მარნეული-ბოლნისის დამაკავშირებელ გზაზე 8 კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია გრძელდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, საერთაშორისო მნიშვნელობის ფონიჭალა-მარნეული-გუგუთის საავტომობილო გზის 8 კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაციას აქტიურად აგრძელებს.
სარეაბილიტაციო მონაკვეთი მდებარეობს მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე და გაივლის სოფლებს ყიზილ-აჯლოს, ფარიზის და ცურტავს. გზა მჭიდროდ დასახლებულ მონაკვეთზე გადის.
რეაბილიტაციის პროექტი ითვალისწინებს გზის ტექნიკური პარამეტრების გაუმჯობესებას, საგზაო სამოსის რეაბილიტაციას, კიუვეტებისა და არსებული ხელოვნური ნაგებობების  შეკეთებას და ახლების მოწყობას; მიერთებების, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელების და ავტობუსის გასაჩერებელი ადგილების მოწყობას; ასევე გზის სავალი ნაწილის მონიშვნას და საგზაო ნიშნების მოწყობას.
პროექტის  ღირებულება 6 184 352 ლარია და მისი დასრულება მიმდინარე წლის ბოლოსაა დაგეგმილი.
ფონიჭალა-მარნეული-გუგუთის გზა სომხეთის რესპუბლიკის საზღვრამდე მიდის და მისი  კეთილმოწყობა მნიშვნელოვანია როგორც სატრანზიტო გადაზიდვებისთვის, ისე ბოლნისისა და დმანისის ტურისტულ ობიექტებამდე კომფორტული გზით მისვლის თვალსაზრისით.

The rehabilitation of the 8 km section on the road connecting Marneuli-Bolnisi continues
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is actively continuing the rehabilitation of the 8 km section of the Fonichala-Marneuli-Guguti international road.
The rehabilitation section is located in the territory of Marneuli and Bolnisi municipalities and will pass through the villages of Kizil-Ajlo, Farizi and Tsurtavi. The road passes through a densely populated section.
The rehabilitation project envisages the improvement of technical parameters of the road, rehabilitation of the road surface, repair of culverts and existing artificial structures and arrangement of new ones; arrangement of connections, entrances to residents' yards and bus stops; as well as the marking of the carriageway of the road and the arrangement of traffic signs.
The cost of the project is 6 184 352 GEL and its completion is planned at the end of this year.
The Fonichala-Marneuli-Guguti road leads to the border of the Republic of Armenia, and its development is important both for transit shipments and for convenient access to the tourist facilities of Bolnisi and Dmanisi.