ბაკურციხე-წნორის გზის მშენებლობისთვის ტენდერი გამოცხადდა
კახეთის რეგიონში, კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პროექტი, ბაკურციხე-წნორის შემოვლითი გზის მშენებლობა დაიწყება.
ახალი გზის მშენებლობას აზიის განვითარების ბანკი (ADB) დააფინანსებს. ბაკურციხე-წნორის საავტომობილო გზის მონაკვეთის მშენებლობაზე საერთაშორისო ტენდერი უკვე გამოცხადდა და მასში მონაწილეობის მსურველ კომპანიებს სატენდერო წინანდადებების წარმოდგენის ბოლო ვადა 2021 წლის  8 ივლისის 16:00 სთ-მდე ექნებათ.
ბაკურციხე-წნორის შემოვლითი გზის პროექტი ითვალისწინებს 16.6 კმ. სიგრძის 2-ზოლიანი ასფალტის საფარიანი გზისა და 6 ხიდის მშენებლობას. ეს გზა  კახეთის ერთ-ერთი ძირითადი - თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის გზის ნაწილია. აღნიშნული მონაკვეთი მჭიდროდ დასახლებულ ტერიტორიაზე გადის და სატრანზიტო მოძრაობის მაღალი ინტენსივობით გამოირჩევა, რაც გადაადგილების უსაფრთხოების მაღალ სტანდარტს ვერ აკმაყოფილებს. არსებული პრობლემების მოსაგვარებლად, დაგეგმილია შემოსავლელი გზის მოწყობა ალაზნის ველის მხარეს, რომელიც დააკავშირებს თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხი-აზერბაიჯანის საზღვრის საერთაშორისო გზას არსებულ შიდასახელმწიფოებრივ გზასთან, მჭიდროდ დასახლებული სოფლების ბაკურციხის, კარდენახის, ანაგის, ვაქირის, მაშნაარის, საქობოს და წნორის გვერდის ავლით.

Bidding has been announced for the construction of Bakurtsikhe-Tsnori road
Another important project, construction of Bakurtsikhe-Tsnori bypass road will launch in Kakheti region.
Asian Development Bank will finance construction of a new road. International bidding for construction of Bakurtsikhe-Tsnori road has already been announced and interested bidders can submit bids by 16:00 of July 8, 2021
Bakurtsikhe-Tsnori bypass road project considers construction of 16.6 km long 2-lane asphalt pavement road and 6 bridges. This road is a part of one of the main roads of Kakheti - Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi road. Mentioned section passes through densely populated area and is characterized by high intensity of transit movement, which does not meet the high standard of traffic safety. In order to address the existing problems, it is designed to build the road in Alazani lowland, which will connect Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi-Azerbaijan Border international road with the existing local road. The road is expected to bypass the densely populated villages:  Bakurtsikhe, Kardanakhi, Anaga, Vakiri, Mashnaari, Sakobo and Tsnori.