გვირაბგამყვანი მანქანის (TBM-ის) ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
11 თებ, 2021 09:49:43
ქვეშეთი-კობის 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობისთვის გვირაბის მბურღავი მანქანის (TBM-ის) დანადგარების ფოთის პორტიდან ტრანსპორტირების გამოწვევების გადაჭრის მიზნით, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი ციბაძე  სატრანსპორტო კომპანიის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის, დაცვის პოლიციის სამსახურის და საპროექტო სამსახურების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე განიხილეს TBM-ის დანადგარების უსაფრთხო ტრანსპორტირების უზრულველსაყოფად ყველა საჭირო ტექნიკური თუ ლოგისტიკური საკითხი. ამასთან, სპეციალისტების მიერ უკვე ჩატარდა არაგაბარიტული ტვირთების გადატანისათვის აუცილებელი ხიდების გამოცდის სამუშაოები. ფოთის პორტიდან გვირაბგამყვანი მანქანის დანადგარების ტრანსპორტირება რამდენიმე კვირაში დაიწყება.
TBM-ის საშუალებით 9 კმ-იანი სატრანსპორტო გვირაბის მშენებლობა, საქართველოში პირველად განხორციელდება. TBM ერთ-ერთი ყველაზე მაღალტექნოლოგიური გვირაბგამყვანი მანქანაა. ამ მეთოდით გვირაბის მშენებლობა მნიშვნელოვნად ამცირებს გარემოზე ზემოქმედებას და მეტად უსაფრთხოა. გვირაბგამყვანი მანქანა, გვირაბის გაყვანის პარალელურად, უზრუნველყოფს გვირაბის ბეტონით მოპირკეთებას, რაც კიდევ უფრო ზრდის უსაფრთხოების სტანდარტს.
ქვეშეთი-კობის 23 კმ-იანი გზისა და 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობის ინტენსიური სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარე წელს დაიწყება.
გვირაბი, რომელიც ქვეშეთი-კობის მაგისტრალური გზის  პროექტის ფარგლებში აშენდება, სიგრძით 9 კმ, ხოლო სიგანით 15 მეტრი იქნება და მისი ანალოგი, არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ რეგიონში არ იარსებებს.

Working meeting was held on the issues related to the transportation of the Tunnel Boring Machine (TBM)
11 February, 2021 09:49:43
Giorgi Tsibadze, Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, met with representatives of Transportation Company, Patrol Police Department, Security Police Department and Design Companies in order to address the challenges related to transportation of tunnel drilling machine (TBM) from Poti Seaport for construction of 9 km Kvesheti-Kobi tunnel.
All the necessary technical or logistical issues for ensuring safe transportation of TBM were discussed at the meeting. At the same time, specialists have already carried out the testing of bridges necessary for transportation of oversized cargo. Transportation of tunnel drilling machine from Poti Seaport will start in a couple of weeks.
Tunnel construction will be carried out for the first time in Georgia by use of Tunnel Boring Machine –TBM.  TBM is one of the most high-tech tunneling machines. The construction of the tunnel with this method significantly reduces the impact on the environment and is highly safe. TBM, in parallel with the tunnel boring, provides concrete lining of the tunnel, which further increases the safety standard.
The tunnel, which would be built within the framework of Kvesheti-Kobi road project, will be 9 km long and 15 meters wide, and its analogue will not exist not only in Georgia but also in the region.