ჟინვალი-ბარისახო-შატილის გზაზე ეტაპობრივად 100 კმ გზის რეაბილიტაცია განხორციელდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი აგრძელებს ჟინვალი-ბარისახო-შატილის საავტომობილო გზის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს.
ჟინვალი-ბარისახო-შატილის საავტომობილო გზა ერთადერთი გზაა, რომელიც ცენტრალურ რეგიონს აკავშირებს შატილთან და პირიქითა ხევსურეთთან, ამიტომ ამ გზის კეთილმოწყობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია როგორც ადგილობრივი, ისე ქვეყნის მოსახლეობისათვის.
გზის ამ მონაკვეთს რეაბილიტაცია 40 წელი არ ჩატარებია. გზა იყო ძლიერ ვიწრო და გრუნტიანი, რომელზეც ხშირად ვითარდებოდა მეწყრული პროცესები, ავტოტრანსპორტის გადაადგილება კი არ იყო უსაფრთხო.
ბოლო წლების განმავლობაში, სახელმწიფო ბიუჯეტის დაფინასებითა და მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით, ჟინვალი-ბარისახო-შატილის გზაზე  უკვე დასრულებულია გზის 84 კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია, ხოლო 16 კმ-იან მონაკვეთზე სამუშაოები ზაფხულში დასრულდება.
გზის რეაბილიტაციასთან ერთად მიმდინარეობს 17 ახალი ხიდის მშენებლობა. ძველი ხიდების უმეტესობა აშენებულია 60-იან წლებში, რის გამოც ვეღარ უზრუნველყოფს უსაფრთხო გადაადგილებას. ახალი სახიდე გადასასვლელების სამშენებლო სამუშაოები 2021 წლის ბოლოსთვის დასრულდება.
ჟინვალი-ბარისახო-შატილის საავტომობილო გზის სარეაბილიტაციო სამუშაოების შედეგად მნიშვნელობნად გაუმჯობესდა საავტომობილო გზის პარამეტრები, მოეწყო რკინაბეტონის ხელოვნური ნაგებობები - საყრდენი კედლები, წყალგამტარი მილები, სანიაღვრე არხები. ასევე, საავტომობილო გზის მთელ მონაკვეთზე ჩატარდა საგზაო უსაფრთხოების გაუმჯობესების ღონისძიებები - მოეწყო ახალი საგზაო ნიშნები, გზის ჰორიზონტალური მონიშვნები და ზღუდარები. ახალი სახიდე გადასასვლელების მშენებლობით კი, გაუმჯობესდა გზის მრუდე მონაკვეთების უსაფრთხოება და ხიდების მზიდუნარიონობა.
ჟინვალი-ბარისახო-შატილის საავტომობილო გზის რეაბილიტაციით შატილამდე მისასვლელ გზაზე ავტოტრანსპორტის გადაადგილება გახდება ბევრად უსაფრთხო. გაუმჯობესებული გზა  ხელს შეუწყობს რეგიონის ტურისტული პოტენციალის სრულად გამოყენებასაც.

100 km of Zhinvali-Barisakho-Shatili road was gradually rehabilitated
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia continues the rehabilitation works of the Zhinvali-Barisakho-Shatili road.
Zhinvali-Barisakho-Shatili road is the only road that connects the central region with Shatili and Northern (Pirikita) Khevsureti. Due to this fact the improvement of this road is especially important for both local and national population.
This section of the road has not been rehabilitated for 40 years. The road was very narrow and full of soil, with frequent landslides, and traffic was not safe.
In recent years, with the funding of the state budget and with the support of the World Bank, the rehabilitation of the 84 km section of the Zhinvali-Barisakho-Shatili road has already been completed, and the works on the 16 km section will be completed in the summer.
17 new bridges are being built along with the road rehabilitation. Most of the old bridges were built in the 60s, so they can no longer provide safe movement. Construction of the new bridge crossings will be completed by the end of 2021.
As a result of the rehabilitation works of the Zhinvali-Barisakho-Shatili road, the parameters of the road have been significantly improved, artificial reinforced concrete structures have been arranged - retaining walls, water pipes, drainage canals. In addition, road safety measures were taken along the entire section of the highway - new road signs, horizontal road markings and metal barriers were installed. The construction of new bridge crossings has improved the safety of curved sections of the road and the attractiveness of bridges.
Rehabilitation of Zhinvali-Barisakho-Shatili road will make traffic much safer on the access road to Shatili. The improved road will also facilitate the full use of the region's tourism potential.