ბაკურციხე-გურჯაანის შემოვლითი გზის მშენებლობა სრულდება
ახმეტა-თელავი-ბაკურციხის საავტომობილო გზის (ბაკურციხე-გურჯაანი) 15,5 კმ-იან მონაკვეთზე სამშენებლო სამუშაოები დასრულების ეტაპზეა.
ამ დროისთვის, 13 კმ-იან მონაკვეთზე სამუშაოები დასრულებულია, ხოლო დარჩენილ 2.5 კმ-ზე მიწის სამუშაოები, სახიდე გადასასვლელის, ხელოვნური ნაგებობებისა და ასფლატ-ბეტონის საფარის საფუძვლის მოწყობა მიმდინარეობს. აღნიშნულ მონაკვეთზე, ავტოტრანსპორტის მოძრაობის გახსნა ივნისის მეორე ნახევარში იგეგმება.
გურჯაანი-ბაკურციხის შემოვლითი გზა, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ახმეტა-თელავი-ბაკურციხის გზას დააკავშირებს საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის გზასთან. გურჯაანი-ბაკურციხის მიმართულებით მოძრავ ავტოტრანსპორტს, საჭიროების გარეშე აღარ მოუწევს გავლა ქალაქ გურჯაანში და გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფლებში: ბაკურციხე, კოლაგი, ძირკოკი, ჭანდარი, ვეჯინი და ჩუმლაყი.
აღნიშნული მონაკვეთი სრულიად ცილდება ქალაქ გურჯაანის ტერიტორიას და ის სატრანსპორტო ნაკადები რომელიც გადაადგილდებოდა გურჯაანის ტერიტორიაზე უკვე გურჯაანის შემოვლით გზაზე გადაინაცვლებს და ეს ეკოლოგიური თვალსაზრისითაც უმნიშვნელოვანესი  იქნება როგორც გურჯაანის მუნიციპალიტეტისთვის ასევე ადგილობრივი მოსახლეობისთვის.
პროექტი, შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მესამე პროექტის (SLRPIII) ფარგლებში, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება და მისი ღირებულება 38 000 000 ლარია.
პროექტის დასრულების შემდეგ, გაუმჯობესდება ახმეტა-თელავი-ბაკურციხის გზის, გურჯაანის შემოვლითი 15.5 კმ-აიანი მონაკვეთის უსაფრთხოების ხარისხი, მნიშვნელოვნად შემცირდება მგზავრობის დრო და ხარჯები.

Construction of Bakurtsikhe-Gurjaani bypass road is under completion
Construction works of 15.5km section (Bakurtsikhe–Gurjaani) of Akhmeta-Telavi-Bakurtsikhe road are under completion.
At this stage, works at 13 km section are completed, while earthworks, arrangement of bridge crossings, artificial structures and base of asphalt-concrete pavement are underway at the remaining 2.5 km long section. Opening of this section to traffic is planned for the second half of June.
Gurjaani-Bakurtsikhe bypass road will connect Akhmeta-Telavi-Bakurtsikhe secondary road with Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi international road. Vehicles moving in the direction of Gurjaani-Bakurtsikhe will no longer have to pass through the city of Gurjaani and the villages of Gurjaani municipality: Bakurtsikhe, Kolagi, Dzirkoki, Chandari, Vejini and Chumlaki.
This section completely extends beyond the territory of Gurjaani city and the traffic flows that used to move through the territory of Gurjaani will be shifted to Gurjaani bypass road and this will be ecologically important for Gurjaani municipality as well as for the local population.
The project is being carried out with the financial support of the World Bank within the Third Secondary and Local Roads Project (SLRPIII)  and its cost is GEL 38 000 000.
After the completion of the project, the quality of safety at 15.5 km long Gurjaani bypass section of Akhmeta-Telavi-Bakurtsikhe road will be improved and travel time and costs will be significantly reduced.