ხულო-ზარზმის გზის რეაბილიტაცია ინტენსიურად გრძელდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ბათუმი (ანგისა) - ახალციხის საავტომობილო გზაზე ხულო-ზარზმის მონაკვეთის რეკონსტრუქცია აქტიურად გრძელდება. პროექტი 3 მონაკვეთადაა დაყოფილი და  ჯამში რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია 47 კილომეტრიან გზას ჩაუტარდება.
პირველ მონაკვეთზე სამუშაოები ქუვეითის ფონდის მხარდაჭერით მიმდინარეობს, ხოლო მერე და მესამე მონაკვეთები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება. სამუშაოების საერთო ღირებულება 95 689 302 ლარია.
ხულო-ზარზმის გზის პროექტით გათვალისწინებულია 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის საფარის მოწყობა. პირველ და მეორე მონაკვეთებზე, რომელიც ჯამში 42 კმ-ს მოიცავს, ამ დროისთვის, მიწის ექსკავაციის, საყრდენი კედლებისა და წყალგამტარი ნაგებობების მოწყობის 70%-ზე მეტი უკვე დასრულებულია. პარალელურ რეჟიმში, აქტიურად მიმდინარეობს 4 ახალი სახიდე გადასასვლელის მშენებლობა. დაწყებულია, გზის საფუძვლის სტაბილიზაციისა და ასფალტ-ბეტონის საფარის მოწყობის სამუშაოები. ამ ეტაპზე,  საფარი 2 კმ-მდე მონაკვეთზე უკვე დაგებულია, ხოლო წლის ბოლომდე ასფალტ-ბეტონის საფარის მოწყობა დაგეგმილია 15 კმ-მდე მონაკვეთზე.
რთული რელიეფისა და გეოლოგიური პირობების გამო, 11 უბანზე განვითარებული მეწყრული პროცესების სახით შექმნილ გამოწვევებზე ინტენსიურად მიმდინარეობს შესაბამისი შესწავლისა და საპროექტო გადაწყვეტილებების დამუშავების ღონისძიებები.
ხულო-ზარზმის განახლებული გზა უმოკლესი გზით დააკავშირებს ერთმანეთთან სამცხე-ჯავახეთისა და აჭარის რეგიონებს. მისი რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია ხელს შეუწყობს, როგორც ზემო აჭარისა და სამცხე-ჯავახეთის მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ისე ტურიზმის განვითარებას. მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდება საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოებაც. ამასთან, განახლებული გზით, ბათუმიდან ახალციხემდე მგზავრობის დრო 1.5 სთ-ით შემცირდება.
გზის სარეაბილიტაციო მონაკვეთი დაბა ხულოდან იწყება, გაივლის გოდერძის უღელტეხილს და ადიგენის სოფელ ზარზმამდე მივა.

Rehabilitation of the Khulo-Zarzma road continues intensively
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is actively continuing the reconstruction of the Khulo-Zarzma section on the Batumi (Angisa) - Akhaltsikhi secondary road. The project is divided into 3 sections and a total of 47 kilometers of road will be rehabilitated and reconstructed.
The work on the first section is being carried out with the support of the Kuwait Foundation, while the second and third sections are financed from the state budget. The total cost of the works is 95,689,302 GEL.
The Khulo-Zarzma road project envisages the arrangement of 2-lane asphalt-concrete pavement. At the moment, more than 70% of the earth excavation, retaining walls and drainage structures have been completed on the first and second sections, which cover a total of 42 km. In parallel mode, the construction of 4 new bridge crossings is actively underway. The works of stabilization of the road base and arrangement of asphalt-concrete cover have been started. At this stage, the pavement is already laid on a section of up to 2 km, and by the end of the year, asphalt-concrete pavement is planned to be laid on a section of up to 15 km.
Due to the difficult terrain and geological conditions, the activities of appropriate study and development of project solutions are being intensively carried out on the challenges created in the form of landslide processes developed in 11 areas.
The renovated Khulo-Zarzma road will connect the regions of Samtskhe-Javakheti and Adjara in the shortest way. Its rehabilitation-reconstruction will contribute to the improvement of the socio-economic condition of the population of upper Adjara and Samtskhe-Javakheti, as well as the development of tourism. Traffic safety will be significantly improved. In addition, with the updated route, the travel time from Batumi to Akhaltsikhe will be reduced by 1.5 hours.
The rehabilitation section of the road starts from Khulo township, passes through Goderdzi pass and reaches Zarzma village of Adigeni.