ირაკლი ქარსელაძე- ალტერნატიული გზით სტიქიის ზონაში რამდენიმე სოფელთან მისასვლელი გაიხსნება
"სტიქიის მასშტაბი ძალიან დიდია, ხაზობრივად არის განვითარებული, რაც კიდევ უფრო ართულებს ვითარებას, თუმცა მიუხედავად ამ გამოწვევებისა,  დილის 5 საათის შემდეგ უკვე შევძელით  და  118-ე კილომეტრზე   მოწყობილია შემოვლითი გზა.  შესაბამისი ტექნიკა- 12 ერთეული უკვე მობილიზებულია.  ყველაზე კრიტიკული ორი მონაკვეთია,  სადაც ამჟამად ასევე შემოვლითი გზა ეწყობა.   ჩაწყვეტილია დაახლოებით 250 მეტრი გზა  და ამ წერტილებში მდინარე ძალიან აგრესიულია“,-განაცხადა ირაკლი ქარსელაძემ.
მისი ინფორმაციით, ალტერნატიული გზის საშუალებით  რამდენიმე სოფელთან მისასვლელი გზის გახსნა იქნება შესაძლებელი.
„ამ დროისთვის იდენტიფიცირებულია 12 ლოკაცია, სადაც  ეწყობა დროებითი სახიდე გადასასვლელები  ან შემოვლითი გზები,   რომელიც საშუალებას მოგვცემს, დანარჩენ ლოკაციებზე ტექნიკა გადავიყვანოთ.  სწორედ ის ადგილი,  სადაც ახლა  ტექნიკაა შესული და ალტერნატიული გზა გაყავთ,  მოგვცემს შესაძლებლობას, რომ რამდენიმე სოფელს მისასვლელი გზა გავუხსნათ",- აღნიშნა  ქარსელაძემ

“Scale of the disaster is very large, it is linear type thus complicates the situation, thought despite the challenges, we made our best and opened bypass road at km118 since 5 a.m. So the equipment- 12 units have been already mobilized. 2 sections are the most critical, whereon arrangement of bypass road is underway for now. About 250 m of road is collapsed and the river in this location is very aggressive”, stated Irakli Karseladze.
According to him, it will be possible to open access roads to several villages by alternative roads.
“For the time being, 12 locations are identified, whereon arrangement of temporary bridge crossings or bypass roads is underway, thus will enable us to move the machinery to the other locations. The location, where the machinery stands now and arrangement of alternative road is ongoing, will enable us to open access roads to several villages, - noted Karseladze.