ზემო იმერეთი და რაჭა 2021 წელს ახალი უმოკლესი გზით დაუკავშირდება ერთმანეთს
ზემო იმერეთი-რაჭის დამაკავშირებელი 51 კმ-მდე გზის მშენებლობა-რეკონსტრუქცია აქტიურად მიმდინარეობს. გზა  საჩხერიდან იწყება და გაივლის შემდეგ სოფლებზე: სარეკი, ქვემო ხევი, უზუნთა, შქმერი, ბოყვა, კვაშხიეთი, ზუდალი და საბოლოოდ გზა შეუერთდება ამბროლაური-ონის გზას, რომელიც ქ. ამბროლაურიდან დაშორებულია 20 კმ-ით, ხოლო ქ. ონიდან 5 კმ-ით. პროექტი 7 მონაკვეთადაა დაყოფილი.
გზის დიდი ნაწილი ფაქტობრივად დაუსახლებულ ტყიან ზონაში მდ. ხეორის ხეობაში გადის და ზღვის დონიდან 1000-1500 მ სიმაღლეზე მდებარეობს. არსებული გზა გრუნტოვანი იყო, პროექტის შესაბამისად კი გზის სრული რეაბილიტაცია მოხდება და ასფალტ-ბეტონის საფარი დაიგება.
ამ დროისთვის, ინტენსიური სამუშაოები 4 ლოტზე ერთდროულად მიმდინარეობს, კერძოდ მიწის სამუშაოები, ხელოვნური ნაგებობების მოწყობა და ასფალტ-ბეტონის საფარის დაგება ხორციელდება. ზემო იმერეთი-რაჭის გზის პირველი პირველ და მეორე ლოტებზე სამუშაოები უკვე დარსულებულია. ამ მეტაპზე, დაგებულია 10 კმ-მდე გზა. დარჩენილ მე-7 ლოტზე, ტენდერი გამოცხადებულია და სამუშაოების დაწყება და დასრულება დაგეგმილია 2021 წლისთვის.
ზემო იმერეთი-რაჭის დამაკავშირებელი საავტომობილო გზა ძალიან მნიშვნელოვანია სოციალ-ეკნომიკური თვალსაზრისით. საჩხერე-ონის მარშრუტის სამგზავრო დრო (სიგრძე 111 კმ) დაახლოებით 2 საათია, ხოლო ზემო იმერეთი - რაჭის ახალი საავტომობილო გზით საჩხერე-ონის მარშრუტი სულ მცირე 1 საათით მცირდება. სატრანსპორტო მოძრაობა საჩხერე-ონის გზაზე მნიშვნელოვნად გაზრდის მომსახურებისა და უსაფრთხოების ხარისხს, განსაკუთრებით ქალაქებსა და სოფლებში. თბილისიდან ონში მგზავრობის დრო  1,5 საათით შემცირდება და 6 საათის ნაცვლად მგზავრობის დრო  4,5 საათი იქნება.
ახალი დამაკავშირებელი გზა გამოაცოცხლებს ლეჩხუმისა და რაჭის რეგიონებს და მათ განვითარებას მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს.
პროექტის საერთო სავარაუდო ღირებულება  105 000 000 ლარს შეადგენს და მისი დასრულება ეტაპობრივად 2020-2021 წლებში არის დაგეგმილი.

Zemo Imereti and Racha to be Connected with the New Shortest Road in 2021
Construction-reconstruction of up to 51km Zemo Imereti-Racha connecting road is actively underway. The road starts from Sachkhere and will pass through the following villages: Sareki, Kvemo Khevi, Uzunta, Shkmeri, Bokva, Kvashkhieti and Zudali. Finally, this section will join Ambrolauri-Oni road, which is 20 km away from the city of Ambrolauri and 5 km away from Oni. The project is divided into seven sections.
The major part of the road passes through unsettled forest zone, in River Kheura gorge and is located at an altitude of 1000-1500 m above sea level. The existing road was soiled. Complete rehabilitation of the road and asphalt-concrete pavement will be arranged within the project.
Currently, intensive works are being underway on 4 lots at a time. In particular, earthworks, construction of artificial structures and asphalt-concrete pavement are ongoing. The works are already completed on the first and the second lots. Up to 10km road is already paved. The tender is announced for the remaining 7th lot. The project is scheduled to be commenced and completed by 2021.
Zemo Imereti-Racha connecting road is very important in socio-economic terms. Travel time at Sachkhere-Oni route (111km) is approximately 2 hours, while opening of a new road will reduce the mentioned travel time at least by one hour. Traffic movement at Sachkhere-Oni road will significantly increase service and safety quality, especially in cities and villages. Travel time from Tbilisi to Oni will be reduced by 1.5 hours and instead of 6 hours the travel time will be 4.5 hours.
A new connecting road will promote the development of Lechkhumi and Racha regions.
Total approximate cost of the project amounts to GEL 105 000 000. Its completion is scheduled stepwise by 2020-2021.