ჩინელი სპეციალისტები რიკოთისა და ქვეშეთი-კობის მაგისტრალების მშენებლობაში ჩასართავად 14 დღიან კარანტინს გადიან
26 აგვ, 2020 11:07:24
რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთისა და ქვეშეთი-კობის გზისა და გვირაბის მშენებლობაში ჩასართავად  ჩინეთიდან შესრულებული რეისებით ჩამოსული 270-მდე პერსონალი  14 დღიან კარანტინს მოქმედი რეგულაციების დაცვით გადის. მათი გადაყვანა სპეციალურად მომზადებულ საკარანტინე ზონებში  კონტრაქტორმა კომპანიამ უზრუნველყო.
ჩამოსული პერსონალის 270-ივე წევრს საკარანტინე ზონაში ჩაუტარდა PCR ტესტი და პირელადი მონაცემებით კორონავირუსი არცეთს არ დაუდასტურდა. 14 დღიანი ვადის გასვლის შემდეგ, საკარანტინე სივრცის დატოვებამდე, პერსონალი განმეორებით გაივლის ტესტირებას და ექიმის დასკვნის საფუძველზე ჩაერთვება მიმდინარე სამუშაოებში.
საქართველოში ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის საელჩოსა და უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ხელშეწყობით, ინფრასტრუქტურულ პროექტების განმახორციელებელმა ჩინურმა კომპანიებმა, COVID-19-ის წინააღმდეგ ბრძოლის რეკომენდაციების გათვალისწინებით, უსაფრთოხებისთვის საჭირო დაცვითი სამოქმედო გეგმა წინასწარ განსაზღვრეს.
მიუხედავად იმისა, რომ გლობალური პანდემიის პირობებში საქართველოში სისტემურ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე სამუშაოები არ შეჩერებულა, ზოგიერთი მათგანის ტემპი სპეციალური კვალიფიკაციის მქონე მუშახელის არასაკმარისი რაოდენობის გამო მნიშვნელოვნად შეფერხდა. სამუშაოს უფრო ეფექტურად წარმართვისთვის და მეტი პროგრესის მისაღწევად საჭირო გახდა დამატებითი კვალიფიცირებული პერსონალის ჩინეთიდან ჩამოყვანა. სულ, კარანტინის გავლა დაახლოებით 500 სპეციალისტს მოუწევს.
საქართველოში, ბათუმის შემოვლითი გზისა და გრიგოლეთი-ქობულეთის პროექტებში უკვე ჩაერთნენ  თურქი სპეციალისტები, რომლებმაც კარანტინი ყველა წესის დაცვით გაიარეს. ქართული მხარე   ასევე  განიხილავს სხვა კონტრაქტორი კომპანიების მოთხოვნებსაც, მიმდინარე საერთაშორისო პროექტებისთვის საჭირო სპეციალისტების მსგავსი პროცედურების დაცვით  ჩამოყვანის შესაძლებლობის თაობაზე.

Chinese Specialists Stay in 14-Day Quarantine before Engaging in Construction of Rikoti and Kvesheti-Kobi Highways
26 August, 2020 11:07:24
Over 270 personnel that arrived from China to Georgia for engaging into construction of Rikoti pass section and Kvesheti-Kobi road and tunnel, are passing mandatory 14-day quarantine in compliance with applicable regulations. The contractor company has ensured the transfer of the personnel to the specially prepared quarantine zones.
All 270 personnel underwent PCR testing at the quarantine zone and as per primary data none of them have a positive test results.  After the expiration of the 14-day period, before leaving the quarantine area, the staff will be re-tested and will be engaged in the ongoing works based on the medical report.
With the support of the Embassy of the People’s Republic of China in Georgia and Interagency Council, Chinese companies implementing the infrastructure projects have primarily developed action plan for safety assurance complying with recommendations on fighting against COVID-19.
In spite of the worldwide pandemic outbreak, infrastructural projects have not been terminated in Georgia, but the pace of some of the projects is considerably slowed down due to the lack of a qualified workforce. In order to execute works more effectively and achieve progress, it became necessary to invite additional qualified and experienced experts from China. In total, about 500 specialists will have to go through quarantine.
Turkish specialists have already been engaged in Batumi Bypass and Grigoleti-Kobuleti construction projects in Georgia, who have passed quarantine in compliance with all required rules effective in Georgia. Georgian side also considers requests of other contractors on the possibility of bringing the experts required for the implementation of ongoing international projects following similar procedures and recommendations.