ქვეშეთი-კობის ახალი გზისა და 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობა დაიწყო
ქვეშეთი-კობის 23 კმ-იანი გზისა და 9 კმიანი გვირაბის მშენებლობა დაიწყო. ეს მონაკვეთი ჩრდილოეთ-სამხრეთის დერეფნის ჩქაროსნულ გზატკეცილად მოდერნიზების პროექტის უმნიშვნელოვანესი ნაწილია.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია 2-ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის გზის, 5 ხიდის, 5 გვირაბის მშენებლობა და 1 ხიდის რეაბილიტაცია. მათ შორისაა საქართველოში ყველაზე დიდი, 9 კმ სიგრძისა და 15 მ დიამეტრის გვირაბის მშენებლობა, რომელიც მსოფლიოს უნიკალურ გვირაბებს შორის მოხვდება.
სამუშაოების შესასრულებლად სპეციალურად დამზადდა გვირაბგამყვანი საბურღი მანქანა TBM. იგი გამორჩეულია იმით, რომ ვიბრაცია დაყვანილია მინიმუმამდე, რაც უზრუნველყოფს უსაფრთხო სამშენებლო პროცესს და გარემოზე მინიმალურ ზემოქმედებას.
პროექტის შესაბამისად, ახალი გზის არეალში, მოხვდება შემდეგი სოფლები: ქვეშეთი, არახვეთი, ზაქათკარი, ბენიანი-ბეგონი, სვიანა-როსტიანი, მუღურე,  წკერე და კობი.
რთული კლიმატური პირობების გამო, ხადის ხეობაში, ადგილობრივი მოსახლეობა წელიწადში დაახლოებით 100 დღის განმავლობაში გარე სამყაროსაა მოწყვეტილი და არც არსებულ გზაზე გადაადგილებაა უსაფრთხო. დიდთოვლობისა თუ ზვავსაშიშროების გამო გზა ხშირად იკეტება და ვერ მოძრაობს სადისტრიბუციო, სასწრაფო დახმარების და სატრანზიტო მანქანები.
ქვეშეთი-კობის ახალი გზის აშენებით წელიწადის ნებისმიერ დროს რეგიონში შესაძლებელი იქნება უსაფრთხოდ გადაადგილება ყველა ტიპის ავტომობილისთვის.
ადგილობრივი მოსახლეობის პრობლემების მოგვარების გარდა,  ახალი გზა ეკონომიკური თვალსაზრისითაც მნიშვნელოვანია - გაიზრდება ქვეყნის სატრანზიტო პოტენციალი, შეიქმნება ახალი ტურისტული მიმართულებები, რაც ადგილობრივებისთვის ახალი შესაძლებლობების გაჩენას ნიშნავს. დამატებით, აშენდება გუდაურამდე მისასვლელი 5 კმ-იანი გზა და ტურისტული ცენტრი, რაც უსაფრთხოს და კომფორტულს გახდის გადაადგილებას და გაზრდის რეგიონის ტურისტულ პოტენციალს.
არსებული გზის სიგრძე  34 კმ-ია, ხოლო პროექტის დასრულების შემდეგ 23 კმ იქნება, რაც ნიშნავს, რომ მანძილი 11 კმ-ით, ხოლო გადაადგილების დრო 1 საათით შემცირდება.
ქვეშეთი-კობის ახალი გზის პროექტის საერთო ღირებულება 1.2 მილიარდი ლარია. მშენებლობას აზიის განვითარებისა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკები აფინანსებს, სამშენებლო პროცესის მონიტორინგს კი საერთაშორისო საზედამხედველო კომპანია  UBM ახორციელებს. პროექტის დასრულება 2024 წლისთვის იგეგმება.

Construction of a new Kvesheti-Kobi road and 9 km long tunnel has been launched
Construction of 23 km Kvesheti-Kobi road and 9 km tunnel has been launched. This section is an important part of the North-South Road Corridor Modernization Project.
The project envisages construction of 2-lane asphalt-concrete pavement, 5 bridges, 5 tunnels and rehabilitation of 1 bridge. Among them is the construction of the largest tunnel in Georgia, 9 km long and 15 m in diameter, which will be among the unique tunnels in the world.
Tunnel Boring Machine – TBM, has been especially manufactured for this project. It is distinguished by the fact that the vibration is reduced to a minimum, which ensures a safe construction process and minimal impact on the environment.
According to the design, the following villages will fall under the project: Kvesheti, Arakhveti, Zakatkari, Beniani-Begoni, Sviana-Rostiani, Mughure, Tskere and Kobi.
Due to adverse weather conditions, local population of  Khada Valley are cut off from the outside world for about 100 days a year and the existing road is unsafe. Due to heavy snow or avalanches, the road is often closed and distribution, ambulance and transit vehicles are unable to move.
With the construction of new Kvesheti-Kobi road, it will be possible to move smoothly and safely on this route at any time of the year.
In addition to solving the problems of the local population, the new road is also important from an economic point of view - the transit potential of the country will be increased, new tourist destinations will be created, which will mean the creation of new opportunities for the locals. In addition, 5 km long road leading to Gudauri and a tourist center will be constructed, which will make it safe and comfortable to move around and increase the tourism potential of the region.
The length of the existing road is 34 km, and after the completion of the project it will be 23 km, which means that the distance will be reduced by 11 km and the travel time by 1 hour.
The total cost of new Kvesheti-Kobi road project is 1.2 billion GEL. The construction is financed by the Asian Development Bank and the European Bank for Reconstruction and Development, and the construction process is monitored by the international supervision company UBM. Completion of the project is scheduled in 2024.