ვაზიანის შემოსავლელი გზის მშენებლობა გრძელდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, კახეთის რეგიონში, ვაზიანის შემოსავლელი გზის მშენებლობას აგრძელებს.  პროექტი ითვალისწინებს 3,7 კმ საავტომობილო გზის და 6 სახიდე გადასასვლელის მშენებლობას. ამ დროისთვის,  რკინაბეტონის მილების, სახიდე გადასასვლელებისა და მისასვლელებზე ყრილების მოწყობა მიმდინარეობს. სამუშაოების ღირებულება 64 მლნ. ლარამდეა.
თბილისი-საგარეჯოს 35 კმ-იანი გზის მშენებლობა  3 მონაკვეთადაა დაყოფილი და აშენდება 4 ზოლიანი ცემენტ-ბეტონის, გარე განათების სისტემით აღჭურვილი ჩქაროსნული საავტომობილო გზა. ამ ეტაპზე, სამშენებლო სამუშაოები სამივე ლოტზე მიმდინარეობს.
თბილისი-საგარეჯოს 35 კმ-იანი გზის მშენებლობა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ჯამური ღირებულება 527 169 937 ლარს შეადგენს. აღსანიშნავია, რომ  ტენდერი გამოცხადებული იყო ისეთი ფორმით, რომ პროექტის განხორციელებაში ქართულ კომპანიებს დამოუკიდებლად შეეძლოთ მონაწილეობის მიღება და ვაზიანის შემოვლით გზას სწორედ ქართული კომპანია აშენებს.
თბილისი-საგარეჯოს მონაკვეთი, თბილისიდან კახეთის მიმართულებით დამაკავშირებელი ძირითადი მაგისტრალის და ასევე აზერბაიჯანის ჩრდილო–დასავლეთ რეგიონთან დამაკავშირებელი სატრანზიტო კორიდორის ნაწილია.
არსებული გზა ისეთ მჭიდროდ დასახლებულ სოფლებსა და ქალაქებში გადის როგორებიცაა: ვაზიანი, სართიჭალა, ნინოწმინდა და საგარეჯო. თბილისი-საგარეჯოს  გზა  ლოჭინის კვანძის აღმოსავლეთით იწყება და  თოხლიაურის კვანძის აღმოსავლეთით სრულდება. ახალი გზა კი სრულად განტვირთავს მოძრაობას დასახლებულ პუნქტებში, რაც მოძრაობის უსაფრთხოებას და მგზავრობის დროის შემცირებას უზრუნველყოფს.

The construction of the access road to Vaziani continues
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia continues the construction of the Vaziani access road in the Kakheti region. The project envisages the construction of 3.7 km of road and 6 bridge crossings. At the moment, the arrangement of reinforced concrete pipes, bridge crossings and access roads is underway. The cost of works is 64 mln. GEL.
The construction of the 35-km Tbilisi-Sagarejo road is divided into 3 sections, and a 4-lane cement-concrete high-speed road equipped with an external lighting system will be built. At this stage, construction work is underway on all three lots.
The construction of the 35 km Tbilisi-Sagarejo road is financed from the state budget and its total cost is 527,169,937 GEL. It should be noted that the tender was announced in such a way that Georgian companies could independently participate in the implementation of the project, and the Vaziani bypass is being built by a Georgian company.
The Tbilisi-Sagarejo section is a part of the main road connecting Tbilisi to Kakheti, and also a transit corridor connecting it with the northwestern region of Azerbaijan.
The existing road passes through densely populated villages and towns such as Vaziani, Sartichala, Ninotsminda and Sagarejo. Tbilisi-Sagarejo road starts east of Lochin junction and ends east of Tokhliauri junction. The new road will completely relieve traffic in populated areas, which will ensure traffic safety and reduce travel time.