14 მაისს ქობულეთის შემოვლითი საავტომობილო გზის კმ24 მონაკვეთზე მდებარე საავტომობილო გვირაბში ავტოტრანსპორტის მოძრაობა შეიზღუდება
13 მაი, 2020 15:56:31
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქობულეთის შემოვლითი საავტომობილო გზის კმ24 მონაკვეთზე მდებარე საავტომობილო გვირაბში, განათების სისტემაში არსებული დაზიანების აღმოსაფხვრელად შესასრულებელი სამუშაოების გამო, 2020 წლის 14 მაისს 11:00სთ-დან 15:00სთ-მდე, შეიზღუდება ავტოტრანსპორტის მოძრაობა ნაწილობრივ, ჯერ ერთ შემდეგ მეორე მხარეს.

Traffic at Kobuleti Bypass km24 Tunnel to be Restricted on May 14
According to Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, due to the works to be done to eliminate the damage in the lighting system at the tunnel placed at km24 of Kobuleti bypass road, on May 14, 2020, from 11:00 a.m. to 3:00 p.m., traffic will be restricted in part, first to one side and then to the other.
Respective traffic movement will be regulated according to temporal traffic flow organization scheme.
Movement under the mentioned mode will be conducted with direct supervision and coordination of the Patrol Police.