ცენტრალური გზების გაწმენდითი სამუშაოები ყველა მიმართულებით ინტენსიურ რეჟიმში გრძელდება
“ბოლო 24 საათის განმავლობაში უჩვეულოდ უხვი ნალექი მოვიდა საქართველოს მასშტაბით, რამაც გარკვეული პრობლემები შექმნა საავტომობილო დეპარტამენტის მართვაში არსებულ ცენტრალურ გზებზე. შესაბამისი გაწმენდითი სამუშაოები ყველა მიმართულებაზე 24 საათის განმავლობაში მიმდინარეობდა, გზები მუშავდებოდა ტექნიკური მარილით. შეზღუდვები დაწესებული იყო მხოლოდ და მხოლოდ მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოსატრანსპორტო საშუალებებისთვის. ამ ეტაპზე, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ყველა მიმართულებით ცენტრალურ მაგისტრალებზე მოძრაობა თავისუფალია ყველა სახის ავტოსატრანაპორტო საშუალებებისთვის. ჩვენ კვლავ მოვუწოდებთ საქართველოს მოსახლეობას და ჩვენს მოქალქეებს, დაემორჩილონ შესაბამის შეზღუდვებს და იმოძრაონ შესაბამისი ზამთრის საბურავებით, რათა უსაფრთხოდ გადაადგილდნენ მაგისტრალებზე,“ - ამის შესახებ საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი წერეთელმა გორის მაგისტრალურ გზაზე მიმდინარე გაწმენდითი სამუშაოების დათვალიერებისას განაცხადა.
რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, საავტომობილო გზებზე მოძრაობის შეფერხების თავიდან აცილების მიზნით, მთელი საქართველოს მასშტაბით გაწმენდითი სამუშაოები უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება. სამუშაოებს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ახორციელებს. ყველა მიმართულებით ადგილზე მობილიზებულია თოვლმწმენდი ტექნიკა, გზები გამუდმებით მუშავდება ქვიშა-მარილის ნარევით.
ჩატარებული ინტენსიური გაწმენდითი სამუშაოების შედეგად, ამ დროისთვის, საერთაშორისო მნიშვნელობის  თბილისი–სენაკი–ლესელიძის, ახალციხე-ნინოწმინდის, ახალქალაქი-კარწახის და ხაშური-ახალციხე-ვალეს საავტომობილო გზებზე ავტოტრანსპორტის გადაადგილება თავისუფალია.
ასევე ამ დროისთვის, საჩხერე-ონის გზასა და ნაქერალას უღელტეხილზე მსუბუქი ავტოტრანსპორტის მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვებით გადაადგილების რეჟიმი მოხსნილია, ხოლო მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის გადაადგილების შეზღუდვა ჯერჯერობით კვლავ ძალაშია.
გადაადგილების სპეციალური რეჟიმები ნარჩუნდება შემდეგ საავტომობილო გზებზე:
თოვლისა  და ქარის გამო, საერთაშორისო მნიშვნელობის მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის  საავტომობილო გზის გუდაური-კობის მონაკვეთზე აკრძალულია  მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.გარემოს ეროვნული სააგენტოს ცნობით, მლეთა-გუდაურის და გუდაური–კობის მონაკვეთებზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა განხორციელდება გაუჩერებლად გავლის რეჟიმში, მხოლოდ ზვავდამცავი გვირაბების გავლით. აღნიშნული რეჟიმით მოძრაობა განხორციელდება საპატრულო პოლიციის უშუალო ზედამხედველობით და კოორდინაციით.
ინტენსიური თოვის და დაბალი ტემპერატურის გამო,  შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის საავტომობილო გზის კმ1-კმ106 მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
რთული მეტეოროლოგიური პირობების (ინტენსიური თოვა და ქარბუქი) გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ალპანა-ცაგერის საავტომობილო გზის კმ1-კმ22 მონაკვეთზე, აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
დიდთოვლობის გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის  ბათუმი -ახალციხის საავტომობილო გზის კმ86-კმ106 მონაკვეთზე, დასაშვებია მხოლოდ მაღალი გამავლობის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა.  ხოლო, დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია.
დიდთოვლობის გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის  ქუთაისი-ბაღდათი-აბასთუმანი-ბენარას საავტომობილო გზის კმ1-კმ50 მონაკვეთზე (ქუთაისი-საირმე) აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა, ხოლო კმ28-კმ50 მონაკვეთზე, (ბაღდათი-საირმე) დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
ინტენსიური თოვის გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ჩოლაბურის ხიდი-თერჯოლა-ტყიბულის საავტომობილო გზის კმ16-კმ29 მონაკვეთზე, ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
ინტენსიური თოვის გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი-წყალტუბო-ცაგერი-ლენტეხი-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ42-კმ125 მონაკვეთზე (ცაგერი-მელე) აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია. საავტომობილო გზის კმ1-კმ42 (წყალტუბოს გადასახვევი-ცაგერი) მონაკვეთზე  ავტოტრანსპორტის მოძრაობა  თავისუფალია.
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის  საავტომობილო გზის კმ30-კმ186 (ჯვარი-უშგული) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. ხოლო, კმ138-კმ186 (მესტია-უშგული) მონაკვეთზე მსუბუქი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. მაღალი გამავლობის ავტოტრანსპორტის (ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე) მოძრაობა თავისუფალია. საავტომობილო გზის კმ1-კმ30 (ზუგდიდი-ჯვარი) მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.

Central road cleaning works are going on intensively in all directions
"During the last 24 hours, unusually heavy rain fell throughout Georgia, which created some problems on the central roads under the management of the Roads Department. Relevant cleaning works were carried out in all directions for 24 hours, the roads were treated with technical salt. Restrictions were imposed only on trailers and semi-trailers. At this point, we can say that movement on the central highways in all directions is free for all types of vehicles. We again call on the people of Georgia and our citizens to obey the relevant restrictions and drive with the appropriate winter tires in order to move safely on the highways, "said Giorgi Tsereteli, Chairman of the Roads Department, while inspecting the ongoing cleaning works on the Gori road.
Due to the difficult meteorological conditions, in order to avoid traffic jams on the roads, the cleaning works continue continuously throughout Georgia. The works are carried out by the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia. Snow-clearing equipment is mobilized in all directions, the roads are constantly treated with sand-salt mixture.
As a result of intensive cleaning works, at the moment, traffic is free on Tbilisi-Senaki-Leselidze, Akhaltsikhe-Ninotsminda, Akhalkalaki-Kartsakhi and Khashuri-Akhaltsikhe-Vale roads.
Also at this time, the mode of movement of anti-skid chains on the Sachkhere-Oni road and Nakerala Pass has been lifted, while restrictions on the movement of trailers and semi-trailers are still in force.
Due to snow and wind, the movement of trailers and semi-trailers is restricted on the Gudauri-Kobi section of the Mtskheta-Stepantsminda-Larsi international road, and the movement of other types of vehicles is free. Mode, only through avalanche tunnels. The movement will be carried out under the direct supervision and coordination of the patrol police.
Due to heavy snow and low temperatures, the movement of trailers and semi-trailers is restricted on the km1-km106 section of the Gomi-Sachkhere-Chiatura-Zestaponi secondary road, while the movement of other types of vehicles is allowed. Traffic with two or more driveways is free.
Due to difficult meteorological conditions (heavy snow and blizzard), on the km1-km22 section of the Alpana-Tsageri secondary road, traffic is restricted for trailers, semi-trailers and vehicles with a capacity of more than 30 seats, and the rest of the traffic. Traffic with two or more driveways is free.
Due to the heavy snowfall, on the of km1-km50 (Kutaisi-Sairme) section of the Kutaisi-Baghdati-Abastumani-Benara road, the movement of trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats is restricted, while the rest of the road Allowed using anti-slip chains. Traffic with two or more driveways is free.
Due to heavy snowfall, on the km16-km29 section of the  Cholaburi Bridge-Terjola-Tkibuli secondary road, traffic is allowed using anti-slip chains. Traffic with two or more driveways is free.
Due to heavy snowfall, trailers and semi-trailers are restricted on the km 42 – km 125 (Tsageri-Mele) section of the Kutaisi-Tskaltubo-Tsageri-Lentekhi-Lasdili secondary road, while the rest of the traffic is free. Traffic is free on km1-km42 (Tskaltubo turn-Tsageri) section of the road.
Traffic of trailers, semi-trailers and buses with a capacity of more than 30 seats is restricted on the km30-km186 (Jvari-Ushguli) section of the Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdili secondary road.