ირაკლი ქარსელაძე ინდოეთის ტრანსპორტისა და ჩქაროსნული მაგისტრალების სამინისტროს დელეგაციას შეხვდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ირაკლი ქარსელაძე, მსოფლიო ბანკის ორგანიზებით საქართველოში ვიზიტით მყოფ, ინდოეთის ტრანსპორტისა და ჩქაროსნული მაგისტრალების სამინისტროს დელეგაციას შეხვდა.
დელეგაციას, რომლის ვიზიტი 26 სექტემბერს დაიწყო და 30 სექტემბრამდე გაგრძელდება, ინდოეთის ტრანსპორტისა და ჩქაროსნული მაგისტრალების მინისტრის მოადგილე, კამლეშ ჩათურვედი ხელმძღვანელობს.
ვიზიტის მიზანია საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარატმენტის გამოცდილების გაზიარება აქტივების მართვაში, უსაფრთხოების ინოვაციური პრაქტიკისა და კლიმატის მიმართ გზების მდგრადობის უზრუნველყოფის ტექნოლოგიების გამოყენებაში.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა ინდოელ კოლეგებს გაუზიარეს ინფორმაცია იმ თანამედროვე სისტემებზე, რომელიც გამოიყენება დეპარტამენტის ყოველდღიურ საქმიანობაში, როგორ პროექტების დაგეგმარების, ისე  მათი განხორციელების პროცესში.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციამ მოინახულა ქვეყანაში მიმდინარე მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტები და ადგილზე გაეცნო რიკოთის ჩქაროსნული მაგისტრალისა და ქვეშეთი-კობის 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობის პროცესს.
დელეგაციის წევრებთან შეხვედრისას, ირაკლი ქარსელაძემ ისაუბრა ქვეყანაში მიმდინარე და დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული პროექტების მნიშვნელობაზე, საერთაშორისო საავტომობილო მაგისტრალების განვითარების მიმართულებით არსებულ მიღწევებზე და აღნიშნა მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერის როლი, რთული რელიეფისა და კლიმატური ცვლილებების რისკების გათვალისწინებით,  გზების მშენებლობისა და მოვლა-შენახვის მიმართულებით სამინისტროში დაგროვილ გამოცდილებაში.
თავის მხრივ, ინდურმა მხარემ მადლობა გადაუხადა მინისტრს ნაყოფიერი ვიზიტისათვის და საინტერესო და პრაქტიკაში გამოსაყენებელი ინფორმაციის გაზიარებისათვის.

Irakli Karseladze met with the delegation of the Indian Ministry of Road Transport and Highways
The Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Irakli Karseladze, met with the delegation of the Indian Ministry of Road Transport and Highways, who was on a visit to Georgia organized by the World Bank.
The delegation, whose visit began on September 26 and will continue until September 30, is headed by the Joint Secretary of Ministry of Road Transport and Highways, Government of India, Kamlesh Chaturvedi.
The purpose of the visit is to share the experience of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia in asset management, innovative safety practices and the use of climate-resilient road technologies.
The representatives of the Department of Highways of Georgia shared information with their Indian counterparts about the modern systems that are used in the daily activities of the department, both in the process of project planning and their implementation.
Within the framework of the visit, the delegation visited the ongoing large-scale infrastructural projects in the country and learned about the construction process of the Rikoti highway and the 9 km long tunnel of Kusheti-Kobi.
During the meeting with the members of the delegation, Irakli Karseladze spoke about the importance of the ongoing and planned infrastructure projects in the country, the achievements in the direction of the development of international highways and noted the role of the World Bank's support in the experience gained in the ministry in terms of road construction and maintenance, taking into account the difficult terrain and the risks of climate change.
The Indian side thanked the Minister for the fruitful visit and for sharing interesting and practical information.