ხულო-ზარზმის გზაზე ასფალტ-ბეტონის საფარის მოწყობა მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ბათუმი (ანგისა) - ახალციხის საავტომობილო გზაზე ხულო-ზარზმის მონაკვეთის რეკონსტრუქციას აქტიურ რეჟიმში აგრძელებს. სარეაბილიტაციო მონაკვეთი დაბა ხულოდან იწყება, გაივლის გოდერძის უღელტეხილს და ადიგენის სოფელ ზარზმამდე მივა.
ამ ეტაპზე, აქტიურად მიმდინარეობს როგორც გზის ასფალტ-ბეტონის საფარის მოწყობის სამუშაოები, ისე ხიდებისა და სხვა ხელოვნური ნაგებობების მშენებლობა. პროექტის ფარგლებში, ხულო-ზარზმის მონაკვეთზე დაიგება 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის საფარი.
პროექტი 2 მონაკვეთადაა დაყოფილი და ჯამში, რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია 42 კილომეტრიან გზას უტარდება. პირველი მონაკვეთი ქუვეითის ფონდის მიერ ფინანსდება მეორე კი, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან. სამუშაოების საერთო ღირებულება 95 689 302 ლარს შეადგენს.
ხულო-ზარზმის განახლებული გზა სამცხე-ჯავახეთისა და აჭარის რეგიონებს უმოკლესი გზით დააკავშირებს. გზა გადის რთულ გეოლოგიურ რელიეფზე და მისი რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია ხელს შეუწყობს, როგორც ზემო აჭარისა და სამცხე-ჯავახეთის მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ისე ტურიზმის განვითარებას, რადგან იგი აკავშირებს ბეშუმის სამთო-სათხილამურო კურორტს ბათუმთან და თბილისთან.
საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქციის შედეგად, მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდება საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოებაც. ამასთან, განახლებული გზით, ბათუმიდან ახალციხემდე მგზავრობის დრო 1.5 სთ-ით შემცირდება.

Asphalt-concrete pavement is being laid on Khulo-Zarzma road
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is actively continuing the reconstruction of the Khulo-Zarzma section on the Batumi (Angisa) - Akhaltsikhi international road. The rehabilitation section starts from Khulo township, passes through Goderdzi pass and reaches Zarzma village of Adigeni.
At this stage, the asphalt-concrete paving of the road, as well as the construction of bridges and other artificial structures, are actively underway. As part of the project, a 2-lane asphalt-concrete pavement will be laid on the Khulo-Zarzma section.
The project is divided into 2 sections and in total, rehabilitation-reconstruction is carried out along a 42-kilometer road. The first section is financed by the Kuwait Foundation, and the second section by the state budget. The total cost of the works is 95,689,302 GEL.
The renovated Khulo-Zarzma road will connect Samtskhe-Javakheti and Adjara regions in the shortest way. The road passes through a difficult geological terrain, and its rehabilitation and reconstruction will contribute to the improvement of the socio-economic situation of the population of Zemo Adjara and Samtskhe-Javakheti, as well as the development of tourism, as it connects the Beshum mountain-ski resort with Batumi and Tbilisi.
As a result of rehabilitation-reconstruction of the road, traffic safety will be significantly improved. In addition, with the updated route, the travel time from Batumi to Akhaltsikhe will be reduced by 1.5 hours.