თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის ავტომობილო გზის კმ20-კმ122 მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა
24 თებ, 2021 16:19:02
თოვის და ლიპყინულის გამო, საერთაშორისო მნიშვნელობის (ს-5) თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის (აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საზღვარი) საავტომობილო გზის კმ20-კმ122 მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.

Traffic is restricted at km20-km122 of Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi road for trailers
According to Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, due to heavy snow and glaze-ice, traffic at km20-km122 section of Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi road is restricted for trailers and semi-trailers, while the movement is free for other vehicles. Traffic is free at the remaining sections of the mentioned road.