ქ. ფოთში მდ. რიონზე ახალი ხიდი აშენდება
ქ. ფოთში, მდ. რიონზე გადასასვლელი საავტომობილო ხიდისა და მისასვლელი გზების მშენებლობისთვის  გამოცხადებულ საერთაშორისო ტენდერში, დაინტერესებული კომპანიების მიერ წარმოდგენილი სატენდერო წინანდადებები გაიხსნა. სატენდერო წინადადება 12-მა კომპანიამ წარმოადგინა. შემდეგ ეტაპზე წარმოდგენილი წინადადებების შერჩევა-შეფასება მოხდება.
მდინარე რიონზე დაგეგმილი საავტომობილო ხიდისა და მისასვლელი გზების სიგრძე ჯამში 2 კმ-მდე იქნება. ხიდის სიგრძე კი 432 მეტრს შეადგენს.
ამჟამად არსებული გზა გადის ჰიდროკვანძზე, რომლის ტექნიკური პარამეტრები ვერ აკმაყოფილებს ავტოტრანსპორტის შეუფერხებელ და უსაფრთხო გადაადგილებას. ახალი ფოლად-რკინა-ბეტონის 8 მალიანი ხიდის მშენებლობა მოაგვარებს არსებულ პრობლემებს და ფოთის მიმართულებით, მაღალი ინტენსივობის საერთაშორისო მნიშვნელობის გზაზე უსაფრთხო საავტომობილო მგზავრობისა და შეუფერხებელი სატრანზიტო მიმოსვლის უზრუნველყოფას შეუწყობს ხელს.
პროექტს აზიის განვითარების ბანკი აფინანსებს.
ფოთის ხიდი, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილია. E60-E70 ჩქაროსნული ავტომაგისტრალი უმოკლესი დამაკავშირებელი გზაა ევროპისა და აზიის ქვეყნებს შორის. მაგისტრალის ფიზიკური მდებარეობა უზრულველყოფს, რომ ის გახდეს ძირითადი სატრანსპორტო რგოლი შავ ზღვას, კასპიის ზღვასა და ცენტრალურ აზიას შორის.

New bridge over Rioni River will be constructed in Poti
Bid proposals submitted by eligible bidders in international competitive bidding announced for construction of Bridge Over Rioni River and Access Roads were opened.  Twelve companies submitted bid proposals. The next stage considers selection-evaluation of the proposals.
Approximate length of access roads to be constructed is 2 km. The length of the bridge is 432 m.
Existing road runs through hydro site, technical parameters of which cannot ensure uninterrupted and safe traffic. Construction of a new steel and reinforce-concrete 8-span bridge will solve the pending issue and assist to ensure safe drive and uninterrupted transit flows towards Poti on international road.  Asian Development Bank finances the project.
Poti Bridge is a part of the highway. E60-E70 highway is the shortest road connecting the countries of Europe and Asia. Depending on physical location of the highway, it has potential to become a major transportation hub between the Black Sea, the Caspian Sea and Central Asia