18 თებ, 2021 11:09:09
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, დიდთოვლობის გამო საავტომობილო გზებზე, გაწმენდითი სამუშაოები ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს. დღეს დილიდან უკვე აღდგა მისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა საავტომობილო გზების უმეტეს ნაწილზე. თუმცა, ინტენსიური თოვის, ლიპყინულისა და ზვავსაშიშროების გამო, ცალკეულ მონაკვეთებზე ისევ რჩება გარკვეული სახის შეზღუდვები, კერძოდ:
ინტენსიური თოვის და ლიპყინულის გამო, მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი–სენაკი–ლესელიძის საავტომობილო გზის კმ138–კმ158 (ჩუმათელეთი-ხუნევი) მონაკვეთზე, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის  გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის საავტომობილო გზაზე, საერთაშორისო მნიშვნელობის ფონიჭალა-მარნეული-გუგუთის საავტომობილო გზის კმ65–კმ98 მონაკვეთზე და შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი(მოწამეთა)-ტყიბული-ამბროლაურის საავტომობილო გზის კმ39-კმ62 (ნაქერალას უღელტეხილი) მონაკვეთზე. აღნიშნულ გზებზე დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
დაბალი ტემპერატურის და ლიპყინულის გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ვაზიანი-გომბორი-თელავის საავტომობილო გზის კმ1-კმ62 (გომბორის წრიული-შუა მთის მონასტრის გადასახვევი) მონაკვეთზე, დასაშვებია მხოლოდ მაღალი გამავლობის (ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე) ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია.
ინტენსიური თოვის და ქარბუქის გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ნიჩბისი-დიდგორი-დიდი თონეთის საავტომობილო გზაზე აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ცნობით, საერთაშორისო მნიშვნელობის მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზის მლეთა-გუდაური(ფოსტა), გუდაური(ფოსტა)–კობის და სტეფანწმინდა-ლარსის მონაკვეთებზე ინტენსიური თოვის და დაბალი ტემპერატურის გამო ზვავსაშიშროების საფრთხის დონე  მაღალია, რის გამოც აღნიშნულ მონაკვეთებზე აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა.
რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი (წყალტუბოს გადასახვევი)-წყალტუბო-ცაგერი-ლენტეხი-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ125-კმ157 (მელე-ლასდილი) მონაკვეთზე, აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა. ამავე გზის კმ89-კმ125 (ლენტეხი-მელე) მონაკვეთზე, აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
დიდთოვლობისა და ზვავსაშიშროების გამო,, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ171-კმ198 (კალა-ლასდილი) მონაკვეთზე, აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა. ამავე გზის, კმ70-კმ171 (ხაიში-კალა) მონაკვეთზე, აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, მოგიწოდებთ დაემორჩილოთ გზებზე დაწესებულ შეზღუდვებს და იმოძრავოთ ზამთრის საბურავებით.

Current condition on roads
According to Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, due to heavy snowfall, the roads are being cleaned intensively. Traffic for trailers has been resumed on the majority of roads this morning.  However, due to heavy snow, glaze-ice and avalanche danger, certain restrictions remain on some sections, namely:
Due to heavy snow and glaze-ice, traffic for trailers and semi-trailers is restricted at km138-km158 (Chumateleti-Khunevi) section of Tbilisi -Senaki – Leselidze international road, at Gomi-Sachkhere-Chiatura-Zestaponi secondary road, at km65-km98 section of Ponichala-Marneuli-Guguti International road and at km 39-km62 (Nakerala Pass) section of Kutaisi (Motsameta)-Tkibuli-Ambrolauri secondary road. Movement on mentioned roads is free for other types of transport.
Due to low temperature and glaze-ice, traffic at km1-km62  (Gombori roundabout -Shuamta Monastery turn) of Vaziani-Gombori-Telavi secondary road is allowed only for 4WD (vehicles with 2 or more driving axles), but for other vehicles movement is restricted.
Due to heavy snow and blizzard, traffic at Nichbisi- Didgori-Didi Toneti road is restricted for all types of transport
According to National Environmental Agency, due to heavy snowfall and low temperature, the level of avalanche danger is high on Mleta-Gudauri(Posta), Gudauri(Posta)-Kobi and Stepantsminda-Larsi sections of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi international road; therefore, traffic on the mentioned sections is restricted for all means of transport.
Due to adverse weather, traffic at km125-km157 (Mele-Lasdili) section of Kutaisi (Tskaltubo turn)-Tskaltubo-Tsageri-Lentekhi-Lasdili secondary road is restricted for all types of transport. Traffic at km89-km125 (Lentekhi-Mele) section is restricted for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats, while movement is free for other vehicles.  Traffic at km1-km89 (Tskaltubo turn-Lentekhi) section is free.
Due to heavy snowfall and avalanche danger, traffic at km171-km198 (Kala-Lasdili) section of Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdili secondary road is restricted for all means of transport. Traffic at km 70-km171 (Khaishi-Kala) section of the same road is restricted for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats, while the movement for the remaining types of transport is permissible by application of antiskid chains. Movement is free for vehicles with two or more driving axles.
Roads Department urges the drivers to follow traffic restrictions imposed on roads and drive with winter tires.