რაჭაში სტიქიის შედეგად ჩამოშლილი გზის მონაკვეთებზე დროებითი გზების მოწყობა გრძელდება
რაჭაში, სტიქიის სალიკვიდაციო სამუშაოები მე-5 დღეა გრძელდება. სტიქიის სალიკვიდაციო ინტენსიური სამუშაობის შედეგად, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი (ჭომა)-ალპანა-მამისონის უღელტეხილის საავტომობილო გზის 127-ე კმ-დან 500 მეტრში, დროებითი გზა მოეწყო და გზის ჩამოშლილი მონაკვეთი გაიხსნა. მძიმე ტექნიკა აგრძელებს 128-ე და 129-ე კმ-ზე დროებითი გზის მოწყობისა და გეოდეზიური სამუშაოებს.
ამ დროისთვის, აღნიშნულ მონაკვეთებზე 4 ერთეული ტექნიკა მუშაობს. საერთო ჯამში კი, სტიქიის სალიკვიდაციო სამუშაოებში 11 ერთეული ტექნიკაა ჩართული.
უკვე აღდგენილია საავტომობილო მოძრაობა 7 სოფელთან. ჯერ-ჯერობით, 5 სოფელი რჩება სამანქანო გზის გარეშე და მიმდინარეობს სამუშაოები დროებითი გზების მოსაწყობად.
სოფლების ნაწილთან კავშირი ხორციელდება დროებითი შემოვლითი გზების მეშვეობით.
ონის მუნიციპალიტეტში, სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს მდინარის კალაპოტში დასაბრუნებლად და ეწყობა დროებითი გადასასვლელები, რათა საავტომობილო მოძრაობა გახდეს შესაძლებელი.
სტიქიის ზონაში აგრძელებენ მუშაობას საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის, გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის, „ენერგო პრო ჯორჯიას", შინაგან საქმეთა სამინისტროს, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები.

Arrangement of temporary roads on collapsed sections damaged as a result of the disaster continues
Disaster clean-up operations have been continued in Racha for 5 days. As a result of intensive disaster clean-up operations, temporary road was arranged in 500 meters from km 127 of Kutaisi(Choma)-Alpana-Mamisoni pass secondary road, and collapsed section was restored. Heavy machinery continues working at km 128 and km129 to arrange temporary road and carry out geodetic works.
For the time being, 4 equipment are working on the mentioned section. In total 11 unit of machinery are working on disaster clean-up operations.
Traffic with 7 villages have been already restored, 5 villages still remain without roadway and corresponding works to set up a temporary road is ongoing.
Communication with the part of the villages is possible through temporary bypass roads.
Works are underway in Oni Municipality to turn the river back to its river-bed and temporary bridges are being set up in order to restore the traffic.
Representatives of the Ministry of Regional Development and Infrastructure, Roads Department, United Water Supply Company, Energo Pro Georgia, Ministry of Internal Affairs, Emergency Management Agency and local government continue working in disaster zone