ღვთაების მონასტრამდე მისვლა განახლებული გზით იქნება შესაძლებელი
საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა, გარდაბნის მუნიციპალიტეტში, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ვაზიანი-მარტყოფი-ნორიო-ღვთაების საავტომობილო გზის 5 კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია დაასრულა და 7 კმ-ზე სარეაბილიტაციო სამუშაოები  გრძელდება. პროექტი 2 მონაკვეთად არის დაყოფილი და ჯამში 13 კმ-მდე გზა რეაბილიტირდება.
სარეაბილიტაციო მონაკვეთი ძლიერ დაზიანებული და ერთ დროს კაპიტალური საფარის მქონე გზა მთლიანად მწყობრიდან იყო გამოსული, რაც გზით მოსარგებლეების გადაადგილებას აფერხებდა.
პროექტის ფარგლებში გზის სრული რეაბილიტაცია ხორციელდება. ეწყობა ასფალტ-ბეტონის საფარი, ხელოვნური ნაგებობები, წყალგამტარი მილები, კიუვეტები, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელები, ადგილობრივ გზებთან მიერთებები, ავტოპავილიონები და ავტობუსის გასაჩერებელი მოედანი, რეაბილიტაცია უტარდება მონაკვეთზე არსებულ ხიდს. ასევე, გათვალისწინებულია გზის სავალი ნაწილის შემოფარგვლა და საგზაო ნიშნების მოწყობა, მიმდინარეობს რეაბილიტირებული გზის მონიშვნის სამუშაოები.
ვაზიანი-მარტყოფი-ნორიო-ღვთაების საავტომობილო გზით, ადგილობრივ მოსახლეობასთან ერთად, სამონასტრო კომპლექსის მომლოცველები სარგებლობენ. მონასტრამდე მისასვლელი გზის გამართულად ფუნქციონირება ტურისტული თვალსაზრისითაც ძალიან მნიშვნელოვანია. ორივე მონაკევთის რეაბილიტაციის დასრულების შემდეგ, ღვთაების მონასტრამდე მისვლა უსაფრთხოდ და კომფორტულად იქნება შესაძლებელი.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ღირებულება ჯამში 7 531 227 ლარია.
სამუშაოები 2018 წლის აპრილში დაიწყო და მეორე მონაკვეთის რეაბილიტაცია 2020 წლის გაზაფხულზე დასრულდება.

Gvtaeba Monastery Access Road Upgraded
Roads Department has completed rehabilitation of 5km Vaziani-Martkopi-Norio-Gvtaeba secondary road in Gardabani municipality. The works are continuing on the remaining 7km of the mentioned road. The project is divided into two sections and in total, envisages rehabilitation of over 13 kilometers.
The road section to be rehabilitated was severely damaged. At one time, a permanent surface road was completely disrupted and restricted the movement of the road users.
The project envisages complete rehabilitation of the road. The asphalt-concrete pavement, artificial structures, culverts, ditches, entrances to public yards, junctions to local roads, bus stops and enclosed bus stop are upgraded within the project. The existing bridge is also under rehabilitation. The carriageway will be delineated, traffic signs will be arranged. Marking of rehabilitated section is currently underway.
Together with locals, the pilgrims of the monastery complex are using Vaziani-Martkopi-Norio-Gvtaeba road. The proper functioning of the road to the monastery is also very important from a tourist point of view. After the completion of the rehabilitation of both sections, access road to Gvtaeba monastery will be safe and comfortable.
The project worth GEL 7 531 227 is state budget funded.
The works were commenced on April 2018 and rehabilitation of the second section will be completed on spring 2020.