კომპანია, რომელიც შატილისკენ მიმავალი გზას აშენებს გარემოსთვის მიყენებული ზიანის გამო დაჯარიმდა
შატილის მიმართულებით გზის რეაბილიტაციის პროცესში, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის მიერ გამოვლენილი, გარემოზე მიყენებული ზიანის ფაქტის გამო მშენებელი კომპანია დაჯარიმდა.
შატილის მიმართულებით გზის რეაბილიტაციას საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ახორციელებს. სნო-ჯუთა-როშკა-შატილი-ომალო-ხადორის ხეობა-ბაწარა-ახმეტას  საავტომობილო გზის  მშენებლობის პროექტის შემადგენელ ერთ-ერთ მონაკვეთზე დაცული ტერიტორიების ნუსხიდან ამორიცხული ფერდის დამუშავებისას მშენებელი კომპანიის ტექნიკა სამშენებლო ობიექტამდე დაცული ტერიტორიების გავლით გადაადგილდა. ფაქტის გამოვლენისთანავე, მშენებელი კომპანია დაჯარიმდა კანონით გათვალისწინებული მოთხოვნების შესაბამისად.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ზედამხედველობს სამშენებლო პროცესს და რაიმე სახის დარღვევის აღმოჩენის შემთხვევაში, მიმართავს კანონით გათვალისწინებული ზომებს.
შატილამდე მისასვლელი გზის პროექტით გზაზე ავტოტრანსპორტის გადაადგილება გახდება უსაფრთხო. არსებული გრუნტის გზა არის ვიწრო და მასზე ხშირად ვითარდება მეწყრული პროცესები. გზის რეაბილიტაციის დასრულების შემდეგ, შატილის მიმართულებით გაუმჯობესდება გზის პარამეტრები, გაფართოვდება გზის სავალი ნაწილი, მოეწყობა ბაგიროვანი ზღუდარები და გადაადგილება გაცილებით უსაფრთხო და კომფორტული გახდება.

05 August, 2020 19:33:54
During the road rehabilitation process in the direction of Shatili, the construction company was fined for the environmental harm identified by the Roads Department and the Department of Environmental Supervision.
Rehabilitation of the road in the direction of Shatili is carried out by the Roads Department. During the processing of the slope excluded from the list of protected areas at one of the sections of Sno-Juta-Roshka-Shatili-Omalo-Khadori Gorge-Batsara-Akhmeta road, the construction company's equipment moved to the construction site through the protected areas. Upon detection, the construction company was fined in accordance with the requirements of the law.
The Roads Department supervises the construction process and in case of any violations, applies the measures provided by law.
The project of the access road to Shatili will ensure the safer movement of vehicles on the road. The existing earth-road is narrow and landslides often develop on it. Upon completion of the road rehabilitation, the road parameters in the direction of Shatili will be improved, the carriageway will be widened, rope barriers will be arranged and movement will be much safer and more comfortable.