ბათუმის შემოვლით გზაზე ხიდებისა და გვირაბების მშენებლობა ინტენსიურ რეჟიმში გრძელდება
ბათუმის შემოვლითი გზის 13 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობა აქტიურად  მიმდინარეობს. ამ ეტაპზე, სამშენებლო სამუშაოები 17 ხიდზე და 4  გვირაბზე ხორციელდება.
ამჟამად არსებული გზა  ტურისტულ და საცხოვრებელ ზონაში გადის, რაც ართულებს საერთაშორისო სატრანზიტო ტრანსპორტის მიმოსვლას. პროექტის განხორციელების შედეგად, ბათუმის შემოვლითი გზა (ქობულეთის შემოვლით გზასთან ერთად) სრულად განტვირთავს მოძრაობას აჭარის საკურორტო ზონაში, რაც ხელს შეუწყობს სატრანზიტო ტვირთბრუნვის გაზრდას. საკურორორტო ზონაში მნიშვნელოვნად გაჯანსაღდება ეკოლოგიური მდგომარეობა.
პროექტი, აზიის განვითარების ბანკისა (ADB) და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკის (AIIB) მიერ ფინანსდება. პროექტის სახელშეკრულებო ღირებულება 329 630 734  ლარია.

Construction of Bridges and Tunnels at Batumi Bypass Intensively Ongoing
Construction of 13km section of Batumi bypass road is actively progressing. At present, construction works are underway on 17 bridges and 4 tunnels.
Under the project: two-lane asphalt concrete road, 19 bridge crossings, 4 transportation interchanges, 5 tunnels and 57 culverts will be constructed. The new bypass road will pass through: Makhinjauri, Gantiadi, Kapreshumi, Salibauri, Peria, Makhvilauri and Khelvachauri.
Currently existing road passes through the tourist and residential zones, which causes problems for the movement of international transit transport. Batumi Bypass Road, together with Kobuleti bypass road will completely unload traffic in the resort areas of Adjara, which will promote an increase of transit turnover. The ecological situation in the resort zone will be significantly improved.
The project, worth GEL 329 630 734, is jointly financed by the Asian Development Bank (ADB) and Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB).