სამტრედია-გრიგოლეთის ავტომაგისტრალთან მისასვლელი გზის რეაბილიტაცია დაიწყო
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის აბაშა-გაღმა კოდორი-გულეისკირი-ჯაპანას საავტომობილო გზის 1 კმ. სიგრძის მონაკვეთის რეაბილიტაცია დაიწყო, რომელიც სამტრედია-გრიგოლეთის ახალ ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალს შეუერთდება.  ამ ეტაპზე მიწის, ექსკავაციისა და ფრეზირების სამუშაოები მიმდინარეობს.
აღნიშნული მონაკვეთის, სამტრედია-ლამჩხუთი-გრიგოლეთის ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალთან დაერთება უზრუნველყოფს, არსებული საავტომობილო გზიდან სატრანზიტო მოძრაობის გადართვას, ახლად აშენებული სამტრედია-გრიგოლეთის მეორე (სიგრძით 14 კმ) მონაკვეთზე ქ. ლანჩხუთამდე. სამტრედია-გრიგოლეთის გზის, ჯაპანა-ლანჩხუთის მონაკვეთზე მოძრაობის გახსნა მიმდინარე წლის ზაფხულში იგეგმება.
რეაბილიტაციის დასრულების შემდეგ, საავტომობილო ტრანსპორტის ძირითადი ნაწილი არ გამოიყენებს ჯაპანას სარკინიგზო გადასასვლელს, რომელიც მნიშვნელოვნად აფერხებს საავტომობილო მოძრაობას და გვერდს აუვლის სოფლების ჟაპანა, ქვიანი, ჭყონაგორა, ნიგოითი, ზემო და ქვემო შუხუთის მჭიდროდ დასახლებულ მონაკვეთებს, რითაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესდება ამ სოფლების მაცხოვრებელთა საყოფაცხოვრებო, ეკოლოგიური და უსაფრთხოების პირობები.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინასდება და მისი ღირებულება 997777 ლარია. სამუშაოები  მიმდინარე წლის ზაფხულში დასრულდება.

The Rehabilitation of Road Accessing to Samtredia-Grigoleti Highway has been started
Roads Department has started the rehabilitation works for 1km length section of Abasha-Gagma Kodori-Guleiskiri-Japana secondary road. The abovementioned section will be connected to the new Samtredia-Grigoleti highway. At this stage, the earth, excavation and milling works are in progress.
The abovementioned section will be connected to the Samtredia-Lanchkhuti-Grigoleti highway, which provides the transit traffic to be diverted to the second section (14km length) of newly constructed Samtredia-Grigoleti road (before Lanchkhuti).  Traffic is planned to be opened at Japana-Lanchkhuti section of Samtredia-Grigoleti road in this summer.
After rehabilitation works, the major part of transport will not use the Japana railway crossing, which significantly causes traffic delays, will bypass the most densely populated sections of villages Japana, Chviani, Chkonagora, Nigoiti, Zemo and Kvemo Shukhuti. It will improve the living, ecological and safety conditions of the population living in the abovementioned villages.
The project is funded by the State Budget and it costs GEL 997777. Rehabilitation works will be completed in Summer 2020.