მდინარე ქსანზე ახალი ხიდი შენდება
საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი - სენაკი - ლესელიძის საავტომობილო გზის მე-40 კმ-ზე, მდ. ქსანზე ახალი სახიდე გადასასვლელის მშენებლობა მიმდინარეობს.
არსებული ხიდი, რომელიც  პატარა ხანდასა და მუხრანთან ახლოს  მდინარე ქსანზე მდებარეობდა, ავარიული იყო და სასწრაფოდ საჭიროებდა დემონტაჟს.
პროექტის შესაბამისად, ახალი  რკინა-ბეტონის 6 მალიანი ხიდი შენდება. ხიდის მთლიანი სიგრძე 195 მ-მდე, ხოლო სიგანე 14 მეტრია. ამ ეტაპზე, სამუშაო ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს და პროექტის ვადაზე ადრე, მიმდინარე წელსვე დასრულება იგეგმება.
მდ. ქსანზე აშენებული ახალი ხიდი საერთაშორისო ავტომაგისტრალის ნაწილი იქნება და ორივე მიმართულებით უსაფრთხო და კომფორტულ ცალმხრივ მოძრაობას უზრუნველყოფს.

12 February, 2020 10:54:10
Construction of a new bridge crossing over Ksani River at km 40 of Tbilisi-Senaki-Leselidze International Road (border of Russian Federation) is progressing.
Existing bridge, located over Ksani river in the vicinity of Patara Khanda and Mukhrani, was damaged and in breakdown condition and required urgent dismantling.
According to the design, new bridge will have 6 spans. Total length of the bridge is about 195 m, while the width is 14 m. At this stage, works are intensively progressing and project completion is expected ahead of time, i.e. in the current year.
New bridge to be constructed over Ksani River will be part of the highway and will ensure comfortable and safe one-way traffic in both directions.