ჩინურმა კომპანიებმა საკარანტინო პირობებზე ინფორმაცია წარმოადგინეს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ხელმძღვანელობა და ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი დღეს იმ ჩინური კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდნენ, რომლებიც სხვადასხვა მონაკვეთზე, საგზაო სამშენებლო პროექტებს ახორციელებენ. კომპანიებმა წარმოადგინეს ინფორმაცია თუ როგორ იცავენ ჯანდაცვის მსოფლიო  ორგანიზაციის და საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციებს ვირუსის პრევენციისა და საკარანტინო პირობების დაცვასთან მიმართებაში.
„დღეს მივიღეთ დეტალური ინფორმაცია კომპანიების მხრიდან თუ როგორ ასრულებენ ყველა აუცილებელ რეკომენდაციას დაავადების პრევენციისათვის, ვთხოვეთ ჯანდაცვის სამინისტროს არსებული მონიტორინგის კიდევ უფრო გაძლიერება, რის საფუძველზეც მომზადდება დასკვნა. მანამდე მოვთხოვეთ ჩინელ კონტრაქტორებს, რომ შეაჩერონ ჩინეთის მოქალაქეების შემოყვანა საქართველოს ტერიტორიაზე,“ - აღნიშნა საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ირაკლი ქარსელაძემ.
შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ ჯანდაცვის სამინისტრო, საკითხის დეტალურად შესწავლის საფუძველზე, შეიმუშავებს ინდივიდუალურ რეკომენდაციებს  კომპანიებისათვის და დამატებით მონიტორინგს განახორციელებს მათ შესრულებაზე, რათა მაქსიმალურად დაცული იყოს დაავადების პრევენციის ყველა წესი.
„მოვისმინეთ ინფორმაცია თუ როგორ ხორციელდება მართვის და კარანტინში განთავსების საკითხები. უკვე გადავწყვიტეთ, რომ შედგება დამატებითი ჯგუფები ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლების ჩართულობით, რომლებიც ადგილებზე გაეცნობიან არსებულ ვითარებას და გასცემენ შესაბამის რეკომენდაციებს,“ - აღნიშნა   საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრის სამედიცინო მომსახურების ხარისხისა და შიდა კონტროლის დეპარტამენტის უფროსმა ეკა გოლიაძემ.

24 February, 2020 13:49:23
Officials of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia and representative of the Ministry of Health met with the representatives of Chinese companies, which are implementing road construction projects on various road sections. Companies reported on how they meet recommendations and advice given by the World Health Organization (WHO) and the Ministry of Health in relation to virus prevention and quarantine measures.
“Today we received detailed information from the companies on how they fulfill all necessary recommendations to prevent decease. We asked the Ministry of Health to enforce monitoring, based on which conclusion will be prepared.  Meanwhile, we requested from Chinese companies to refrain from bringing Chinese residents on the territory of Georgia” - stated Mr.Irakli Karseladze, Chairman of Roads Department.
Decision was taken at the meeting that the Ministry of Health will elaborate individual recommendations for the companies based on in-depth study and will carry out additional monitoring on enforcement of recommendations in order to ensure that all prevention rules are fully complied.
“We received information about quarantine and management of the disease. We have already decided to create additional groups by engagement of the representatives of the Ministry of Health; those   groups will study the situation in place and issue relevant recommendations” – declared Mrs. Eka Goliadze, Head of LEPL Emergency Situations Coordination and Urgent Assistance Center.