-Rostiani. Heard all their problems regarding the damaged dwellings. Before the start of the construction, an examination was conducted, which determined that the houses were damaged in the same way and the construction of the road had nothing to do with it. Moreover, the village of Sviana-Rostiani is located 200 meters away from the road under construction. The Roads Department offered the population several alternatives to solve the problem, but no agreement could be reached at this stage. Communication with the population continues and will continue until the final agreement.