ქვეშეთი-კობის 9 კმ-იანი გვირაბის გამყვანი დანადგარის (TBM-ის) სატესტო ჩართვა წარმატებით დასრულდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ქვეშეთი-კობის მაგისტრალური გზისა და 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობის მოსამზადებელ სამუშაოებს აქტიურად აგრძელებს.
პროექტის ფარგლებში გვირაბის სამშენებლო სამუშაოების წარმოებისათვის სპეციალურად დამზადებული TBM (Tunnel Boring Machine) დანადგარის აწყობის და ტესტირების სამუშაოები უკვე ფინალურ ფაზაშია.
ტესტირების პროცესში წარმატებით დასრულდა დანადგარის პირველი სატესტო ჩართვა და საბურღი დანადგარის დატრიალება. 9 კმ-იანი გვირაბის ბურღვის სამუშაოები სექტემბრიდან დაიწყება.
TBM-ის დანადგარი ერთ-ერთი ყველაზე მაღალტექნოლოგიური გვირაბგამყვანი მანქანაა. ამ მეთოდით გვირაბის მშენებლობა მნიშვნელოვნად ამცირებს გარემოზე ზემოქმედებას. TBM-ის მანქანა, გვირაბის გაყვანის პარალელურად, უზრუნველყოფს გვირაბის ბეტონით მოპირკეთებას, რაც უფრო მეტად ზრდის უსაფრთხოების სტანდარტს.
ქვეშეთი-კობის მაგისტრალური გზისა და გვირაბის მშენებლობის პროექტი ამ მიმართულებით ტრანსპორტის უწყვეტ და უსაფრთხო გადაადგილეაბას წელიწადის ნებისმიერ დროს უზრუნველყოფს. ამჟამად არსებული გზა გადის რთულ გეოგრაფიულ მარშრუტზე, რომელიც ზამთრის პერიოდში დიდთოვლობისა და ზვავსაშიშროების გამო არ არის უსაფრთხო. ახალი მაგისტრალური გზისა და გვირაბის მშენებლობით მოგვარდება გადაადგილების მუდმივი პრობლემა.
გვირაბი, რომელიც ქვეშეთი-კობის მაგისტრალური გზის  პროექტის ფარგლებში აშენდება, სიგრძით 9 კმ, ხოლო სიგანით 15 მეტრი იქნება და მისი ანალოგი, არამხოლოდ საქართველოში, არამედ რეგიონში არ იარსებებს.

Testing of the Kvesheti-Kobi 9 km Tunnel Boring Machine (TBM) has been successfully completed
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is actively continuing preparatory works for the construction of the Kvesheti-Kobi road and 9 km long tunnel.
The assembly and testing of a specially designed TBM (Tunnel Boring Machine) for the construction of the tunnel is already in the final phase.
The first test turn on of the machine and the rotation of the drilling machine were successfully completed during the testing process. Drilling of the 9 km tunnel will start in September.
TBM is one of the most high-tech tunnelling machines. The construction of the tunnel with this method significantly reduces the impact on the environment and is highly safe. TBM, in parallel with the tunnel boring, provides concrete lining of the tunnel, which further increases the safety standard.
The Kvesheti-Kobi main road and tunnel construction project will ensure the continuous and safe movement of transport in this direction at any time of the year. The existing road passes through difficult geographical route. Due to the heavy snowfall and avalanche hazard in winter, movement on the mentioned road is unsafe. Construction of a new road and tunnel will solve a long-standing problem of movement.
The tunnel, which will be constructed within the framework of the Kvesheti-Kobi highway project, will be 9 km long and 15 meters wide, and its analogue will not exist not only in Georgia but also in the region.