გაიხსნა საჩხერე-ონის დამაკავშირებელი ახალი საავტომობილო გზა
ახალი გზა ერთმანეთთან აკავშირებს ორ რეგიონს - იმერეთსა და რაჭას. გზა საჩხერიდან იწყება, გაივლის სოფლებზე: სარეკი, ქვემო ხევი, უზუნთა, შქმერი, ბოყვა, კვაშხიეთი, ზუდალი და საბოლოოდ შეუერთდება ამბროლაური-ონის გზას, რომელიც ქალაქ ამბროლაურიდან დაშორებულია 20 კმ-ით, ხოლო ქალაქ ონიდან 5 კმ-ით.
საჩხერე-ონის ახალი გზის დიდი ნაწილი ფაქტობრივად დაუსახლებულ ტყიან ზონაში მდინარე ხეორის ხეობაში გადის და ზღვის დონიდან 1000-1500 მეტრის სიმაღლეზე მდებარეობს.
საჩხერე-ონის ახალი საავტომობილო გზით გადაადგილების მანძილი, რაჭასთან დამაკავშირებელ ძველ გზასთან შედარებით, 80 კმ-ით, ხოლო დრო 1,5 საათით მცირდება. ახალი გზით მგზავრობას 5 საათის ნაცვლად 3,5 საათი დასჭირდება.
გზის მშენებლობის პროექტი სქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა განახორციელა. პროექტი 7 მონაკვეთად იყო დაყოფილი და მის მშენებლობაზე ოთხმა ქართულმა კომპანიამ იმუშავა. სულ, გზის მშენებლობაზე 900-მდე ადამიანი უყო დასაქმებული.
ახალი გზის მშენებლობის პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსდა და მისმა ღირებულებამ 111 მილიონ ლარზე მეტი შეადგინა.
იმერეთი-რაჭის დამაკავშირებელი ახალი გზა უზრუნველყოფს ბევრად უფრო უსაფრთხო და სწრაფ კავშირს რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის რეგიონთან, რაც ადგილობრივი მოსახლეობისათვის არა მხოლოდ გაუმჯობესებულ გადაადგილებას, არამედ ახალი შესაძლებლობების გაჩენით, სოციალ-ეკნომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებასაც გულისხმობს.

A new 51.5km length road connecting upper Imereti to Racha has been opened.
The new road conncets two regions – Imereti and Racha. The road starts from Sachkhere, passes throught the villages: Sareki, Kvemo (lower) khevi, Uzunta, Shkmeri, Bokva, Kvashkhieti, Zudali and finally connects to Ambrolauri-Oni road, which is 20 km away from Ambrolauri and 5 km from Oni.
Plenty of the new Sachkhere-Oni road runs through the Kheri river valley in an actually uninhabited forest zone and is located at an altitude of 1000-1500 meters above sea level.
The distance of Sachkhere-Oni new road compared to the old road connecting to Racha is reduced by 80 km, and the time is decreased by 1.5 hours. Traveling the new route will take 3.5 hours instead of 5 hours.
The road construction project was executed by the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia. The project was divided into seven sections and four Georgian companies worked on its construction. Overall, about 900 people were employed on the construction of the road.
The new road construction project was funded from the state budget and its cost amounted to more than 111 milion GEL.
The new Imereti-Racha road connecting provides more safer and faster connection with Racha-Lechkhumi-Kvemo (lower) Svaneti, region, which means not only improved mobility for the local population, but also the emergence of new opportunities, improving the socio-economic situation.