ბაკურციხე-გურჯაანის გზის მშენებლობა გრძელდება
ახმეტა-თელავი-ბაკურციხის საავტომობილო გზის (ბაკურციხე-გურჯაანი) 15,5 კმ-იანი მონაკვეთზე სამშენებლო სამუშაოები გრძელდება.
გურჯაანი-ბაკურციხის შემოვლითი გზა, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ახმეტა-თელავი-ბაკურციხის გზას დააკავშირებს საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის  გზასთან. გურჯაანი-ბაკურციხის მიმართულებით მოძრავ ავტოტრანსპორტს, საჭიროების გარეშე აღარ მოუწევს გავლა გურჯაანის მუნიციპალიტეტის ქ. გურჯაანში და სოფლებში: ბაკურციხე, კოლაგი, ძირკოკი, ჭანდარი, ვეჯინი და ჩუმლაყი.
ახალი გზა, შეამოკლებს და უფრო  უსაფრთხოს გახდის გზას თელავიდან-თბილისამდე, რომელიც ამჟამად არის ვიწრო და გადის მჭიდროდ დასახლებულ ტერიტორიაზე ვაზიანი-ბაკურციხე-გურჯაანის მონაკვეთზე.
სამშენებლო სამუშაოები აქტიურად გრძელდება. ამ დროისთვის, აშენებულია 6 კმ. გზა და 6 ხიდი, ასევე მიმდინარეობს ხელოვნური ნაგებობების მოწყობისა და მიწის სამუშაოები.
პროექტი, შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მესამე პროექტის (SLRPIII) ფარგლებში, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება და მისი ღირებულება 38 000 000 ლარია.
პროექტის დასრულლების შემდეგ, გაუმჯობესდება ახმეტა-თელავი-ბაკურციხის გზის, გურჯაანის შემოვლითი 15.5 კმ-აიანი მონაკვეთის უსაფრთხოება და ხარისხი, მნიშვნელოვნად შემცირდება მგზავრობის დრო და ხარჯები.

Construction of Bakurtsikhe-Gurjaani road continues
Gurjaani-Bakurtsikhe bypass road will connect Akhmeta-Telavi-Bakurtsikhe secondary road with Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi international road. In not needed, vehicles moving towards Gurjaani- Bakurtsikhe  shall be able to avoid  passing through  the town of Gurjaani and the following villages of  Gurjaani municipality: Bakurtsikhe, Kolagi, Dzirkoki, Chandari, Vejini and Chumlaki.
The new road, which is currently narrow and passes through densely populated territory of Vaziani-Bakurtsikhe-Gurjaani, will shorten the road from Telavi to Tbilisi and will ensure safe travel.
Construction works are actively progressing. By now, 6 km of road and 6 bridges are constructed. At the same time, arrangement of structures and earthworks are underway.
The project is financed by the World Bank under the Third Secondary and Local Roads Project (SLRP III) and its value is GEL 38 000 000.
After completion of the project, safety level and quality of Akhmeta-Telavi-Bakurtsikhe road will be improved; travel time and expenses will be reduced significantly.