გზების დეპარტამენტი საგზაო უსაფრთხოების გაუმჯობესებისათვის 5 პროექტს განახორციელებს
საქართველოს მთავრობის „საგზაო უსაფრთხოების 2020 წლის სამოქმედო გეგმის“ მიხედვით, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრაქტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარატმენტის მთავარი ამოცანა საგზაო ინფრასტრუქტურის უსაფრთხოების ხარისხის გაუმჯობესებაა. ამ ამოცანის შესასრულებლად დეპარტამენტს დაგეგმილი აქვს 5 პროექტის განხორციელება.
სამოქმედო გეგმის შესაბამისად, საავტომობილო გზების უსაფრთხოების გასაუმჯობესებლად 2020 წელს, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით, იმერეთის და რაჭა-ლეჩხუმის საავტომობილო გზების ქსელზე მოეწყობა 71,400 მეტრი სიგრძის EN 1317 ევროპული ნორმების შესამისად ლითონის მრუდხაზოვანი ძელები, ხოლო მცხეთა-მთიანეთის და ქვემო ქართლის საავტომობილო გზების ქსელზე - 31,370 მეტრი იდენტური კონსტრუქცია.
უსაფრთხოების ხარისხის და არსებული რისკების განსაზღვრის მიზნით, მცხეთა-მთიანეთის საერთაშორისო და შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საავტომობილო გზების  600 კმ-მდე სიგრძის მონაკვეთებზე, ასევე მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით, ჩატარდება გზების შეფასების საერთაშორისო პროგრამის საპილოტე კვლევა (iRAP).
მოძრაობის უსაფრთხოების გასაუმჯობესებლად, საპრევენციო ღონისძიებების სახით, სოფელ ძეგვზე გამავალ მონაკვეთზე მოეწყობა ტროტუარები, სადრენაჟე სისტემები და საგზაო ნიშნები.
უსაფრთხოების პრობლემების იდენტიფიცირების მიზნით, ჯამში, 1283 კილომეტრი სიგრძის  საგზაო მონაკვეთებზე, მათ შორის, პირველ ყოვლისა „შავ წერტილებზე“, საავტომობილო გზების დეპარტამენტი განახორციელებს ინსპექტირებას.  დამონტაჟდება დამატებით საგზაო ნიშნები და საგზაო მონიშვნების,  ლითონის მრუდხაზოვანი ძელებისა და სხვა ტექნიკური საშუალებების გამოყენებით მოეწყობა უსაფრთხო საგზაო ინფრასტრუქტურა.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტს, ასევე დაგეგმილი აქვს 38 სასწორის შეძენა და ტრანსპორტის გასაჩერებელი მოედნების მოწყობა გურიასა და იმერეთში საერთაშორისო და შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საავტომობილო გზებზე ზენორმატიულად დატვირთული სატრანსპორტო საშუალებების მოძრაობის გასაკონტროლებლად. მოცემულ ეტაპზე, პროექტის დაფინანსების მიზნით, მიმდინარეობს სატენდერო პირობების შეთანხმების პროცედურები აზიის განვითარების ბანკთან.
საგზაო უსაფრთხოების ეროვნული სტრატეგიის 2019 წლის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა უკვე განახორციელა 8 მილიონი ლარის სამუშაოები. სამცხე-ჯავახეთის და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში მოეწყო 62750 მეტრი EN 1317 ევროპული ნორმების შესამისად ლითონის მრუდხაზოვანი ძელები და 5100 მეტრი ფოლადის ბაგირები; ვაზიანი–გომბორი–თელავის საავტომობილო გზის 4 მონაკვეთზე შეკეთდა მრუდის ელემენტები, მოეწყო წყალამრიდი და წყალგამტარი საშუალებები.
დაწყებულია და 2020 წლის პირველ ნახევარში დასრულდება 8,5 მილიონი ლარის სამუშაოები კახეთის საავტომობილო გზების 4 მონაკვეთზე შერწყმის და განშტოების ადგილებზე წრიული მოძრაობების, უსაფრთხოების კუნძულების, საგზაო ნიშნების და საგზაო მონიშვნის მოსაწყობად. ასევე, იმერეთის და შიდა ქართლის რეგიონების  საავტომობილო გზის 6 მონაკვეთზე ტროტუარების, წრიული მოძრაობების, უსაფრთხოების კუნძულების, საგზაო ნიშნების და საგზაო მონიშვნის გასაკეთებლად.

According to Georgia’s National Road Safety Action Plan 2020, the main objective of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is to improve safety level of road infrastructure. Department plans to implement 5 projects to meet this target.
Pursuant to Action Plan, with the financial support of the World Bank metal guardrails of 71,400m length complying with EN 1317 standards will be arranged on Imereti and Racha-Lechkhumi road network, but the similar structure of 31,370m length on Mtskheta-Mtianeti and Kvemo Kartli road network.
In order to define the safety level and existing risks, pilot study - International Road Assessment Programme (iRAP) will be implemented on about 600 km long international and secondary roads of Mtskheta-Mtianeti by financing of the World Bank.
In order to improve road safety, sidewalls, drainage systems and road signs will be arranged as preventive measures on the road section passing through Dzegvi village.
In total 1283 km of the road and first of all “black spots” will be inspected by Roads Department in order to identify safety problems. Road infrastructure will be improved by installation of additional road signs and by provision of road marking, metal guardrails and other technical facilities.
Roads Department plans to procure 38 scales and arrange parking areas to control oversize and overweight vehicles moving on international and secondary roads in Guria and Imereti regions. At this stage, bidding conditions are being agreed with Asian Development Bank.
Roads Department has already implemented works in the value of GEL 8 MIO under the National Road Safety Strategy and Action Plan 2019. Metal guardrails of 62750 m length and 5100 m long steel ropes, complying with EN 1317 standard, were installed in Samtskhe-Javakheti and Samegrelo-Zemo Svaneti regions; curve elements were repaired, culverts and drainages were arranged at 4 sections of Vaziani-Gombori-Telavi road.
Works in the value of GEL 8.5 MIO have been already commenced on 4 sections of Kakheti road and will be completed in the first half of 2020. Works consider arrangement of roundabouts, safety islands, road signs and road markings at merging and branching locations; also provision of sidewalks, roundabouts, safety islands, road signs and road markings at 6 road sections of Imereti and Shida Kartli regions.