ხულო-ზარზმის გზის რეკონსტრუქციისთვის ტენდერი ხელახლა გამოცხადდა
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ბათუმი(ანგისა)-ახალციხის საავტომობილო გზის ხულო - ზარზმის მონაკვეთის რეკონსტრუქციისთვის ტენდერი ხელახლა გამოცხადდა. პროექტის ფარგლებში, რეაბილიტირდება  47 კილომეტრიანი გზა და 7 ხიდი, დაიგება 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის საფარი.
ახალი ტენდერი 2 ნაწილად გამოცხადდება. პროექტის დიდი ნაწილი კვლავ ქუვეითის ფონდის მიერ დაფინანსდება, ხოლო  5 კმ-იან მონაკვეთს სახელმწიფო ბიუჯეტი დააფინანსებს.
„საფინანსო ინსტიტუტთან წარმატებული მოლაპარეკების შედეგად, მოხერხდა სატენდერო მოთხოვნების ისე ჩამოყალიბება, რომ ტენდერში მონაწილეობა შეძლოს მეტმა ქართულმა კომპანიამ. ასეთი მიდგომის წარმატებულ მაგალითად შეგვიძლია განვიხილოთ ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლობა, სადაც 4 ლოტიდან 3-ზე ქართული კომპანია მუშაობს. ქართული კომპანიების მეტი ჩართულობა  გამოცდილების დაგროვებასთან ერთად, პროექტების უფრო სწრაფად განხორციელებასაც უწყობს ხელს. საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ 2020 წელი მაქსიმალურად იყოს გამოყენებული ხულო-ზარზმის პროექტზე პროგრესის მისაღწევად“ - აღნიშნა, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ირაკლი ქარსელაძემ.

Khulo-Zarzma Reconstruction Project Retendered
Reconstruction of Khulo-Zarzma section of Batumi (Angisa) – Akhaltsikhe secondary road has been retendered. The project envisages rehabilitation of 47km road and 7 bridges, pavement of two-lane asphalt-concrete road surface.
A new tender will be announced into two parts. The major share of the project will be still funded by the Kuwait Fund, while the remaining 5km will be financed from the state budget.
“Successful negotiations with financial institutions contributed to the development of tender requirements in such a way that will allow more Georgian companies to compete in a tender. Construction of Kutaisi bypass road can be named as a successful example of such approach, in which Georgian companies are employed at three lots out of total four. Involvement of Georgian companies helps them to gain experience and encourages faster development of the projects. The Roads Department is doing its best efforts to achieve the maximum progress on the Khulo-Zarma project during 2020,” said Irakli Karseladze, Chairman at Roads Department of Georgia.
After the project is implemented, the tourist flow will increase, giving the local population new opportunities.